Актуальне

Як цифрова революція руйнує церкву та змушує її виходити з будівель

Приблизно рік тому Андре Андерсон створив у Facebook групу під назвою «Barbecue assembly of God», щоб побудувати церкву «для людей, які люблять барбекю та бажають зростати у вірі». Группа нараховувала приблизно 500 учасників, а два тижні тому «Барбекю церква» провела своє перше офіційне служіння онлайн.

«Знаєте, наша справа − нагодувати людей фізично, біблійно та духовно», − сказав Андерсон, який проголосив себе головним пастором «Барбекю церкви» на початку служіння.

Андерсон продовжив описувати різницю між його церквою та іншими. Церква буде мати «легкі, швидкі та по суті» проповіді.

«Ми будемо викладати кулінарні відео, навчальні відео, як готувати різні страви. Ми гарно проведемо час», − сказав він.

Проповідь завершилась через 10 хвилин після початку.

Хоча він планує приділити увагу кожному, хто прийде до Барбекю церкви, Андерсон мало занепокоєний тим, що комусь може не сподобатись його товариство.

«Якщо вам подобається − круто. Якщо ні − проходьте далі. Ми просто хочемо найкращого для вас. Так що не має значення на якому етапі ви у власній вірі, ви можете їсти з нами».

Цифровий всплеск церкви

Мільйони людей, як і Андерсон, знайшли своє місце, досліджуючи різні способи вираження їхньої віри завдяки цифровим платформам, соціальним мережам чи віртуальній реальності.

Тільки на платформі Тік-Ток християнський відеоконтент зібрав більш, ніж 31 мільярд переглядів та зробив зірками молодих та впливових людей, таких як, наприклад, 23-річний Моріс Доуел з Лотона, штат Оклахома. Його надихаючі відео лайкнули близько 76 мільйонів разів.

З моменту, коли він почав використовувати додаток для служіння в 2018, Доуел має 3.8 мільйонів фоловерів, що перевищує кількість прихильників традиційних мегацерковних проповідників у додатку, таких як Джоел Остін та Т. Д. Джейкс.

«Моя мета − надихати людей, турбуватися про них та просто повертати любов до життя, люди кажуть, що я відомий, але я віддаю усю славу Богу, − сказав Довел. − Хтось сказав, що був атеїстом, а тепер став віруючим, і його життя стало набагато краще зараз. Це слова для тих, хто вважає, що це не місце для прославлення Бога!».

Ліана Гордан, ще одна молода інфлюенсерка з кількістю підписників 70 000, відео якої подивились більше 1.4 мільйона разів у додатку, сказала, що на неї вплинула робота, яку робить Довел.

18-річна дівчина з Канади розповідає, що її батьки православні християни, але вона ніколи не проводила багато часу у церкві в дитинстві. Якщо б християни не поширювали відео у цьому додатку, вона б навряд коли-небудь знайшла би світло.

«Цей додаток був створений, щоб врятувати мене, − сказала вона у відео, яке опублікувала у листопаді 2020, − я бачила християн на сторінці For You Page, я була вражена і почала читати Біблію».

Елайджа Лемб, ще один популярний християнський тік-токер з 670 000 підписників, визнав у відео в 2020, що робота християн у Тік-Ток не є ідеальною, але не можна заперечувати те, що ці відео впливають на інших, пов’язуючи молоде покоління з Євангелієм.

«Я вважаю, що багато молодих християн у цьому додатку ревно шукають істину і без сорому проповідують Євангеліє, − сказав Лемб, − я вважаю, що це чудова різноманітна група, яка створює християнський контент».

«Християнський Тік-Ток підштовхнув мене зробити крок вперед та навчитися краще керувати. Люди, яких я зустрів завдяки цьому додатку, змусили мене відчувати себе потрібним, − він продовжив, − я вважаю, що спільнота зробила кроки, щоб довести, що між деномінаціями може бути єдність, також мені подобається, що люди у цьому додатку ставлять питання».

Oasis Church VR  − церква, яка існує у метавсесвіті, яку фейсбук описує, як віртуальне місце, де можна створювати щось нове з іншими людьми, які фізично не перебувають у тому самому місці, де і ви.

«Ми керуємо креативним церковним досвідом віртуальної реальності для людей, які в захваті від цифрових просторів і нових можливостей. Оasis Church – церква для людей, які втомились від церкви зі старими звичаями та традиціями, − повідомляється на церковному сайті, − це можуть бути креативні люди, які досліджують метавсесвіт та ті, яким некомфортно ходити до будівлі. Ми шукаємо переслідуваних християн з інших країн для допомоги та підтримки. Ми маємо потужний місіонерський компонент, надаючи пристрої Oculus тим, хто цього потребує, підтримуючи переслідуваних християн по всьому світу».

Нещодавно на зібранні лідери Oasis Church представили нову фуристичну конструкцію, доповнену захоплюючим вивченням книги Рут. Сцени з чотирьох розділів книги були візуально представлені в 3D форматі, коли аудиторія читала історію, телепортуючись від сцени до сцени із захоплюючим обговоренням.

Оскільки залучення християн в інтернеті продовжує розширюватися завдяки використанню цифрових технологій, це збіглось зі збоєм у фізичному членстві церкви, яке, за словами деяких експертів у галузі технологій, продовжуватиме витісняти фізичні церкви, які відмовляються адаптуватися до цифрової революції. І переміщення, що триває, стає все більш очевидним після пандемії COVID-19.

Історичне відхилення у фізичному членстві в церкві

Дослідження у березні 2021 показало, що попри те, що американці залишаються найбільш релігійною нацією і 7 з 10 заявляють про приналежність до якоїсь релігії, вперше за 80 років менше половини з них заявляють про будь-яке офіційне членство у церкві.

Один з найбільших факторів, що сильно корелює з членством у церкві – це вік. Приблизно 66 % традиціоналістів в США – американці, народжені після 1946, вони мають офіційне членство в церкві, порівняно з 58 % бебі-бумерів, 50 % представників покоління Х та 36 % міленіалів. Поточні, але обмежені дані про членів покоління Z, які досягли повноліття, свідчать про те, що рівень їхнього членства в церкві подібний до числа міленіалів.

Дослідження також вказало на зростання кількості американців, які не висловлюють релігійної приналежності. За останні 20 років частина американців, які не ототожнюють себе ні з якою релігією, зросла з 8 % до 21 %. Лише 4 % людей з вищесказаної групи мали формальне членство в церкві, синагозі чи мечеті. З 1998 по 2000 цей показник становив 10 %.

У 2020 році, через тиждень після того, як лідерів церкви з Міннесоти звинуватили у спробі позбутись старших членів церкви одного зі своїх кампусів, щоб залучити молоду аудиторію, нове дослідження Барни показує, що охоплення наступного покоління є однією з найбільших проблем, які сьогодні хвилюють пасторів.

Коли їм представили список можливих проблем, з якими стикається їхня церква в рамках проекту Barna’s State of the Church 2020, трохи більше половини протестантських пасторів сказали, що охоплення молодшої аудиторії є проблемою для їхнього служіння.

Честлі Ландей, експерт з інноваційного лідерства, який допоміг церквам і компаніям лідирувати в цифрову епоху, в нещодавньому інтерв’ю сказав, що однією з найбільших причин зниження статистики традиційного членства в церквах є те, що молоде покоління мігрує в онлайн, в той час як інші дорослі відмовляються адаптуватися.

«Те що ми бачимо зараз − це вихід з більш традиційних церков, − сказав Лендей, − ми не бачимо відтоку ранніх користувачів і новаторів. Їх вже давно немає. Те, що ви бачите зараз, − як одна велика церква, де до пандемії люди приходили в середньому раз в місяць, тепер вони приходять ще рідше. Це означає, що ні один з найкращих проповідників Північної Америки не може знайти когось у церкві, щоб розказати про Ісуса. Ось що це означає».

Церква майбутнього − це мережа, яка не буде існувати географічно. Церква буде ґрунтуватися на стосунках та цілях. Зростаюче використання цифрових технологій для спілкування між християнами полягає в посиленні зв‘язку між різними групами християн за географічним та конфесійними кордонами», − сказав Лендей.

Адаптація

Честлі Ландей вважає, що найбільшою загрозою виживання церкви сьогодні є опір старших членів церкви, які залишились у вмираючих через цифрові технології общинах .

«Я вважаю, що найбільшою загрозою для церков є старші члени церкви, які не бажають нічого робити в цифровому форматі», − сказав він.

У січні Лендей об‘єднався з другом-новатором та давнім захисником Джефом Ріддом, щоб сформувати цифрову церковну мережу, яка шукає можливість для того, щоб люди використовували цифрові технології для залучення інших людей.

Він пояснив, що церковні лідери застрягли на застосуванні 1700- річної моделі церкви, розробленої для світу, якого більше не існує.

«Цифрові платформи руйнують церкви. Це не сталось під час пандемії. Це сталось, коли вийшов Web 2.0. Якщо поглянути на історію церкви, ми побачимо, що наша модель, яку зараз використовують, була винайдена 1700 років тому назад».

«Коли Костянтин легалізував християнство, ми вийшла з тіні, ми будували міста та планували будівлі, щоб люди, які були безграмотні, просто приходили та слухали Євангеліє, щоб застосовувати його у своєму житті.

Завдяки цій моделі фізична будівля церкви стала централізованою платформою богослужінь, але технології це змінили.

Основна потреба фізичної церкви заключалась в тому, щоб забезпечити вміст та громаду. Можливість доступу як до вмісту, так і до спільноти в інтернеті зробила церковні будівлі неактуальними.

«Ми повинні створити організацію, створену для світу Web 2.0, − сказав він, − якщо я зможу допомогти церквам перейти з версії 1.0 на 2.0 і почати думати, як насправді створити спільноту в асинхронному цифровому просторі, який не ґрунтується на тому, щоб усі дивились однаковий контент одночасно, але там все ще проводились би заходи та зустрічі, чи то віртуально, чи то фізично. Це те, що я хотів би бачити у церкві. Я думаю, вони (лідери традиційних церков) цього побоюються, тому що вони не звикли до цього».

Навіть якщо багато традиційних церков вирішать переобладнати своє служіння сьогодні, то не факт, що вони виживуть.

Він навів аргументи з книги «Дилема інноватора: революційна книга, яка змінить ваш спосіб ведення бізнесу», також з Біблії, показуючи, що багатьом церквам буде важко адаптуватися.

«Ви побачите масовий вихід з церков, які думають по-старому. Контент − це товар, це валюта. Це момент, який потрібно пережити. Моя мета − допомогти церквам побачити це та перепроектувати служіння для світу, яке зараз існує. Просто зараз. Служіння було спроектоване під світ, якого вже не існує», − сказав він.

Він вважає, що молоді лідери будуть рухатись у цифровому служінні та залишать старших членів церкви, які відмовляться приймати це або не зможуть адаптуватися.

«Я думаю, що ви побачите молодих лідерів, які не збираються озиратися на літніх людей. Вони збираються йти вперед та створювати щось нове. Вони запрошують людей, які підуть з ними. Та, на жаль, Ісус казав про це дуже давно, вірно? Він сказав: “Не намагайтесь налити нове вино у старі бурдюки. Це новий момент із новим вином. Реальність така, якщо ви спробуєте помістити це у старі бурдюки, ви втратите і те, і інше”».

Він додав: « Ісус розумів руйнування, Він і сам був руйнівником. Його порада усім порушникам − йти, не намагатися врятувати минуле, це неможливо. Якщо змішувати нові речі зі старими, ви втратите і те, і те. Я вважаю, що 4 % церков зроблять стрибок, як сказав Клейтон Крістенсен».

Вплив цифрового розповсюдження на пасторів та та парафіян

Нові дані, оприлюднені минулого місяця Barna Group вказують, що страхи щодо скорочення членства в церкві були одним з найбільших факторів, які спричиняють стрес і самотність серед пасторів, також це їх змушує задуматись про зупинку свого служіння.

Приблизно 29 % пасторів сказали, що вони хотіли піти, тому що не бачили майбутнє своєї церкви, вони були незадоволені впливом роботи на їхню сім‘ю, а в багатьох було бачення, яке не прийняла церква.

Лендей каже, що він розуміє розчарування, тому що пастори працюють більше, але аудиторія скорочується.

«Це підживлює вигорання та розчарування, тому що ви робите щось, що завжди робили, але це не приносить результат, на який ви очікували. Ви не знаєте, чому це не працює, але ви точно знаєте, що це не працює. Я думаю, що ви бачите дві головні причини: старі пастори, які проти змін та які не бажають переходити до цифрової парадигми церкви».

«Ці церкви не прагнуть змін, − сказав Лендей, − але їм буде складніше залучити молодь».

«Люди (пастори, які залишаються у фізичних церквах) мають глибоке почуття лояльності. Вони бажають робити свою роботу. Вони залишаються та працюють важче, тому що люди з новим баченням покинули їх церкву. Вони намагаються зробити те, що вони вже робили, за винятком того, що зараз вони витрачають більше енергії. Вони не відчувають, що з моральної точки зору було б нормально, якщо б вони пішли. Я думаю це нормально», − сказав Лендей.

«Деякі з них покликані залишатися зі стадом, бо вони пастухи. Кожен керівник служіння повинен мати серце пастора, але не кожен керівник наділений ним. Тому деякі люди є обдарованими і вони відчувають, що вони залишаться незважаючи ні на що, тому що так мають робити справжні пастори. Але я думаю, що багато людей бажають піти, але вони не відчувають, що їм можна це зробити. І це не Бог не дозволяє їм це зробити, просто вони бояться так вчинити».

Більш різноманітний церковний досвід

Ліндей і Ред погоджуються, що цифровий поштовх був добрим початком перед пандемією. Ред також погоджується, що цифрові церкви не повинні конкурувати з фізичними.

«Перше онлайн-вивчення Біблії, яке я викладав, було у 2000 році. Я займаюсь цифровим служінням вже 22 роки, і до пандемії люди вважали мене божевільним, − сказав Ред. − Що ж, Covid підтвердив багато того, про що ми говорили. Ми побачили докази, що це працює. Знаєте, зараз не потрібно бути апологетом цифрової церкви, але мені треба створити церкву, де люди можуть харчуватися разом та працювати на загальне благо».

Ред пояснив, що тенденції, які з‘являються на тлі цифрового руйнування, показують, що цифрові церкви охоплюють інший тип людей, ніж ті, які охоплюють традиційні церкви. Церква більше не є єдиною мірою для всіх, усе має бути пристосоване до певної аудиторії.

Щоб пояснити це, він процитував пораду експерта з маркетингу Сета Годіна: «Мене не хвилює, що ви скажете».

«В 1995 році Біллі Грем озвучив одну проповідь, яку почули мільярд людей по всьому світу, − сказав Рід, − у 2022 цього не станеться».

Він стверджував, що для того, щоб церква продовжувала нести своє послання цьому світу, не важливо десь збиратися разом.

«Це стосується кожного особисто, проте великі церкви будуть служити своїй меті та все одно досягати людей. Але ми вже бачимо, що ці цифрові церкви охоплюють різні типи людей. Ми бачимо, як атеїсти та агностики приходять до Ісуса. Ми бачимо церкву. Ми бачимо сатаністів, які приходять до Ісуса завдяки  віртуальній реальності».

Звіт цифрової церкви, опублікований у жовтні 2021, містить дані, зібрані з інтерв‘ю з 29 пасторами з 21 серпня по 17 вересня 2021 року, про функції та функціонування церков у США, як діють лише в інтернеті або з онлайн кампусом.

«Був консенсус, що церкві не потрібна конкретна структура чи форма, щоб бути церквою. Навпаки, це має відповідати біблійним критеріям, які включали спільні зустрічі, навернення людей, зростання у знанні й розумінні Бога та Його викупної роботи через Ісуса, а також донесення послання до широкої спільноти», − сказано у звіті.

Серед інших даних, у звіті підкреслюється, що учасники онлайн-церков менше жертвують, а якщо жертвують, то сума є нижчою, ніж сума, яка в середньому надається у церквах. Відмічено, що за винятком VR-церков, експлуатаційні витрати були нижчими в онлайн-церквах, порівняно з фізичними церквами.

«Я не та людина, яка збирається казати, що будівлі треба зачинити і все має стати цифровим. Ні, наприклад, мій батько ніколи не піде до цифрової церкви. І це нормально. Тому що я не хочу, щоб одне підіймалось над іншим, − сказав Ред. − Я думаю, що обидві церкви є ефективними. Але нам потрібна свобода, щоб мати можливість досліджувати різні варіанти.

Корисна порада

Я розумію страхи та занепокоєння серед пасторів та прихожан в епоху цифрового розповсюдження, але це спосіб комусь допомогти.

«Є спосіб робити щось нове, хоч це і буде дуже незручно для когось, але будуть ті, яким це допоможе. Я та Джеф будемо вам допомагати. Тому я б порадив вам вчитися та бути готовими експерементувати. Проте, я не можу обіцяти, що ви виживите, але у вас буде більше шансів вижити».

Лендей закликав прихожан фізичної церкви «брати відповідальність за свою духовну зрілість».

«Причина чому ми стикаємось з цією проблемою, в тому, що ми не сприймали серйозно дослідження Reveal, яке Вілоу Крік проводив 20 років тому. Коли він сказав: «Зачекайте, насправді мегацерква не допомагає зростати людям у вірі. Зібрання у неділю не допомагає людям зростати у вірі. Це просто змушує нас почувати себе добре».

«Недільні зібрання −це чудово. Вони прекрасні, чудові та корисні, вони доповнюють процес учнівства, але ви не будете зростати у вірі, якщо не візьмете на себе особисту відповідальність, − він продовжив. − Дуже багато людей добре живуть, але не знають, що потрібно бути послідовниками Ісуса. Беріть відповідальність за власну духовну зрілість. Не очікуйте нікого, бо Бог має покликання для вашого життя. Ви ніколи не виконаєте своє покликання, якщо будете чекати, що хтось інший скаже: “Ви можете це зробити”. Настав час зробити крок вперед, зробити крок віри, рухатись далі та взяти відповідальність за власну духовну зрілість. Дух Святий промовляє до кожного християнина, а не лише до людини на сцені».

Джерело: christianpost.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button