Християнські новини

Церкви в США випустили декларацію про технології та етику

Протестантські церкви в США випустили декларацію про конфлікт сучасних технологій (штучний інтелект) і морально-етичних принципів, і висловлюють в ній занепокоєння з приводу небезпек використання штучного інтелекту на заміну людям.
Штучний інтелект (ШІ) може бути корисний для прийняття зважених рішень та підвищення продуктивності праці, але при цьому він далеко не безпечний з морально-етичної точки зору, попереджає група південних баптистів та інших євангельських християн США в своїй декларації під назвою «Штучний інтелект: декларація принципів віри євангельської». Декларація була напрацьована на зборах, скликаних Комісією з етики та свободи віросповідання (Ethics and Religious Liberty Commission, ERLC) при Конвенції південних баптистів США. На зборах було обговорено цілий ряд проблем застосування штучного інтелекту в самих різних областях – від духовності до зовнішньої політики.

«Ми переконані в користі штучного інтелекту в області аналізу інформації і допомоги людському інтелекту, бо це прекрасний інструмент для обробки даних і прийняття рішень, який часто копіює людські здібності і при цьому перевищує їх, – йдеться в декларації. – Однак при всіх його достоїнствах в плані розрахунків, ця технологія не здатна до морально-етичних оцінок і відповідальності».

Рассел Мур (Russell Moore), президент ERLC, визнає користь новітніх технологій для духовного служіння – зокрема в справі перекладів Біблії і поширення віри. З’явилася навіть функція штучного читця священних текстів, абсолютно безцінна для сліпих прихожан. Однак він підкреслив, що не можна закривати очі і на серйозні духовні проблеми використання штучного інтелекту. Джейсон Текер (Jason Thacker), директор творчої служби ERLC, привернув експертів в теології, технологіях, юстиції та медицині для підготовки практичного посібника для одновірців. Посібник допомагає їм правильно користуватися багатьма технологіями – тими ж смартфонами і віртуальними помічниками на кшталт Siri і Alexa – без шкоди для християнської духовності, моралі і людської гідності. «Я вважаю, що штучний інтелект дає нам величезні можливості для процвітання в житті, але і несе дуже серйозні, небачені раніше небезпеки для людської гідності» – заявляє Текер, автор нової книги «Технологія і майбутнє».
Текер уподібнює сучасні технології золотому теляті в книзі Вихід, нагадуючи про те, як євреї створили його і поклонялися йому. «Якщо ми не цілком усвідомлюємо, подібно нерозумних дітей, що саме ми творимо за допомогою штучного інтелекту, – попереджає автор, – ми ризикуємо стати жертвою тієї самої спокуси – тобто можемо раптом виявити, що молимося творінню, але не Творцю».
Тейлор Барклі (Taylor Barkley), керівник служби технологій і інновацій в ліберальному інституті імені Чарльза Коука (Charles Koch Institute), зауважив, що «повністю згоден» з цим твердженням, бо «людству слід розробляти і приборкувати технології таким чином, щоб вони слугували нашому процвітанню і зменшенню людських страждань в світі». Разом з тим він вважає, що «нам слід вирішувати проблеми в порядку їх надходження, а не турбуватися даремно, не пускати стріли в кожну тінь, що нам примарилася».
У декларації підкреслюється, що штучний інтелект може бути особливо корисний для «пошуку та усунення властивої людині упередженості в прийнятті рішень». Однак штучний інтелект не повинен служити посиленню сильних, ослабленню слабких і поглибленню прірви між ними. «Ми звинувачуємо будь-які спроби делегувати штучному інтелекту людські права і моральну відповідальність під час воєн, – підкреслюється в декларації. – Ніяка нація або група не може використовувати штучний інтелект з метою геноциду, тероризму, для тортур чи інших військових злочинів». У декларації також засуджується використання штучного інтелекту для недостойних сексуальних цілей, в тому числі імітацій людських істот. «Штучний інтелект не повинен використовуватися для втручання в природну людську сексуальність і імітації Біблійних виразів людської сексуальності, допустимої між чоловіком і дружиною відповідно до Божого задуму союзу статей» – йдеться в декларації.
Автори також закликають до використання штучного інтелекту для діяльності на благо «Божого плану для людських істот». «Людство не повинно використовувати штучний інтелект та інші нові технології з метою заміни людської праці заради повного байдикування, хоча зростаюче суспільне багатство і дає нам вже таку можливість» – йдеться в декларації.

Більше про сучасні технології і християнство:

Рассел Мур в інтерв’ю для преси після зборів повідомив, що ERLC збирається розробити навчальні програми та інші матеріали в допомогу парафіянам, батькам, духовенству і наставникам недільних шкіл в питаннях використання сучасних технологій (в тому числі смартфонів і планшетів) для богоугодних і богослужбових цілей. «Саме сучасні технології викликають у нас масу морально-етичних питань в даний час» – визнав президент ERLC.
[sc name=”futerblock” ]

Джерело: religionnews.com

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!