Актуальне

Чи варто дозволяти дітям дивитися на це? 10 порад проникливим батькам

Коли я зростав, моїм батькам доводилося стежити за невеликою кількістю моїх розваг: кілька каналів по телевізору (у нас не було кабельного телебачення), радіо, компакт-диски та фільми, які я брав напрокат.

Сьогодні все не так. З появою Інтернету, стрімінгових сервісів та персональних пристроїв кількість медіаможливостей збільшилась у геометричній прогресії. Батькам-християнам буває важко визначити, що дивитися самим, не кажучи вже про те, до чого допускати їхніх дітей.

Як батькам впоратися з напругою, коли вони хочуть захистити своїх дітей від шкідливого контенту і водночас прагнуть уникнути легалізму, який може призвести до зворотного результату? Коли ви наставляєте своїх дітей, використовуючи дивовижну кількість варіантів, що є у них під рукою, якими міркуваннями ви можете керуватися у своєму підході? Хоча наведене нижче, звичайно, не є вичерпним списком, але ці 10 думок можуть вам допомогти.

  1. Перевіряйте цінності, а не лише рейтинг

Рейтинг MPAA (Система рейтингів Американської кіноасоціації) та кількість ненормативної лексики, сексу та насильства у ЗМІ – це те, що батьки повинні обов’язково вивчити за допомогою таких ресурсів, як батьківські довідники IMDB, Common Sense Media та MovieGuide. Але при перевірці потенційного серіалу або фільму для вашої дитини важливо не обмежуватися «підрахунком лайок», а враховувати тонші ідеї та цінності. Не має значення, скільки разів хтось скаже: «Це просто розважальний фільм! Не думай про це!», факт залишається фактом: у кожному фільмі чи серіалі є певне повідомлення або, принаймні, неочевидно зрозуміла життєва філософія чи світогляд. Навіть у фільмах про цуценят-поліцейських, Лего і машин, які вміють говорити. Найкращий спосіб оцінити ці цінності – спочатку подивитися самому. Але якщо у вас немає часу, переходьте до наступного пункту.

  1. Слухайте батьків, лідерів та критиків, яким ви довіряєте

У зайнятих батьків рідко є час подивитися те, що ми самі хочемо подивитися, не кажучи вже про те, щоб зробити попередній перегляд того, що хочуть подивитися наші діти. Це нормально. Швидше за все, хтось у вашому оточенні вже бачив цей фільм і може висловитись про його зміст. Подумайте про долучення або створення групи у Facebook (або іншого онлайн-форуму), де християнські батьки-однодумці зможуть обмінюватися знаннями та рекомендаціями щодо дитячих ЗМІ. Прислухайтеся до пасторів та довірених лідерів, коли вони попереджають про щось у попкультурі або рекомендують щось корисне. Знайдіть консервативних християнських кіно- та телекритиків (ми існуємо!) та читайте наші рецензії.

  1. Розрізняйте поняття «небезпечно, але добре» та «безпечно, але недобре»

У книзі «Лев, чаклунка і чарівна шафа» Аслан описується як не «безпечний», але хороший. Це розуміння може допомогти у всіх аспектах учнівства, навіть у наших звичках користуватися засобами масової інформації. «Безпечно» не завжди так само як «добре». Багато християнських батьків можуть вважати, що все, що має рейтинг G або не містить «поганого змісту», є «безпечним» і придатним для дітей. Але багато «безпечних» передач і фільмів не є хорошими. Їхні основоположні цінності сумнівні, або вони просто не є добрими в сенсі якості: дешево зроблені, позбавлені краси чи творчості. Аналогічно, деякі справді відмінні, красиві матеріали – з ґрунтовними темами, які оспівують добро і чесноту – можуть містити деякі «небезпечні» елементи, які змусять батьків задуматися. Залежно від віку та зрілості вашої дитини, останній контент може виявитися кориснішим, ніж перший.

  1. «Освітній» контент не є автоматично корисним для вашої дитини

Іноді ми можемо вважати, що все «освітнє» – шоу Netflix, що навчає алфавіту, серіал PBS, який розповідає, як привчити дитину до горщика, або навіть християнський освітній контент – автоматично корисний для наших дітей. Безумовно, багато чого з цього потрібно! Тою мірою, якою освітні розваги стимулюють цікавість і навчання в реальному світі (наприклад, документальні фільми про природу, які пробуджують у дитини бажання піти в зоопарк або посадити рослину в саду), вони можуть бути чудовими. Але навіть освітній контент може стати для деяких дітей самоціллю, яке викликає звикання. А деякі християнські освітні матеріали є моралістичними, богословськи сумнівними чи марними у своєму застосуванні. До того ж деякі освітні матеріали ангажовані чи політично мотивовані, тому проведіть невелике дослідження, якщо у вас є підозри щодо того, хто і навіщо робить ці матеріали.

  1. Спрямовуйте свою дитину на матеріали, які пробуджують цікавість

Не применшуйте значення подиву та уяви для духовного розвитку вашої дитини. Подібно до того, як романи в стилі фентезі, такі як «Хроніки Нарнії» або «Володар перснів» цінні тим, що переносять нас у фантастичні світи, так і засоби масової інформації цінні тим, що розширюють уяву вашої дитини та розпалюють її цікавість. Розваги та втеча від реальності не є чимось поганим – особливо для дітей. Це добре, коли вони дивляться фільм по телевізору або в кінотеатрі з широко розплющеними очима і дивуються, особливо якщо це веде їх до глибшого пізнання та розуміння таємничого, величного світу, створеного Богом.

  1. Направляйте дитину на контент, який виховує любов до Бога та людей

Споживання формує нашу любов. Ось чому склад нашої медіадієти (не лише для дітей, а й для нас, дорослих) має велике значення. Обговорюючи зі своїми дітьми, які медіа вони споживають, допоможіть їм подумати про це. Що їм подобається, що приносить більше або менше задоволення після перегляду того чи іншого фільму, чи передачі? А для християн, покликаних любити Господа Бога нашого та ближнього (Євангеліє від Матвія 22:36-40), як ми обираємо матеріали, які допомагають нам виконувати ці величезні заповіді?

Багато дитячих фільмів або передач, наприклад, в першу чергу розповідають про любов до себе: прийми свою індивідуальність і люби себе. Але християнська любов в першу чергу спрямоване вгору і назовні. Які історії можуть допомогти виховати та мотивувати нашу любов у цих напрямках?

  1. Не дозволяйте алгоритму вибирати за вашу дитину

Алгоритми стрімінгових відеосервісів насторожено ускладнені. Залиште своїх дітей одних на Netflix або YouTube, і дітям стане практично неможливо чинити опір рекомендаціям «дивитися далі», оскільки ці алгоритми точно визначать, що саме любить дивитися ваша дитина. Але хоча штучний інтелект може з’ясувати моделі споживання вашої дитини, він не може визначити, що для неї корисно. Не дозволяйте їм дивитися те, що підказує алгоритм, без батьківського контролю. Розгляньте можливість використання YouTube Kids або батьківського контролю на Netflix, Disney+, Prime Video, Apple TV+ тощо. Беріть активнішу участь, ніж алгоритми, в тому, який контент обирає ваша дитина.

  1. Оцініть вік та зрілість вашої дитини

Доречність медіаконтенту залежить від віку та зрілості вашої дитини. Замість того, щоб покладатися на рейтинги у стилі TV-14 або PG-13, орієнтуйтеся на те, що ви знаєте про готовність вашої дитини. Які спокуси та тригери є саме у вашої дитини? Що викликає у неї погані сни? Враховуйте також її духовну зрілість та біблійну грамотність. Чим більше ви впевнені в тому, що ваша дитина розуміє, що таке добро й істина, відкриті в Слові Божому, тим більше свободи ви можете дати їй у виборі фільмів, знаючи, що вона здатна застосувати біблійну мудрість, щоб оцінити ту ідею, з якою вона зіткнеться. І навпаки, якщо ваша дитина слабо розуміє біблійну істину, будьте обережнішими у виборі того, що їй можна дивитися. Не відправляйте її в бій без обладунків.

  1. Знаходьте контент, яким ви можете насолоджуватися разом

У наш час приватизованого споживання медіа (не дарма він називається iPhone/iPad) ми надягаємо навушники, зникаємо у своїй кімнаті та розчиняємось у тому, що дивимося чи слухаємо. Це погано всім нам, але особливо небезпечно для дітей. Створіть у своєму будинку прецедент спільного перегляду контенту. Влаштовуйте вечори перегляду фільмів. Вибирайте такий матеріал, який пов’язаний зі звичайним перебігом життя у вашій родині. Чи збираєтеся поїхати сім’єю до національного парку? Подивіться документальний серіал Кена Бернса, аби підготуватися. Любите готувати їжу разом із дітьми? Дивіться передачі про їжу, кулінарію та випічку. Замість того, щоб дозволити кожному члену сім’ї йти своїм шляхом і дивитися свої передачі, знайдіть те, що ви зможете подивитися разом.

  1. Обмежте час біля екрана

Навіть якщо ми споживаємо надто багато корисної та поживної їжі, вона може бути шкідливою для нас. Занадто багато хорошого вже погано. Потрібно робити перерву. Заохочуйте вільний від екранів час у сім’ї. Але замість того, щоб концентруватися на негативному підході («Прибери телефон!»), допоможіть дитині побачити цінність інших занять, таких як читання книг, прогулянки на вулиці, заняття декоративно-ужитковим мистецтвом, церква, читання Біблії, відпочинок, тиша, молитва. Іноді найкращою відповіддю на запитання «Можна це дивитися?» буде «Звичайно, але краще зробімо щось інше». Розкажіть і навчіть свою дитину цим кориснішим заняттям, і заохочуйте, щоб зрештою вона сама захотіла їх вибирати.

Автор: Бретт МакКрекен

Джерело: ieshua.org з посиланням на thegospelcoalition.org

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Керівник медіасфери Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!