Новини культуриХристиянські новини

У Чернівцях відкрили пам’ятник, присвячений пісні “Хава Наґіла”

У Чернівцях в мікрорайоні Садгора урочисто відкрили пам’ятник, присвячений історії створення відомої єврейської пісні «Хава Наґіла», мелодія до якої була створена у цьому місті. Ковану скульптуру відкрили у мікрорайоні Садгора, де була створена мелодія знаменитої композиції.
Про це пише Поклик з посиланням на УНІАН.
Участь в урочистостях взяли приблизно 30 місцевих мешканців, посадовці міської ради, місцеві культурні та мистецькі діячі.
Цей пам’ятник – це кована скульптура, на якій зображений нотний стан із мелодією пісні «Хава Наґіла».
Монумент, створений майстрами Андрієм Хортом та Ігорем Вериньком, презентував чернівчанам заступник міського голови Чернівців Дмитро Сірман, який також є автором ідеї спорудження пам’ятника.

У своєму виступі він зазначив, що фахівці Чернівецької міськради обрали місце для пам’ятника не випадково.

«Ми встановили, що це місце найкраще, адже тут, зовсім поруч був Єврейський народний дім. Ще зовсім нещодавно, якихось 120 років тому тут був центр хасидизму. Тут працювали визначні релігійні діячі. І до сьогодні ми бачимо, що зовсім поруч знаходиться синагога, поблизу – католицький храм, ще неподалік – православний храм. Тут завжди у мирі жили люди різних національностей і віросповідань», – сказав Сірман.
«Ми пишаємось тим, що у широкий світ саме з Буковини пішла «Червона рута», «Марічка». Але разом з тим ми пишаємося і тим, що саме з Садгори у широкий світ від садгірських хасидів пішла найзнаменитіша єврейська пісня «Хава Наґіла», – додав заступник міського голови.

Головний рабин Чернівецької області Менахем Мендель Гліцнштейн у своєму виступі сказав, що завдяки синагозі весь світ знає про Садгору.

«Де би ви не були – в Лондоні чи Австралії – скажіть, що ви з Садгори, і у вас буде карточка. Так, там така синагога була, така велика община. Але не всі знали, що «Хава Нагіла» теж звідси», – сказав він.

Пам’ятник урочисто відкрили під супровід «Хава Наґіли» у виконанні місцевого оркестру єврейської музики під керівництвом Лева Фельдмана.
Довідка: У 1915 році композитор Авраам Цві Ідельсон, перебуваючи в Єрусалимі, почув і записав від хасидів наспів, який ті привезли зі своєї батьківщини, містечка Садгора (Садигура), яка сьогодні є частиною Чернівців.
У 1918 році, після завершення Першої світової війни, турки залишили Палестину британцям; було проголошено Декларацію про право єврейського поселення на самовизначення. За цих приводів в Єрусалимі готувався небувалий святковий концерт.
Для фінальної композиції Ідельсон використовував «Садигурський бігун», написавши до нього мелодію, яка лягла в основу пісні «Хава Наґіла».
«Хава Наґіла» на івриті в буквальному розумінні означає Радіймо. 
[sc name=”futerblock” ]

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button