Блог Сергія Головіна

Нескоротна складність

Нескоротна складність −  це якщо з конструкції забрати одну деталь, вона перестає діяти, або перестає виконувати належну функцію. Її спростити неможливо. Складність пристрою нескоротна.

Телеологічний аргумент існування Бога (особливо – формулювання про годинникаря) постійно піддавався критиці з боку атеїстів за те, що він заснований на подобі, і, як при всякому міркуванні, за аналогією його висновок носить всього лише імовірнісний характер. Так, він вказує на досить високу ймовірність того, що за устроєм світу криється якийсь розум. Але при цьому не доводить, що так воно і є. Зрештою, малоймовірні події теж трапляються.

Крім того, сам по собі телеологічний аргумент не пояснює існування безладу у світі. Для тих, хто не визнає авторитет Писання, посилання на гріхопадіння, як причину безладдя, непереконливе.

Ситуація кардинально змінилася у 80-х роках XX століття, коли біохімік Майкл Біхі (нар. 1952) опублікував свою роботу «Чорний ящик Дарвіна», в якій сформулював поняття нескоротної складності (irreducible complexity). Суть принципу нескоротної складності Біхі пояснює наступним чином.

Уявіть звичайну мишоловку. Вона складається з п’яти деталей: платформа, пружина, рамка, якір і замок. Призначення цього пристрою – ловити мишей, і все в ньому відповідає цьому призначенню. Далі ми можемо міркувати про те, як удосконалити мишоловку. Наприклад, забезпечити її диспенсером для подачі приманки, утилізатором спійманої тварини, і т.д. Ускладнити конструкцію мишоловки можна безліччю різних способів. Але ось спростити її – неможливо. Варто скоротити конструкцію найпростішої мишоловки хоча б на один елемент, і вона перестане діяти. Вона вже не буде мишоловкою, не виконуватиме належну їй функцію. Складність її пристрою нескоротна.

Таку ж властивість, стверджує Біхі, мають і органи руху мікроорганізмів (тих самих, що за іронією історії науки отримали назву «найпростіші»), дослідженням яких він займався. Ці істоти переміщуються за допомогою так званого флагеллума – пружного джгутика який стирчить. Пристрій, яким флагеллум рухається, подібний до механізму електродвигуна. У ньому на молекулярному рівні реалізовані такі ж елементи – ротор, статор, муфта, і т. п. Тільки, не дивлячись на крихітні розміри, ефективність цієї системи набагато вища, ніж у громіздких механізмів, створених людиною.

Схожі статті

Можна без кінця фантазувати, як згодом ці органи могли б розвиватися і ускладнюватися з плином часу відповідно до теорії Дарвіна, перетворюючись в кінцівки еволюційно «прогресивніших» тварин і, в кінцевому підсумку, в наші руки-ноги. Але цей процес в будь-якому випадку повинен був початися з уже завершеного конструктивного рішення. Якби у ньому було б хоч на один елемент менше, механізму просто не існувало б! Він може ускладнюватися, але не може бути простішим. І прикладів нескоротної складності будови органів – безліч.

Читайте також:

Але якщо складність цих органів не піддається зниженню, вони повинні були мати завершену функціональну конструкцію спочатку. А це означає, що вони не могли розвинутися самостійно. Отже, вони мають конструктора. Таким чином, у формулюванні Біхі телеологічний аргумент ґрунтується не на аналогії між природними й штучними об’єктами, а на неможливості випадкового утворення системи, що являє собою конструкцію нескоротної складності.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button