Україна

В Україні з 11 липня набирає чинності закон про заборону куріння у громадських місцях

Закон № 1978 набирає чинності в Україні з 11 липня. Норми закону забороняють куріння електронних сигарет у громадських місцях, а також дають право органам місцевого самоврядування визначати місця, вільні від куріння, повідомила народна депутатка, член Комітету ВР з питань здоров’я нації Лада Булах.

«Новітні норми цього закону за своєю черговістю набувають чинності. Зупинюсь на трьох з них, які 11 липня вже будуть де-юре імплементовані в життя і людей, і юридичних осіб в Україні. Перша, найголовніша ціль цього закону − зменшення шкідливого впливу тютюну, заборона куріння в громадських місцях, вживання будь-яких видів нікотиновмісних продуктів для куріння, або тих, які горять, або тих, які нагріваються. Друга норма, яка набуває чинності — це заборона куріння та ліквідація курилок. Це рудиментарна, архаїчна норма, коли кожного підприємця держава зобов’язувала мати таке місце, навіть якщо в його колективі ніхто не курить. Ми цю норму анулюємо, тому що немає безпечного куріння. Третя норма — право для сільських, селищних, міських рад створювати вільні від куріння місця на постійній основі», − розповіла Булах.

За словами Булах, такими місцями може бути пішохідна вулиця, де проводять час багато людей, сквер чи територія біля лікарні тощо.

Вона зазначила, що згідно з опитуванням КМІС у травні 2022 року 85,6 % громадян підтримали рішення про розширення переліку громадських місць, а 80,1 % підтримали заборону використання ТВЕНів у громадських місцях.

Також 91 % респондентів підтримали заборону на продаж неповнолітнім електронних пристроїв для паління. Це, за словами Булах, говорить про підтримку в суспільстві політики вільного від тютюнового диму простору.

Закон № 1978 передбачає: заборону паління, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, у приміщеннях закладів харчування, культурного призначення, готелів та аналогічних засобів розміщеннях громадян, гуртожитках, приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, органів державної влади та місцевого самоврядування.

Заборона також стосується приміщень аеропортів, дитячих майданчиків, вокзалів і станцій, зупинок громадського транспорту, місць загального користування в житлових будинках, підземних переходів, ліфтів, таксофонів, у громадському транспорті та таксі.

Накладання штрафу

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, та місцях, визначених рішеннями місцевих рад, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 51 до 170 гривень. При повторному протягом року порушені — 170-340 гривень, згідно зі ст. 175-1 КУпАП.

Також у вільних від тютюнового диму громадських місцях має бути розміщено відповідний графічний знак із текстом щодо заборони куріння, споживання та вживання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх спалювання та кальянів. Відсутність цієї інформації суб’єктами господарювання тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень.

Також для закладів ресторанного харчування, які розміщують попільнички, кальян або дозволяють куріння, передбачено штраф у розмірі 3 тисячі гривень, при повторному порушенні – 15 тисяч гривень, для інших суб’єктів господарювання – 1 тисяча гривень, при повторному – 10 тисяч гривень.

Наразі для реалізації цього закону створено робочу групу, яка опрацьовує ряд змін до нормативно-правових актів, зазначив на пресконференції в.о. генерального директора директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ Олексій Даниленко.

Також чиновник додав, що будуть затверджені тексти та ілюстрації комбінованих медичних застережень про шкоду паління на тютюнових виробах, наказ про затвердження переліку шкідливих для здоров’я людини речовин, що входять до складу тютюнових виробів, буде змінено уніфіковані форми актів державного нагляду з контролю за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері запобігання та скорочення куріння тютюну, також триває робота щодо порядку оприлюднення інформації про тютюнові вироби.

Юрій Сахно, головний спеціаліст відділу моніторингу реклами та дотримання антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби, наголосив, що не зважаючи на те, що з лютого 2022 року заборонено проведення позапланових перевірок суб’єктів господарювання, громадяни можуть звернутися зі скаргою, за даними зверненнями суб’єкт господарювання буде включено до річного плану перевірок дотримання вимог законодавства. Подати скаргу на суб’єкта господарювання, який порушує ці норми законодавства, можна на сайті Держпродспоживслужби.

Читайте також: 

Відтепер забороняється продавати неповнолітнім електронні сигарети – Рада ухвалила законопроєкт

Як повідомлялося раніше, Закон № 1978 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну Верховна Рада ухвалила 16 грудня 2021 року.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 2-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button