Блог Сергія Головіна

З гусені на метелика

Духовне дорослішання немислиме без постійного і цілеспрямованого богопізнання – вдосконалення «підготувати людей Божих до служіння й підсилення Тіла Христова, і щоб ми всі прийшли до єднання у вірі та в пізнанні Сина Божого, до зрілості, і досягли висот досконалості Христової» (Ефесян 4: 12,13). «Всі ми з відкритими серцями споглядаємо Славу Господню, як у дзеркалі. І всі ми були перевтілені в Його образ у все більшій Його Славі, й перетворення це — від Господа, який і є Духом.» (2 Коринтян 3:18). Апостол закликає: “Не підкоряйтеся світу цьому. Краще нехай ваш розум зміниться і відновиться, щоб змогли ви пізнати й прийняти волю Божу, щоб збагнули ви, що є добре, досконале й бажане Богу.» (Римлян 12: 2).
За милозвучністю перекладу (не пристосовуйтеся – перемініться) можна не помітити сутність понять, які протиставляються. Так, слово συσχηματίζω (сюсхематідзо), перекладене як «узгоджуватися», має добре нам знайомий корінь «схема». Тобто, в буквальному розумінні, нам не слід «підлаштовуватися під схеми» віку цього. Що ж до перетворення, то в обох текстах Павло використовує слово μεταμορφόω (метаморф), що означає чудове перетворення об’єкта у будь-що-небудь інше.
Метаморфози були звичайним елементом античної літератури в жанрі «фентезі», наприклад – у Овідія або Апулея. У реальності ж це поняття відповідає дивовижному явищі – метаморфоз, перетворення гусениці в метелика. Це значення наводить на повчальну аналогію. Ті хто звернулися до Бога, які пережили нове народження, починають свій шлях з Христом духовними немовлятами, такими собі гусеницями, здатними лише повзати і поглинати їжу. Вони вже не земляні хробаки, а «нове створіння» (2 Коринтян 5:17). Але і метеликами вони поки ще не стали.
Гусениця не здатна літати. У неї одне завдання: жерти. Жерти, жерти і жерти – безперервно насичуватися. Поки майбутній метелик не нажерется, поки не насититься як слід, поки не досягне якоїсь «критичної маси», він залишається все тією ж гусеницею, лише час від часу скидаючи  тісну оболонку. Зміни очевидні, але це ще не метаморфоз. Згодом же відбувається справжнє диво: гусениця згортається в лялечку, – таку собі «колбу», – як би розчиняється в ній. І з цієї маси «викристалізовується» зовсім інший тип організму – метелик.
Подібно до цього і «духовним гусеницям» належить постійно насичуватися – насичуватися Словом Божим, насичуватися молитвою, насичуватися Духом Святим, насичуватися спілкуванням в Тілі Христовому. Так, Бог замислив нас метеликами. Це – істина, і тому гусеницю, в принципі, не складно переконати, що її призначення – літати. За великим рахунком, це буде правдою. Але чи полетить вона від цього? Щоб стати метеликом, гусениці необхідно припинити своє «гусеничне» існування. Повинен відбутися метаморфоз, оновлення. Тільки тоді політ її буде природним, вільним і прекрасним. Безпосереднє ж завдання гусениці – інше. Вона повинна як слід наїстися, повинна досягти зрілості. Без цього перетворення не відбудеться.
Однак нам так хочеться, щоб наші гусениці скоріше полетіли! І тут ми починаємо помічати, що деякі гусениці не просто їдять, але при цьому чомусь ще й підстрибують. Стрибок – це вже майже політ! Ми радісно оголошуємо їх лідерами і починаємо проводити з ними лідерські тренінги, відпрацьовуючи методику і техніку стрибка, щоб вони були здатні стрибати якомога вище. Тих же, хто досягає в цьому найкращих результатів, ми направляємо в семінарії – вивчати аеродинаміку, навігацію та інші науки, які повинні допомогти їм у майбутньому, коли вони виявляться здатні до повноцінного польоту.
Але все, що ми отримуємо в результаті – це високо стрибаючі гусениці. Ті гусениці, що продовжували, як їм і належить, просто насичуватися, вже давно порхають, і їм не потрібні ні навігація, ні аеродинаміка. Для метелика політ – це природний стан! Наші ж скоростиглі лідери метеликами ще не стали, а підстрибувати ще вище вже не можуть. І це нерідко обертається трагедією для них же самих – втомою, розчаруванням, а часом, – втратою сенсу свого служіння і катастрофою у вірі.

Більше про перетворення:

Ніякими власними зусиллями гусениця не в змозі перетворити себе в метелика. Це – чудова дія Божа.

Читайте головні новини “Слово про Слово” в соціальних мережах Facebook і Twitter

Читайте нас в Телеграм

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!