Новини археологіїХристиянські новини

Стародавній документ із Каїру допоможе розкрити секрети сувоїв Мертвого моря

Єврейський документ Cередньовіччя сотні років зберігався в Каїрській синагозі та може пояснити чому в Кумрані були знайдені сувої Мертвого моря

Протягом тривалого часу вчені розмірковували, чому так багато фрагментів загадкових рукописів (а серед них понад 15 000 частин із понад 900 оригінальних документів) заховані в печерах навколо Кумрану, в Юдейській пустелі на захід від Мертвого моря в Ізраїлі, далеко від великих поселень.

Джерело: НВ

Подібні загадки існують і в археологічних розкопках самого Кумрану. Наприклад, одна із комор зберігала більше тисячі керамічних виробів та сотні мисок, тарілок та чашок, але розкопки показали, що там жило мало людей.

Дослідження показали, що Кумран насправді був місцем таємничої єврейської секти есеїв для грандіозної церемонії. Секта збирала представників міських та сільських громад по всьому Ізраїлю для участі у «Завіті Відродження». Дослідники вважають незвичайну конструкцію Кумрана відображенням цієї ритуальної функції. Фрагменти сувоїв Мертвого моря також нагадують цей фестиваль.

Згідно з новою теорією, багато сувоїв з Мертвого моря могли бути написані спільнотами есеїв по всій країні, доставлені в Кумран для дослідження та зберігання під час щорічного фестивалю.

Даніель Вінстуб, археолог з університету Бен-Гуріона, стверджував, що такі збори в Сівані були великим, добре організованим заходом і відповідає залишкам, що знайшли археологи. Він додав, що Кумран був місцем проведення щорічних зборів згідно з так званим Дамаським документом або версією правил релігійної громади, що міститься в Дамаській конвенції.

Єврейський релігійний закон забороняє знищення будь-якого тексту, що містить ім’я Бога. Саме тому документи каїрської єврейської громади зберігаються в генізі на всякий випадок, принаймні до офіційного поховання.

Тому матеріали у Каїрській генізі накопичувалися протягом багатьох століть. У 1890-х роках вчений з Кембриджського університету Соломон Шехтер відвідав це місце і відкрив скарбницю сотень тисяч стародавніх рукописів, включаючи релігійні тексти на івриті, а також роботи кількома мовами з мистецтва, літератури, філософії та науки.

Найповніша версія Дамаського документа була виявлена ​​в генізі, і її фрагменти з того часу були знайдені в сувоях Мертвого моря.

За словами Весттуба, версія Каїрського генізі містить більш повний опис ритуалу, який згадується у фрагментах сувоїв Мертвого моря, і досі його розуміли неправильно. Опис генізі з Каїру вказує на те, що Кумран був місцем щорічних зборів у Сіванський місяць, у свято Шавуот як оновлення єврейського завіту з Богом.

Вайнстуб сказав, що документ у Дамаску містить резолюції або правила регулювання щорічних зборів.

Цей уривок з Дамаського документа також має посилання на перші п’ять книг Біблії, де говориться, що усі мешканці табору зберуться на третій місяць і проклинатимуть кожного, хто відхилиться від Тори.

Вайнштуб вважає, що «табори» − це релігійні групи прокеїстів, розпорошені по всьому Ізраїлю, як правило, ізольовані сільські громади. Він стверджував, що цей уривок вказував на зібрання, що відбувалися в певний час та в певному місці.

Археологічні дані свідчать, що стародавній кумранський комплекс підтримував відносно небагато членів сект протягом більшої частини року, але новий текст показує, що він збільшився для вміщення сотен людей.

Ідея щорічної зустрічі есеїв в Кумрані також може пояснити розташування цих сувоїв, оскільки члени секти, можливо, залишили свої релігійні твори в печері, де вони спали.

Вайнстуб писав, що його теорія також відповідає тому факту, що ці сувої не обов’язково походять з Кумрану, а приносились в печеру з усієї країни і зберігались там десятиліття.

На початку 2021 року ізраїльські археологи оголосили про сенсаційне відкриття: десятки фрагментів сувої Біблії, датованих 2000 роками, були знайдені в печерах Юдейської пустелі.

Читайте також:

Більшість фрагментів сувої, виявлених за 60 років − це грецькі переклади Захарії та Наума з Дванадцяти пророків, єврейською мовою написано лише ім’я Бога.

Разом зі знахідкою «нових» фрагментів біблійних сувоїв Книги малих пророків, команда також розкопала 10 500-річний величезний плетений кошик (найстаріший у світі) і скелет дитини в муміфікованому вигляді 6000 річної давності, він був укритий ковдрою для відходження у вічність.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Джерело
НВ

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Оксана Коваленко

Висококваліфікований, креативний викладач, перекладач англійської мови та журналіст. Має вищу відповідну освіту (викладач англійської та німецької мов), ряд сертифікатів (українського та міжнародного зразків) і дипломів з підвищення кваліфікації викладача іноземних мов та копірайтера.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!