Світ

Ліки забруднили річки світу

Дослідники з 86 установ під керівництвом Джона Вілкінсона з Йоркського університету провели дослідження, яке показало, що вживання ліків людьми призвело до небезпечного забруднення річок. На думку дослідників, забруднення «несе глобальну загрозу здоров’ю людей та навколишньому середовищу».

Джерело: zn.ua

Вживання людьми лікарських препаратів завдає шкоди дикій природі. Антибіотики, які приймає людина, призводять до лікарської стійкості бактерій − однієї з найбільших загроз для людства.

У дослідженні вчені виміряли концентрацію 61 активного фармацевтичного інгредієнта (АФІ) у 1000 дільницях 258 річок у 104 країнах. Незабрудненими були лише два регіони – Ісландія та села Венесуели, чиї уродженці не користуються сучасною медициною.

Найчастіше виявленими АФІ були протиепілептичний препарат карбамазепін, який важко розщепити, препарат для лікування діабету метформін та кофеїн. Усі три препарати було виявлено щонайменше у половині об’єктів. Антибіотики були виявлені в небезпечних концентраціях на кожній п’ятій ділянці, а на багатьох ділянках принаймні один API був виявлений у концентраціях, які вважаються шкідливими для дикої природи, наприклад, вони мають такий вплив, як фемінізація риб.

АФІ потрапляють у річки після того, як їх приймають люди і худоба, а потім викидають у каналізацію або безпосередньо в навколишнє середовище, хоча деякі з них можуть просочуватися з фармацевтичних фабрик.

Серед гарячих точок з дуже високим рівнем вмісту АФІ були Лахор у Пакистані, Ла-Пас у Болівії та Аддіс-Абеба в Ефіопії. Мадрид в Іспанії увійшов до 10 % місць з найвищою кумулятивною концентрацією, а Глазго, Великобританія, і Даллас, США − у 20 %.

«Всесвітня організація охорони здоров’я, ООН та інші організації кажуть, що стійкість до протимікробних препаратів є найбільшою загрозою для людства − це наступна пандемія», − сказав Джон Уілкінсон з Університету Йорка у Великій Британії, який очолював дослідження, в якому взяли участь 127 дослідників із 86 установ. «У 19 % всіх місць, за якими ми спостерігали, концентрація [антибіотиків] перевищувала рівні, які, як очікуємо, сприятимуть розвитку стійкості бактерій».

Також серед досліджених річок була одна з України – Харків. ЇЇ рівень забруднення виявився нижчим за середній.

Серед препаратів, що зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктиди, були антидепресанти циталопрам і венлафаксин, антигістамінні препарати цетиризин і фексофенадин, антибіотик триметоприм і знеболювальний лідокаїн.

Найвищі концентрації ліків у річках зафіксовані в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, включаючи Індію та Нігерію. Ймовірно, це пов’язано з тим, що жителі цих країн мають достатній рівень доходів, щоб купувати ліки, але недостатній для проведення дорогого очищення стічних вод.

Зазначається, що вчені не вивчали концентрацію заборонених речовин у річках, таких як кокаїн та екстазі. Відомо, що їх концентрація в річках вже шкідлива для живої природи.

Читайте також: 

Дослідники хочуть розширити число охвачених країн, оскільки пандемія Ковід-19 зупинила їхні дослідження. Вони також збільшують кількість вимірюваних препаратів і оцінюють їх рівень в ріках протягом року, щоб вивчити сезонні тенденції.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button