Новини археології

Стародавня самаритянська масляна лампа була виявлена під час робіт на горі Гаризим

Лампа була знайдена, коли робочі вручну очищали від сміття місце навколо кам’яної ванни. Майже повністю неушкоджена глиняна масляна ламп віком 2 300 років, була знайдена біля кам’яної ванни під час нещодавніх робіт у Національному парку Гаризим.

Джерело: jpost.com

«Це прекрасно знайти щось, навіть після стількох років розкопок, − сказав Натаніель Елімелех, директор парку, яким керує управління природи та парків Ізраїлю,ми знайшли багато глиняних черепків, які лежали поруч, але знайти щось ціле, що використовували – дуже приємно. Ви все ще можете побачити чорні сліди від використання. Це переносить вас назад у ті часи».

Археологічний комплекс на горі Гаризим, розташований за межами Наблуса, був розкопаний в 1990-х роках під керівництвом археолога Доктора Іцхака Магена. Нещодавно реставраційні та безбар’єрні роботи були проведені під керівництвом Управління природи й парків та Цивільною адміністрацією.

«Лампа була виявлена в той час, як працівники вручну очищали від сміття місце навколо кам’яної ванни, − сказав Елімелех, − ми очищали дуже близько до поверхні і лампа немов би вийшла з-під землі».

Вважається, що самаряни використовували кам’яну ванну для очищення. На відміну від єврейської мікви, ванна самарян є фактичним елементом, який, хоч і важкий, але його можна перемістити.

Археологічна пам’ятка на горі Гаризим простягається на 400 дунамів. Там можна побачити залишки  великого самаритянського міста персько-елліністичного періоду, який побудували навколо священної території. Місце було оточене укріпленим муром, а в центрі знаходився Самаритянський храм. Залишки великої будівлі, що містить десятки кімнат, були знайдені на південь від священної території. У споруді знаходиться оливкова преса, чудовий житловий будинок та магазини.

Лампа, що характерна для періоду, була знайдена в житловій будівлі. Інші докази повсякденного життя, такі як тарілки, горщики, вази були раніше знайдені в резиденції, яка, як вважають археологи, належала родині заможних священників.

Самаряни згадуються в Біблії та вважають себе нащадками північноізраїльських племен Єфрема, Манасії та Левія, які пережили руйнування Ізраїльського царства ассирійцями в 722 році до нашої ери. Сьогодні члени маленької секти, яких налічують сотні у двох місцях: на горі Гаризим та ізраїльському місті Холон.

Відповідно самаритянським традиціям, Бог обрав Гаризим, а не гору Моріа в Єрусалимі для розташування храму.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button