Блог Себастьяна Тегзи

Як Царство Боже приходить на землю

Вже писав про це раніше, тож одразу скажу, що Нагірна проповідь не про перфекціонізм, не про недосяжний ідеал, який показує нашу гріховність, чи, збав Господи, не про заслуговування спасіння.

Нагірна проповідь насправді про те, як Царство Боже приходить на землю. Ось як це розуміє Матвій, автор однойменного Євангелія: «І ходив Ісус по всій Галілеї, навчаючи по їхніх синагогах, звіщаючи Євангеліє Царства й вигоюючи всяку хворобу й всяку недугу в народі» (Мт.4:23). І одразу після цього він мовить: «Побачивши ж народ, [Ісус] зійшов на гору. І коли Він сів, підійшли до Нього Його учні; а Він, відкривши уста, почав навчати їх: Блаженні вбогі духом…» (Мт.5:1-3). І так далі. Три розділи. Нагірна проповідь. Ясно, як білий день, що для Матвія Ісусова проповідь на горі є звіщенням Євангелія Царства. Це не Закон, а Блага вість. Про те, як Царство Боже приходить на землю.

А як воно приходить? Якщо казати коротко й просто, то через виконання волі Божої. Ісус дає зрозуміти це, навчаючи учнів молитись так: «Нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі». Інакше кажучи, Царство приходить тоді, коли воля Божа виконується на землі, як на небі. Саме тому Ісус має право проголосити, що Царство наблизилось. Він говорить про Царство, як реальний і доконаний факт тут і тепер. Воно приходить з Ісусом, тому що Він досконало виконує волю Божу у всьому, що робить. Вершиною цього, звісно ж, є хрест, який Він приймає з відомими нам словами: «Отче, нехай не Моя, але Твоя буде воля».

Все Ісусове навчання Матвій зводить до дуже простого змісту: «З того часу Ісус почав проповідувати й говорити: «Покайтесь, бо Небесне Царство близько» (Мт.4:17). Це означає, що Ісус заклика́в людей долучитись до Його проєкту установлення Божого Царства. Тільки от установити Він його хотів не політично, а теологічно. Себто через виконання волі Божої. Звісно, наш послух ніколи не буде таким, як послух Ісуса. Наша слухняність є завжди перемішана з проявами непослуху. Але якщо в нас живе Дух Христа, тоді вирішальним тут є не наша досконалість, а наша участь з Ісусом.

Завдяки присутності Христового Духа в нас ми є продовженням Ісуса в цьому світі. Наші недосконалості в такому разі не ведуть нас до фіаско, адже це не ми своєю праведністю встановлюємо Царство, а це робить Ісус Своєю слухняністю Отцеві. А нас Він великодушно залучає до цієї справи бути Його послідовниками, учнями, співробітниками. Якщо в нас живе Дух Христа, значить це не наше діло, а діло Христа в нас і через нас у цьому світі.

Нагірна проповідь, друзі, не про перфекціонізм. Вона також не має на меті накреслити перед нами недосяжний ідеал праведності, щоб виявити нашу гріховність. І не вчить вона в жодному разі заслуговувати порятунок своєю власною досконалістю. Її ідея зовсім в іншому. Вона про те, як Царство Боже приходить на землю і те, як ми можемо стати учасниками цього проєкту.

Схожі статті

Це наука про убогих духом, а не про безгрішних; про тих, які щоденно просять пробачення своїх провин, як і вони пробачають своїм винуватцям, а не про праведників, які не потребують покаяння; це про голодних і спраглих праведності грішників, а не про самовдоволених своєю власною праведністю святенників. Це проповідь про участь з Ісусом і підкорення волі Отця. Це про головний вектор нашого життєвого спрямування. Про те, в чиїх руках кермо нашого життя і хто перебуває на престолі нашого серця: наше «я» чи Бог. Про те, кому ти служиш і чию волю врешті-решт виконуєш: свою чи Божу.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Себастьян Тегза

Народився 1981-го року на Закарпатті. Одружений. Батько трьох дітей. Бакалавр соціології та богослів'я. В минулому священнослужитель Греко-Католицької Церкви. Сьогодні член Євангельської Церкви Святої Трійці в м. Хуст. Початкуючий письменник.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button