Для життя

Виховання вольової та невмотивованої дитини

Однією з відомих теорій, пов’язаних із затопленням «Титаніка», є те, що кермо було занадто малим, щоб ефективно керувати таким великим кораблем. Ця теорія підлягає обговоренню, але те, що, безумовно, правда, так це те, що великим кораблем з невеликим кермом важко маневрувати. Дітям потрібні батьки, щоб скерувати їх у правильному напрямку. І все ж є два типи дітей, які схожі на великі кораблі з маленьким кермом, яким важко рухати та керувати. Ці два типи – вольові та невмотивовані, або навіть їх комбінація.

Батьки й діти часто відчувають розчарування, коли їхня воля вирішує йти в протилежних напрямках. Мудрий батько буде шукати способи перенаправити інтенсивність дитини або надихнути дитину на брак інтенсивності. Ось кілька практичних способів виховати свідому дитину та/або невмотивовану дитину.

Розуміння вольової дитини

Дітей, які інтенсивно приймають рішення, зазвичай називають «вольовими»

Усі діти потрапляють десь посередині між вольовими та невмотивованими, залежно від рівня їхньої напруженості в житті. Вольові діти, як правило, рішучі, високомотивовані, наполегливі, їх нелегко переконати, коли вони визначилися. Більшість батьків вважають сильну волю негативною рисою особистості, оскільки вона часто створює опір і розчарування в сімейному житті. Сильна воля змушує дитину рухатися в певному напрямку, попри перешкоди. Часто цим дітям потрібні більші бар’єри або жорсткіші обмеження, щоб навчити їх, що ці кордони є міцними. З іншого боку, вольова дитина досягає успіхів у житті, тому що перешкоди, які можуть стримувати інших, не зрівняються з рішучістю цієї дитини.

Діти з сильною волею мають потенціал стати наступним поколінням лідерів

У лідерів є порядок денний, вони шукають способи включити інших у свої плани й мають вищу потребу контролювати життя. Врівноважені доброзичливістю, лідери стають скарбом, тому що вони змушують речі відбуватися, створюють організацію з хаосу та мотивують людей до дій. На жаль, виховати лідера важко.

Багато батьків вольових дітей хотіли б, щоб їхні діти були більш поступливими. Проте насправді саме вольові діти часто краще підготовлені для досягнення успіху, творчості та протистояння труднощам.

Звичайно, вольова дитина також може бути зухвалою і непокірною. Багато тюрем переповнені вольовими людьми. Ключ – це щось глибше, ніж воля. Це серце. Коли серце знаходиться в правильному місці, воно направляє волю в правильному напрямку.

Схожі статті

Розуміння невмотивованої дитини

Немотивовані діти, як правило, пасивні, кооперативні, гнучкі, легкі та поступливі

З цими дітьми може бути легше ладити, тому що їм не вистачає драйву вольових людей. Проте навіть невмотивовані діти іноді можуть бути вольовими; це просто не їхня загальна тенденція. Може здатися, що їх простіше виховувати, але батьки також іноді стикаються з цими дітьми. Їм може не вистачити сили постояти за себе, протистояти спокусам або наполегливо домагатися виконання завдання. Іноді вони приємні людям і можуть бути легко спрямовані в позитивні чи негативні напрямки, залежно від того, з ким вони. Цікаво, що коли справа доходить до непокори, ці діти можуть бути такими ж упертими, як і вольові діти. Подібно до того, як вольові діти потребують більш міцних огорож у своєму житті, невмотивовані діти часто потребують керівництва.

Навіть невмотивовані люди борються з проблемами та питаннями у своїх серцях, хоча ви можете не бачити це так чітко, як у вольової дитини. Деякі діти обробляють речі більш внутрішньо і не настільки прозорі. Ці діти здаються поступливими, дозволяючи іншим приймати рішення або брати лідерство, але їх гнів може рости всередині. Страх невдачі може перешкодити невмотивованій дитині діяти. Деякі діти хочуть, щоб все було ідеально, перш ніж вони зроблять перший крок. На відміну від вольової дитини, яка часто вчиться, підстрибуючи й роблячи помилки, невмотивована дитина буде стримуватися, поки інші частини плану не стануть очевидними.

Іноді батьки не звертають уваги на невмотивовану дитину, тому що вона не завдає клопоту, загалом ладить з людьми й здається невимушеною. Може бути важче зрозуміти, що відбувається в серці цієї дитини, що вимагає додаткової роботи та зусиль. Дайте своїм дітям можливість випробовувати нові речі без критики. Робити помилки є частиною зростання.

Практичне батьківство

Почніть із серця

Визначте їхні мотиви та ставлення, які є нездоровими, саморекламними, невпевненими чи сповненими страху. Поясніть це ставлення до вашої дитини, що воно є у всіх нас, і ми повинні працювати над тим, щоб його змінити. Зміна серця – це те, що змінює поведінку в довгостроковій перспективі. Встановіть чіткі та тверді межі, а потім завжди дотримуйтесь правил. Однак завжди пояснюйте, чому вони отримують наслідок, і повертайте його до основної проблеми, поганого ставлення серця.

Домагайтеся самоконтролю

Дітям потрібна твердість, але усі розуміють, що твердість не те саме, що жорсткість, яка псує стосунки. Твердість встановлює межу і дає дітям зрозуміти, що якщо її переступити, настане наслідок. Твердість змушує дитину робити наступні кроки. Не використовуйте гнів, щоб подолати сильну волю або розпалити вогонь під невмотивованою дитиною. Це може працювати деякий час, але зрештою ви втратите близькість.

«Просити дітей запропонувати альтернативне рішення допомагає їм розвинути здатність ласкаво звертатися до влади»

Послухайте їх

Батькам важливо прислухатися до своїх дітей. Насправді компроміс може бути корисним у багатьох ситуаціях. Просити дітей запропонувати альтернативне рішення допомагає їм розвинути здатність ласкаво ставитися до влади. Але деякі батьки занадто помилилися в цьому напрямку, і їхні діти, здається, не можуть виконувати жодних інструкцій без діалогу.

Будьте прямими

Ваше завдання – навчити дитину, де існують обмеження у стосунках. Розмова – це добре, але іноді вольовим дітям потрібно просто перестати чинити опір і зробити по-своєму. Якщо ви опинитеся в схемі нескінченних спіральних розмов, а ваша дитина стає все більш вимогливою і свавільною в цій сфері, вам потрібно виробити новий розпорядок дня. У спокійну хвилину проведіть сидячу зустріч і скажіть: «Здається, у нас проблема, коли я даю вам інструкцію, яка вам не подобається. Я ціную вашу наполегливість, і багато з ваших ідей хороші, але коли я кажу вам зробити щось, я хочу, щоб ви спочатку підкорилися; тоді ми поговоримо про це пізніше. Я хочу перевірити, чи зможете ви прийняти мої вказівки та співпрацювати без суперечок».

Читайте також:

Мати сильнішу волю

Батьки з вольовими або невмотивованими дітьми повинні бути налаштовані ніколи не піддаватися постійному тиску або млявості дитини. Це не варіант. Багато вольових дітей мають слабовольних батьків, що дозволяє дітям стати егоїстичними й вимогливими. Тримайте свою позицію, продовжуйте кидати виклик і обговорюйте проблеми. Коли ви втомилися, знайдіть свою внутрішню силу.

Джерело: allprodad.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!