Блог Сергія Головіна

Загадковий jX174

Досягненням кращих дослідницьких центрів передових технологій ще дуже і дуже далеко до «природних» методів зберігання й обробки інформації.

Одним з найбільш разючих відкриттів генетики останнього часу стало виявлення явища так званих «перекривних генів». До відкриття привело вивчення «простого» безклітинного організму – вірусу-бактеріофага jX174. По суті бактеріофаг – всього лише покрита білковою оболонкою ділянка ДНК, на якій записана програма зі створення його власних копій з використанням бактерій в якості «будматеріалу».

Як відомо, інформація на молекулі ДНК записується у вигляді тексту, в якому роль букв грають нуклеїнові основи. «Алфавіт» ДНК складається з чотирьох основ, а поєднання будь-яких трьох «літер» становить «слово». Проблема з бактеріофагом jX174 полягала в тому, що послідовність нуклеїнових основ («букв») в ланцюжку його ДНК майже втричі коротша, ніж необхідно для запису програми копіювання власного білка. Як же може існувати і відтворюватися такий організм?

Виявилося, що довжина ДНК вірусу не кратна трьом. Коли вся послідовність «слів» зчитана, одна буква залишається зайвою. Вона разом з двома першими літерами тексту становить нове слово, і весь ланцюжок прочитується ще раз – зі зміщенням в одну букву. Тепер в кінці залишається два зайвих знаки. В якості третьої береться перша буква ланцюжка, і вся послідовність зчитується знову – на цей раз зі зміщенням у дві букви. Завдання вирішується шляхом триразового зчитування інформації, записаної на тій же самій молекулі ДНК, і всі три рази виходять змістовні повідомлення, що разом становлять виконавчу програму!

Читайте також:

Можливо, коли-небудь ми навчимося записувати і зберігати інформацію на молекулярному рівні. Але як ущільнювати її таким чином – це поки що за межами людських уявлень.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button