Блог Михайла Назаренка

Юр’ївське Євангеліє

Про апракосне «Юр’ївське Євангеліє» відомо дуже мало. Писав його Федір «угринец», себто угорець, між 1119-1128 роками для новгородського Юр’ївського монастиря. Саме звідси і його назва «Юр’ївське Євангеліє». Про це можна дізнатися з невеличкої, але змістовної приписки писаря книги на звороті 231 аркушу, в якій згадано, зокрема, ігумена Юр’ївського монастиря Кирияка та економа Саву.
Кирияк заснував монастир у 1119 р., у 1128 р. він помер (звідси і датування рукопису). Художнє оформлення книги хоч і виконане з великим смаком та вмінням, але просто, за допомогою лише кармінової фарби.
Пам’ятка прикрашена титульним аркушем із зображенням триверхого храму. Заставки та ініціали Юр’ївського Євангелія відрізняються від заставок та ініціалів інших книг насамперед своєю особливо вираженою графічністю. їх виконано лише червоними контурами.

Дослідники твердять, що графічна манера цих мініатюр близька до прийомів гравірування на сріблі. У Юр’ївському Євангелії налічується 65 виконаних кіновар’ю ініціалів, стилістична однорідність яких свідчить, що їх написала рука одного й того ж самого майстра.
Сюжети малюнків на ініціалах відзначаються великою різноманітністю і винахідливістю. Малюнки мають безпосередній зв’язок з давньоруським фольклором. Тут зустрічаються тварини, птахи, кумедні фігурки людей, а також плетінка. Напевно, що Федір розпочав переписувати Євангелії за часів князювання Володимира Мономаха, а скінчив остаточно за князювання його сина Мстислава.
Що воно було написано саме в Києві, а не де інше, дають підстави вважати сама витонченість письма й оздоблення пам’ятки, що дуже властиве витворам київської писемної школи[1].  Зберігається в Російському державному історичному музеї (м. Москва).
[1] Історія українського мистецтва. – К.: Наукова думка, 1966 р., т. 1, с. 346.
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Михайло Назаренко

Народився: Запоріжжя 1965; 1986-91 - Запорізький держуніверситет, спеціальність: викладач української мови та літератури. Працював учителем у школі 3 роки; 15 років - диктором і ведучим програм "Слово про слово", "Гранослів" на ОДТРК "Лтава".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!