Новини археології

Ізраїльські школярі та екскурсовод здивувалися знахідці віком 3000 років: скарабею, схожому на жука-гнойовика

Нещодавно ізраїльські учні середньої школи під час археологічної екскурсії в Азор поблизу Тель-Авіва були здивовані разом зі своїм екскурсоводом, знайшовши 3000-річного ханаанського скарабея або стародавню печатку, що датується пізньою бронзовою добою, приблизно в той час, коли Мойсей виводив ізраїльтян з Єгипту, або відразу після того.

Джерело: cbn

«Ми блукали навколо, коли я побачив на землі щось схоже на маленьку іграшку, – згадує екскурсовод студентів Гілад Штерн з Ізраїльського освітнього центру старожитностей. Внутрішній голос сказав мені: “Підніми й переверни”. Я був вражений: це був скарабей з чітко вирізаною сценою, мрія кожного археолога-любителя. Учні були в захваті!».

Скарабей був створений за подобою звичайного жука-гнойовика. Єгиптяни, які правили Ханааном в епоху пізньої бронзи, шанували цього жука за те, що він закріплював своє потомство в кулі гною, вдвічі більшій за нього самого. Це означало для них сутність творення і регенерації, своєрідна модель Бога-Творця.

Доктор Амір Голані – експерт з бронзового віку в Управлінні старожитностей Ізраїлю (IAA). «Скарабей використовувався як печатка і був символом влади й статусу. Він міг бути розміщений на намисті або каблучці, – пояснив він. − Він міг випасти з рук важливої владної фігури, яка проїжджала через цю місцевість, або його могли навмисно закопати у землю разом з іншими предметами, і через тисячі років він вийшов на поверхню».

Плоска частина скарабея містить фігуру, що стоїть, причому руки фігури підняті над людиною, яка сидить. Фігура, що стоїть, має витягнуту голову, яка, на думку вчених, може зображати єгипетського фараона, що стоїть над ханаанеянином.

«Ця сцена в основному зображає геополітичну реальність, яка панувала в землі Ханаанській в епоху пізньої бронзи (1500-1000 рр. до н. е.), коли місцеві ханаанські правителі жили (а іноді й повставали) під політичною і культурною гегемонією Єгипту, − зауважив д-р Голані. − Тому дуже можливо, що ця печатка дійсно належить до пізньої бронзової доби, коли місцеві ханаанеяни перебували під владою Єгипетської імперії».

Читайте також:

Директор Управлінні старожитностей Ізраїлю Елі Ескусідо вважає знаковим, що учні середньої школи побачили таку знахідку під час своєї екскурсії. За його словами, це «символічно, оскільки учні здобувають археологічні знання, і водночас роблять свій внесок у нашу археологічну спадщину. Ця співпраця є дійсно зворушливою, оскільки ми працюємо над тим, щоб з’єднати громади з їхньою культурною спадщиною».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button