Блог Сергія Головіна

Стрибки гусениці

Перетворення гусениці в метелика наводить на повчальну аналогію.  Освіта означає «формування образу». Давньогрецька педагогіка будувалася на ідеях Сократа про те, що вчити, значить інформувати. В її основу було закладено принцип «знаєш, як правильно – живеш,  правильно». Всі проблеми, мовляв, від необізнаності. Однак Писання розкриває зовсім інше, надприродний вимір наставництва: зростання в Господі означає не стільки інформування, скільки – трансформування.

В цьому і полягає завдання християнської освіти: «Ми ж усі з відкритим обличчям, мов у дзеркалі, оглядаємо Господню славу і перетворюємося в той самий образ від слави в славу, як від Господнього Духа» (2 Коринтян 3:18). Апостол закликає: «І не пристосовуйтеся до цього віку, але змінюйтеся оновленням [вашого] розуму» (Римлян 12: 2).

За милозвучністю перекладу (не пристосовуйтеся – перемініться) можна не помітити сутність понять, які протиставляються. Так, слово συσχηματίζω (сюсхематідзо), перекладене як «узгоджуватися», має добре нам знайомий корінь «схема». Тобто, в буквальному розумінні, нам не слід «підлаштовуватися під схеми» віку цього. Що ж до переміни, то в обох текстах Павло використовує слово μεταμορφόω (метаморф), що означає чудове перетворення об’єкта в щось інше.

Метаморфози були звичайним елементом античної літератури в жанрі «фентезі», наприклад, у Овідія або Апулея. У реальності ж це поняття відповідає надзвичайному природному явищу – метаморфоз, перетворення гусениці в метелика. Це значення наводить на повчальну аналогію.

Ті хто навернулися до Бога, які пережили нове народження, починають свій шлях з Христом духовними немовлятами, такими собі гусеницями, здатними лише повзати й поглинати їжу. Вони вже не земляні хробаки, а «нове створіння» (2 Коринтян 5:17). Але і метеликами вони поки ще не стали.

Гусениця не здатна літати. У неї одне завдання: жерти. Жерти, жерти і жерти – безперервно насичуватися. Поки майбутній метелик не нажереться, поки не насититься як слід, поки не досягне якоїсь «критичної маси», він залишається все тією ж гусеницею, лише час від часу скидаючи сталу тісну стару оболонку. Зміни очевидні, але це ще не метаморфоз. Згодом же відбувається справжнє диво: гусениця звертається в лялечку, – таку собі «колбу», – і як би розчиняється в ній. І з цієї маси, яка заповнює лялечку  «викристалізовується» зовсім інший тип організму – метелик.

Подібно до цього і «духовним гусеницям» належить постійно насичуватися – насичуватися Словом Божим, насичуватися молитвою, насичуватися Духом Святим, насичуватися спілкуванням в Тілі Христовому. Так, Бог замислив нас метеликами. Це – істина, і тому гусеницю, в принципі, не складно переконати, що її призначення – літати. Загалом, це буде правдою. Але чи полетить вона від цього?

Щоб стати метеликом, гусениці необхідно припинити своє «гусеничне» існування. Повинен відбутися метаморфоз, оновлення розуму. Тільки тоді політ її буде природним, вільним і прекрасним. Безпосереднє ж завдання гусениці – інше. Вона повинна як слід наїстися, повинна досягти зрілості. Без цього перетворення не відбудеться.

Однак нам так хочеться, щоб наші гусениці скоріше полетіли! І тут ми починаємо помічати, що деякі гусениці не просто їдять, але при цьому чомусь ще й підстрибують. Адже стрибок – це вже майже політ! Ми радісно оголошуємо їх лідерами й починаємо проводити з ними лідерські тренінги, відпрацьовуючи методику і техніку стрибка, щоб вони були здатні стрибати якомога вище. Тих же, хто досягає в цьому найкращих результатів, ми направляємо в семінарії – вивчати аеродинаміку, навігацію та інші науки, які повинні допомогти їм у майбутньому, коли вони виявляться здатні до повноцінного польоту.

Читайте також:

Але все, що ми отримуємо в результаті – це гусениці, що високо підстрибують. Ті гусениці, що продовжували, як їм і належить, просто насичуватися, вже давно порхають, і їм не потрібні ні навігація, ні аеродинаміка. Для метеликів політ – природний стан! Наші ж скоростиглі лідери метеликами ще не стали, а підстрибувати ще вище вже не можуть. І це стає трагедією для них же самих – втомою, розчаруванням, а часом, – втратою сенсу свого служіння і втратою віри.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!