Про відомих

Ян Гус і його вплив на Україну

Ян Гус народився  1369 року в  містечку Гусинець, у Південній Богемії (тодішня  Священна Римська імперія).  У 1396 році закінчив Празький університет, отримав ступінь  магістра мистецтв  і почав викладати лекції. Через чотири роки Ян  прийняв  священство і став деканом філософського факультету. Одночасно розпочав і проповідницьку  діяльність.
Проповідуючи  у Вифлиємській  каплиці, Гус висловлював  думки, які відрізнялися   від офіційної  церковної  догматики. Він вважав справедливими такі тези
– Не можна знімати платню за таїнства та продавати церковні посади.
– Власність повинна належати справедливим. Несправедливий  багач  є злодій.
– Кожен християнин повинен шукати  правду, навіть  коли ризикує своїм благополуччям, спокоєм та життям.
У 1409 р. була видана папська булла, яка дозволяла празькому архієпископу призначити Гусу  покарання. Відтоді проповіді Гуса стали забороненими,  а деякі книги, які викликали   підозру, були зібрані та  спалені на вогнищі. За порадою короля  Вацлава ІV Гус змушений був тікати  у Південну  Чехію, до замку  Козій-Градек, а потім   у місто Краковєц. Король  Сигізмунд обіцяв Гусу надійний  захист і особисту безпеку. Але це було лише на словах, бо насправді король обманув  Гуса, підробивши документ.  Ян  Гус зрікся своїх поглядів, але  Католицька церква скористалася  священною інквізицією.
6 липня 1415 року Гуса було спалено на вогнищі.
Після цього гусизм став буйно розростатися в Україні. Про це свідчить трактат «Беседа на ересь гуситов» («гусов»), написаний в Україні на межі XV-XVI ст.

Більше про реформацію в Україні:

Згідно трактату, гусити прийшли в Україну з Молдови, де їх патроном був князь Олександр Добрий. У творі також вказано, що гусити живуть в Україні общинами, займаються торгівлею та ремеслом, проповідують своє вчення. Зокрема, вони навчали: «Церковь єсть толиково серце наше»; «Мы хощем послушати токмо книгы пророческыя и Мойсеевы книгы, и Псалтырь, и Єуангеліє, и Апостольскаа ученіа и откровеніе святого Іоанна Богослова».

Підготував Анатолій Якобчук

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button