Блог Сергія Головіна

Соціалістичний дарвінізм

Незабаром після опублікування дарвінівського «Походження видів» виявилося, що у монстра «наукового тотемізму» є й інші особи, що згодом отримали такі імена, як марксизм, євгеніка, фройдизм та ін. Просто вони не наважувалися здатися у всій своїй красі, не маючи настільки надійного прикриття, як дарвінізм. Але пройшло зовсім небагато років, і всі вони дали квітуче буйним цвітом потомство у вигляді нацизму, расизму, комунізму та інших нелюдських вчень.

Коли Маркс і його друзі прочитали цей твір, вони цілими місяцями не говорили ні про що інше, як про Дарвіна і «революційну силу його відкриттів» (В. Лібкнехт. Спогади про Маркса і Енгельса. Госполітіздат 1956, с. 100). Маркс був буквально зачарований тим, як «у Дарвіна царство тварин фігурує у вигляді громадянського суспільства» (Лист Енгельсу 18 червня 1862 р.) і неодноразово стверджував, що праця Дарвіна − «природно-історична підстава для наших поглядів» (Див. Прим. Лист Ф. Лассалю 16 січня 1861).

«Маркс зв’язувався з даунским сиднем, з’ясовуючи, чи не стане той заперечувати, якщо “Капітал” буде опублікований з присвятою: Чарльзу Дарвіну – наставнику і натхненнику цієї роботи (Sir Gavin de Beer. Charles Darwin. Garden City, NY: Doubleday & Co., Inc. 1964 p.266). Однак Дарвін, погано розбирався в теоретичній економіці, недооцінив цієї пропозиції й відповів відмовою, скромно вказавши на недоцільність такого рішення.

Соратник Маркса Фрідріх Енгельс незабаром сам взявся за розвиток природничо-наукового теоретичного обґрунтування марксизму на основі ідей Дарвіна. Намагаючись надати їм вигляду наукоподібності, Енгельс вивів навіть математичний закон біологічної еволюції (правда, не зовсім зрозуміло яким чином він це зробив): «Стосовно до всієї історії розвитку організмів треба прийняти закон прискорення пропорційно  квадрата відстані в часі від вихідного пункту» (Діалектика природи).

Вельми цікаве «спостереження». Воно означає, що еволюція зараз повинна йти незрівнянно більшими темпами, ніж колись в минулому. Так, якщо відповідно до геохронологічної концепції, безхребетні еволюціонували в риб 500 млн років тому, і зайняло це у них 70 млн років, то в наш час якісний стрибок подібного рівня повинен займати всього 5 млн років.

Уявляєте, з якою швидкістю тоді має йти видоутворення? Так, дивись, була б небезпека вранці не впізнати власного собаку. Однак – по тій же теорії – ссавці як з’явилися 230 млн років тому, так більше ніякого класу з них не утворилося – де вже тут говорити про тип.

Читайте також:

Але коли дуже хочеться вірити в щось, подібні невідповідності вже несуттєві. Так, ні Енгельса, ні Фрейда не хвилювало, що з точки зору науки та теорії рекапітуляції, і ламарківську ідею спадкування придбаних ознак – безпідставна фантазія. Саме на цих фантазіях базувалися базові ідеї як психоаналізу, так і вчення, що праця і виробничі відносини є творцем і вседержителем людства. Навіть після того, як Фрейду прямо було зазначено на неспроможність цих передумов, він, уникаючи прямих дискусій, продовжував наполягати на їх істинності (Frank J. Sulloway. Freud, Biologist of the Mind. Beyond the Psychoanalytic Legend. Harvard University Press, Cambridge, Massachusetts, and London, England, 1992, p. 241).

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!