Медіа новини

У Києві відбувся Новомедіа Форум. Говорили про свободу слова

Бренду Новомедіа Форум виповнилося ювілейних десять років і захід пройшов під гаслом «Свободу – слову!». Це були два дні інтенсивного навчання, де вирували потоки знань на кожен інформаційний запит.

Джерело: novomediaforum

З 11 по 12 листопада у центрі столиці пройшов Новомедіа Форум. У заході взяли участь журналісти, працівники редакцій, студенти медіафакультетів, блогери, громадські діячі та користувачі Facebook. Усі вони приїхали з різних куточків України та Києва. Захід проходив у комплексі Inveria, зібрав сотню учасників та 15 топ-спікерів. Тележурналістика, фоторепортаж, нові тенденції в ЗМІ, YouTube та соцмережах.

Традиційно Новомедіа Форум розпочався з виступу священника. Цьогоріч доктор біблійної теології, католицький священник Роман Лаба виступив на тему «Пасторська журналістика в епоху потрясінь». Свій виступ він закінчив молитвою «Отче наш». Співзвучні теми у перший та другий день лунали від президента Асоціації журналістів «Новомедія» Руслана Кухарчука та кореспондента каналу «Україна» Олексія Погорєлова.

«Ми наближаємося до часів, коли не влада, а самі ЗМІ генерують концепцію придушення свободи слова. Якщо раніше влада блокувала сайти, то тепер сайти блокують владу і встановлюють правила. І ми несподівано опиняємося в культурі, де свобода слова стає маргіналізованою», – сказав Кухарчук.

О. Погорєлов навів конкретні кейси культури скасування. «Перед тим як сказати що ти думаєш, ти повинен спочатку перед усіма вибачитися і сказати, що ти нікого не хочеш образити». І ця культура є загрозою свободі слова.

Класична журналістика: телебачення, фотографія

Тележурналістиці присвятили три теми. Оксана Гуцайт, ведуча на ICTV, розповідала про спільне та відмінне ведучого на телебаченні та в YouTube. Спікер зазначила: «На телебаченні ведучий − це взірець культури, за ним треба йти, його треба наслідувати. В YouTube, чим ти ближче до людей, які тебе дивляться, тим більш популярним ти стаєш».

Валерія Сергєєва, ведуча 4 каналу, розповіла свій професійний шлях від журналіста до телеведучої. А також поділилася правилами поведінки в прямому ефірі та методиками опановування свого страху перед камерою. Про майстерність телевізійного журналіста розповідала Наталка Фіцич, ведуча Прямого. Вона розповідала, як створити цікавий телевізійний проєкт. «Те, на що відгукується ваша душа, відгукнеться і глядач», — зазначила спікер.

«Людина і медіа або сучасні mediasapiens» − на таку тему говорив спікер Костянтин Стогній, ведучий на ICTV. Ведуча телеканалу НАШ Ольга Веремій у своєму блоці розповіла історію із власного досвіду, демонструючи правду про безпеку медіапрацівників. Вона пояснила, що люди можуть бути досить агресивними стосовно журналіста лише тому, що в нього така професія.

Також говорили й про фотожурналістику. Про майстерність та цінність фото говорили Ян Доброносов, фотокореспондент в Телеграф, та Макс Левін, фотограф в Hromadske. Ян поділився секретами та специфікою роботи фотокореспондента у Верховній Раді. А також розповів, що треба знати під час імпровізованої фотосесії перших осіб держави. А Макс Левін говорив про драматургію документального фото, про роботу в гарячих точках та як висвітлювати конфліктні теми з користю для всіх. Закінчив свій виступ словами: «Документальна фотографія − останній акорд правди. Це внутрішній поклик».

Соціальні медіа, тренди та якість журналістики

Особливою увагою серед аудиторії Форуму користувався виступ Сакена Аймурзаєва, журналіста телеканалу ДОМ. Він розповів, що має духовну освіту, але обрав шлях журналістики. Якщо порівнювати журналістику із біблійними служіннями, то це пророча місія, сказав Сакен. Він назвав три стовпи, без яких нема і журналістики: верифікація (істина), стандарти, мораль та етика. І перерахував больові точки медіа в Україні:

  • В нас дуже все погано з новинами. Це мотор, серце будь-якої редакції;
  • Українські медіа розділені не по цінностях, не по ідеях, а олігархічна. І ми споживаємо ті цінності, які цікаві олігарху (власнику);
  • Журналісти не ризикують вийти за рамки, думають дуже вузько. І вважають, що краще знають, яка тема сподобається глядачам;
  • Журналістика не самодостатня. Вона не може забезпечити фінансово людину. За кордоном стати журналістом − це потрапити у вищий ешелон. А тут доводиться виживати та підробляти таксистом;
  • Політики, олігархи ставляться до журналістів, як до прислуги;
  • Дуже важливо чітко номінувати речі – називати їх своїми іменами.

Співзвучні думки лунали й на сесії «Довіра до інформаційних продуктів» Олександра Човгана, президента RIA. «Журналіст та телеканал повинні бути дзеркалом. Люди не будуть платити за контент, який їх обманює. Вони платять, щоб знати правду», − сказав спікер. На прикладі The New York Times Човган показав, яку інформацію люди готові оплачувати. Найбільшу цінність має журналістика даних. Вона добувається з експертами. Розслідування, історії, короткі повідомлення − це те, за що люди не хочуть платити.

Завершальною сесією Форуму став виступ Олени Цинтили, ведучої каналу Україна 24. Вона розповідала про ненові тренди або чому фактів та документів уже замало, окреслила такі запити споживача інформації як захищеність (про здоров’я та гроші), стабільність, розуміння, впевненість (у собі та в діях держави) та прогноз. Телебачення – це обмін емоціями. Навіть серйозний глядач прагне розваг. Як задовольнити потреби глядача та які правила для цього існують.

Для розкриття теми про Youtube, Instagram, Tiktok запросили Тетяну Урюпову, керівника AIR Brands. Вона розповідала про вартість лайків або як монетизувати свій контент в соціальних мережах, за що платять бренди, тенденції соціальних платформ. А про основні глобальні тренди в digital media та тенденції у подачі контенту говорив Микола Рогинець, CEO агентства YouTube-маркетингу «beTrue Media». Він розповідав у тому числі про медіагігієну та кібербезпеку. А також про трансгуманізм в Youtube. Тут він навів приклади гучних історій, де за аніме дівчинкою-підлітком приховується автор – чоловік середніх років.

Новомедіа Форум 2021 пройшов насичено, а в певних моментах – гаряче. Через карантинні обмеження організатори передбачили лише сто учасників на події. Гості активно долучалися до обговорення та дискусії. Форум виправдав своє гасло «Свободу-слову!», дозволивши плюралізм думок та висловлювань.

Читайте також: 

Організатори попіклувалися про безпеку учасників заходу. А тому у партнерстві з медичною клінікою Viva проводили експрес-тестування на Covid-19 усім охочим та команді. При реєстрації кожен отримав від партнера Радіо М базовий набір захисту: маску та антисептик. Компанія Біокон подбала про догляд за шкірою учасників Форуму, підготувавши кожному подарунковий пакет із засобами догляду. А партнери Work.ua забезпечили усіх блокнотами та ручками для конспектування промов спікерів. Інформаційними партнерами виступили 4 канал, телеканал НАШ та Фонд захисту свободи слова.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button