війна

ПТСР може призвести до затримки навчання та регресу розвитку у дітей

Під час презентації дослідження «Як блокада Маріуполя вплинула на людей» у Медіацентрі «Україна – Укрінформ» Наталія Шайхутдінова, яка є директором ГО «Центр соціально-культурного розвитку», розповіла, що діти, які пережили травматичні події пов’язані з війною, як правило, страждають від регресу розвитку, проблем спілкування та відставанні у навчанні.

Джерело: ukrinform

«У дітей, які пережили травматичні події, з’явилась купа проблем, яких не було до війни. Вони втратили інтерес до справ, які їх раніше цікавили і приносили задоволення. У них спостерігається емоційна нестабільність — плаксивість, дратівливість, агресія, пригніченість, апатія, емоційне відсторонення або навпаки імпульсивність, спалахи гніву», – зазначила директорка.

Труднощі, з якими стикаються травмовані діти

Шайхутдінова пояснила, що діти, які зазнали травми через воєнні події, відчувають труднощі в спілкуванні як з однолітками, так і з дорослими, що призводить до втрати друзів та труднощів у встановленні нових стосунків.

Ці діти також можуть мати проблеми з когнітивним функціонуванням, включаючи труднощі в обробці сенсорної інформації, що призводить до нестабільної пам’яті та уваги, а також до завмирання їхніх реакцій. Крім того, ці діти можуть втратити інтерес до навчання, що може призвести до зниження успішності навіть серед учнів, які раніше були відмінниками в школі.

Директорка також додала, що наслідки травми для навчання дітей могли бути не такими помітними під час дистанційного навчання, оскільки матері часто були готові допомогти. Однак ці травми стали очевидними, коли учні повернулися до очних занять.

Вона також зазначила, що якщо батьки страждають на посттравматичний стресовий розлад, їхні діти також, швидше за все, відчуватимуть це.

«Діти дуже чутливі. Вони емоційно ставляться до того, що відчуває їхня мати або батько. Їхній посттравматичний синдром нічим не відрізняється від того, який мають дорослі — у них так само присутні рецидивні спогади, обмеження на якісь емоції, постійне відчуття напруги, погіршення пам’яті та погіршення концентрацій уваги та навіть регресія навичок», − зауважила директорка.

Вплив ПТСР на психологічне та фізичне здоров’я дітей

Шайхутдінова також зазначила, що травмовані діти відчувають погіршення якості сну, що може проявлятися кошмарами, труднощами із засипанням або надмірною сонливістю вдень.

Крім того, такі діти часто стають надмірно прив’язаними до дорослих, наприклад до матері чи вчителів, і можуть відчувати тривогу розлуки. Іншою поширеною проблемою, яка спостерігається у цих дітей, є регресія розвитку або повернення до попередніх стадій розвитку.

Шайхутдінова підкреслила, що деякі діти почали гратися іграшками та іграми, які не відповідають їхній віковій категорії й призначені для дітей молодшого віку. Крім того, деякі діти втратили навички, які вони здобули раніше, і почали поводитися як немовлята.

За її словами, діти відчувають не тільки психологічні труднощі, а й фізичні. Наприклад такі симптоми, як головні болі, болі в животі та проблеми з травленням. Крім того, деякі діти мають енурез, а інші заїкаються.

«На дитячий посттравматичний синдром треба звертати особливу увагу. Діти — це наше майбутнє, якщо ми нічого не зробимо, то це майбутнє можемо втратити», − підкреслила директорка.

Читайте також:

 

Було підтверджено, що понад 16 000 українських дітей було депортовано до Росії, але фактичні цифри можуть бути набагато більшими, потенційно сягаючи сотень тисяч.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button