Про відомих

Тім Келлер: життя і служіння

Цими днями християнські інформаційні ресурси (і не тільки) замайоріли заголовками про смерть Тіма Келлера. Згадки, співчуття, цитати, відгуки, подяки… Хоча й Келлер покинув цю землю, історія його життя залишилася тут, з нами. Якою ж була ця історія?

На дорогу служіння

Тім Келлер народився у християнській сім’ї, проте особисто пізнав Бога, навчаючись у коледжі. Після увірування хлопець зачитувався працями євангельських авторів, зокрема Клайва Стейплза Льюїса. До речі, цей автор справді відіграв у житті Келлера доленосну роль. Кеті Крісті, студентка семінарії, де навчався Тім, повірила в Ісуса завдяки творам Льюїса Клайва й навіть особисто листувалася з ним.  Так творчість теолога познайомила майбутню пару.

Пасторське служіння Келлера розпочалося у маленькому містечку Хоупвеллі, штат Віргінія. Для молодого і ще недосвідченого пастора це був добрий старт: попри всі його помилки й невдачі паства любила його та прощала прогріхи. Так поволі стиль проповідування Келлера вдосконалювався, а служіння налагоджувалося. Тім навчався любити людей і не боятися просити вибачення. А ще бути таким, щоб люди тобі довіряли.

«Міський» пастор

У 1989 Тім Келлер разом із сім’єю переїхав до Манхеттена, Нью-Йорк. І подав, на перший погляд, дивну й неможливу ідею: заснувати тут церкву.  Тодішній Манхеттен був місцем, яке зовсім не поєднувалося із церковним служінням. Тому й багато хто відмовляв Тіма від цієї думки. Одначе подружжя Келлерів таки заснувало церкву Відкупителя і розпочало служіння для міщан, які досі не дуже цікавилися вірою. Звісно, що для вчорашнього провінційного пастора це було великим викликом. Тім знову вчився розуміти і приймати людей, які думають і живуть зовсім по-іншому. Він пояснював істину Слова проникливо, інтелігентно, актуально, але водночас просто й зрозуміло.

Церква поволі, але впевнено зростала − десятки, сотня, сотні… Після сумнозвісної терористичної атаки 2001 на служіння взагалі прийшли понад 5 000 осіб. Так поступово церква отримала тисячне охоплення. Люди тягнулися до світла, і Келлер разом зі своїми однодумцями почав допомагати тим, які теж хотіли організовувати церкви. До 2006 року церква Відкупителя мала вже 16 дочірніх церков у межах Пресвітеріанської церкви США. Келлер консультував служителів із великих міст, починаючи з Бостона й Вашингтона і закінчуючи Лондоном та Амстердамом. Саме цьому служінню «City to City» присвятив Келлер свій час і сили після того, як у 2017 залишив посаду старшого пастора у церкві Відкупителя. Програма відкрила понад 1000 церков у більш ніж 150 містах і охопила понад 79 000 церковних лідерів.

Служіння Слову через слово

Тім Келлер любив виражати свою думку не лише усно. Він активно вів свої блоги в інтернеті, а ще написав десятки книг, багато з яких стали світовими бестселерами. На сьогодні видано 31 книг, накладом понад 6 мільйонів примірників і в перекладі 29 мов світу. Це, зокрема, «Марнотратний Бог», «Розум за Бога», «Ідоли серця», «Невідомий шлюб». До речі, останнє видання він написав у співавторстві з дружиною Кеті.

У творах Келлер орієнтувався на освічену, інтелектуальну авдиторію, яка може сумніватися в істинності Писання і Божих цінностей. Так, наприклад, опис до книги «Причина для Бога» на Goodreads одразу ж пояснює «написана із врахуванням позиції атеїстів, агностиків і скептиків». Келлер розмірковував над важливими проблемами сучасного суспільства на основі Біблії, праць богословів та особистих відкриттів. «Чому у світі є страждання? Як люблячий Бог може посилати людей до пекла? Яке бачення шлюбу в Бога? Чим небезпечні ідоли серця?» − це лише маленький перелік питань, відповіді на які можна знайти в працях служителя.

Схожі статті

«Відпустіть мене додому»

У 2020 в Келлера діагностували рак підшлункової залози. Хвороба спонукала пастора знову переглянути своє життя і віру. Сам Келлер тоді навіть зізнався, що до хвороби «наполовину вірив у воскресіння». Хоча й лікарі прогнозували, що пастору залишилося жити менше року, він був упевнений: ще житиме роками. І дійсно: Бог продовжив життя ще майже на 3 роки.

Навесні цього року стан Келлера погіршився. Усе ж він продовжував ділитися своєю вірою і думками онлайн. В останні дні життя він багато молився і говорив, що дуже хоче вже побачити Ісуса.  Його бажання здійснилося − 19 квітня Тім Келлер, пастор, теолог, письменник, євангельський служитель великих міст, повернувся Додому.

Визнання української спільноти

Хоча й Тім Келлер ніколи не був в Україні, його ім’я відоме й дороге українській християнській спільноті. Завдяки видавництвам «Кана» і «Свічадо» в бібліотечках українців з’явилися такі видання як «Марнотратний Бог», «Ідоли серця», «Невідомий шлюб». Є багато позитивних відгуків від поціновувачів творчості Келлера. А ще завдяки трансляціям і перекладам записів проповідей християни могли духовно зростати, слухаючи настанови пастора. І, напевно, не один взяв собі багато для своєї дороги віри.

Служіння Тіма Келлера було потрібним і нам, тому й не дивно, що українці теж розділили біль втрати. «Я дякую Богові за життя і служіння далечезного від мене пастора, якого ніколи не бачив особисто: його служіння Словом досягло мене і було крутим благословенням», − прокоментував сумну новину пастор Микола Романюк.

Келлер навчив усіх нас, що проповідь Євангеліє актуальна і для зайнятих жителів мегаполісів. Ба більше − вона дуже потрібна там, так само як потрібна інтелектуалам, скептикам, агностикам, атеїстам, християнам, і зрештою, усім людям планети. Тім Келлер, за словами служителя Олега Павліщука, «приклад для наслідування − у проповіді, повазі до скептиків, любові до Євангелія, щирому служінні церкві й спільноті».

Читайте також:

У назві цього матеріалу слова «життя» і «служіння» з’єднані сполучником «і». Проте буде цілком можливо поставити між ними знак «=». Нехай історія життя кожного з нас буде названа так само.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Тетяна Дорош

Студентка "Видавнича справа та медіапродюсування" Київського університету імені Бориса Грінченка. Люблю тексти.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button