Блог Сергія Головіна

Створена з ребра – створення жінки

У який спосіб була створена жінка? У чому відмінність між створенням чоловіка і жінки?  У біблійному описі створення людини спочатку простежується цілий ряд істотних відмінностей:
1) Жодна інша істота у всесвіті не була створена за образом і подобою Божою;
2) Тільки створенню людини передувала особлива Божа рада;
3) Безпосередня Божа участь в створенні індивідуального тіла;
4) Безпосередня Божа участь у створенні першої живої душі.
Згодом же додається ще одна:
5) Утворення другої людини з першої. У той час як всі інші одухотворені істоти були створені «за родом їх», всі люди буквально, починаючи з другої особи, походять від однієї першої людини: «І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама» (Буття 2:22).
Аврелію Августину приписують такий коментар на цей вірш: «Жінка походить з ребра чоловіка.  Не з ноги, щоб бути приниженою. Не з голови, щоб перевершувати. А з боку, щоб бути пліч-о-пліч з ним. З-під руки, щоб бути захищеною. І з боку серця, щоб бути коханою». Що не кажи, вмів блаженний красиво висловлюватися!
Більшість тлумачів схиляються до буквального розуміння цього тексту – саме «з ребра». Адже сказано, що «І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце»(Буття 2:21). Медики стверджують, що якщо окістя не зачеплене, ребро здатне до регенерації (відновленню). Вони ж кажуть і що це – перший описаний випадок хірургічного втручання із застосуванням наркозу.
Втім, пропонувалися і інші варіанти тлумачення. Навіть вжите в давньогрецькому перекладі LXX слово «плеуран» крім основного значення «ребро» може також означати бік, бік, фланг, сторінку. А оригінальне єврейське слово «цела» має ще більше значень – сторона, грань, бік, бічна кімната, ярус, дошка, брус, стулка. У Старому Завіті воно зустрічається близько сорока разів, і лише у Другій главі книги Буття перекладається, як «ребро». На цій підставі деякі інтерпретатори пропонували бачити в даному слові вказівку на одну з граней або аспектів людської сутності. Однак текст може бути навмисне двозначним і нести обидва значення одночасно.
Далі, цікаво, що при описі створення жінки використовується не дієслово «бара», що означає створення принципово нової сутності, а «бана», що означає зводити, будувати, облаштовувати, споруджувати. На відміну від нас, Мойсей не був знайомий з генетикою. Проте, це цілком слушне слововживання. Адже генетично чоловіка від жінки відрізняє наявність двох типів хромосом – X і Y, в той час як у жінки – дві однакові хромосоми X. Якби мова йшла про походження чоловіка від жінки, це був би новий акт творіння, оскільки передбачалося б створення нової генетичної інформації. Але створення відповідно до біблійного опису жінки з чоловіка вимагало лише перерозподілу («облаштування») вже наявного матеріалу – заміни хромосоми Y на другу хромосому X.

Більше про створення людей:

У будь-якому випадку, перша жінка була створена з ребра (частини, межі, сторони) першого чоловіка. Тобто вони спочатку буквально були одним цілим. «Тому, – додає автор, – Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом»(Буття 2:24).

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

[infobox title=’ПРИДБАТИ КНИГУ: ЗА ОБРАЗОМ І ПОДОБОЮ’]По образу і подобіЦя книга являє собою нарис біблійної антропології в світлі християнської апологетики. Розглядаючи в світлі Святого Письма питання, пов’язані з походженням, сутністю і призначенням людини, автор критично оцінює різні підходи, виділяє сильні і слабкі з його боку, допомагає читачеві розібратися – хто ми такі, чому ми існуємо, наскільки ми в змозі виконувати своє призначення, і що ми для цього повинні робити. Книга адресована широкому колу читачів. Купити книгу[/infobox]

Схожі статті
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button