Новини археологіїХристиянські новини

В Ізраїлі знайшли 3000-річний глечик, який підтверджує існування біблійного міста

3000-річний глечик, на якому написано ім’я ізраїльтянина, може допомогти підтвердити те, що місто, згадане в Старому Завіті, дійсно було ізраїльським.

Джерело: christianheadlines.com

Археологи з університету Azusa Pacific University і Єврейського університету в Єрусалимі виявили глечик з написом «lbnayo», що означає «що належить Бенайо». Це ім’я перекладається з єврейської мови як «Яхве побудував» і є еквівалентом біблійного імені «Беная», яке зустрічається в Старому Завіті десятки разів. Людина, згадана на глечику, жила в 9 столітті до н.е., за часів царя Ахава.

Примітно, що цей напис був знайдений на території міста Тель-Абель-Бет-Маака, археологічної пам’ятки на півночі Ізраїлю. Місто, згадане в Біблії, стало джерелом суперечок про те, чи було воно ізраїльським або арамейським, згідно веб-сайту Товариства біблійної археології.
Але напис на глечику з ізраїльським ім’ям «вказує на те, що в той час це місце, можливо, дійсно було ізраїльським містом», говориться в прес-релізі Azusa Pacific.
Абель Бет Маака згадується у 2 Самуїла 20 розділі. Коли місто перебувало в облозі, «розумна жінка» вийшла з міста і сказала командувачу армією: «Ми мирні і вірні Ізраїлю люди. Ви намагаєтеся зруйнувати місто, яке є матір’ю Ізраїлю. Чому ви хочете поглинути спадщину Господа?»
«Таке відкриття значно покращує наше розуміння цього регіону», – сказав Роберт Маллинс, провідний археолог місця розкопок і професор кафедри біблійних і релігійних досліджень університету Azusa Pacific.
Хоча ім’я «Benaiyo», згадане на глечику, можливо, не належить людям, які згадуються в Писанні – вони, очевидно, жили в різний час, – проте, це важливо, тому що на глечику написано ізраїльське ім’я.
Спочатку напис на глечику не був помічений, але «коли предмет був відправлений на реставрацію, були виявлені слабкі сліди чорнила на одній з частин», говориться в прес-релізі.
«Текст був розшифрований за допомогою мультиспектральних зображень, знятих в тій же лабораторії в Музеї Ізраїлю, де вивчаються сувої Мертвого моря», йдеться в повідомленні.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button