Новини археології

Насіння фінікових пальм 2000-річної давності проростили і очікують плодів

Під час розкопок в Юдейський пустелі археологи знайшли сотні насіння пальмових дерев, що росли у посушливому регіоні близько 2 000 років тому.

Джерело: biblicalarchaeology

Доктор Сара Саллон з Дослідницького центру натуральної медицини імені Луїса Л. Боріка (NMRC) задалася питанням, чи може це старе насіння прорости. У разі успіху воно виявилося б не тільки неймовірно живучим, а й інформативним, оскільки повернули б до життя дерево, що вимерло.

Юдейський фінікова пальма (Phoenix dactylifera) відома з історичних джерел своїми солодкими великими плодами, які навіть мали лікувальні властивості. Вона відігравала важливу роль в економіці Юдеї протягом двох тисячоліть (принаймні, з 5-го століття до нашої ери до 11-го століття нашої ери), але потім вимерла багато століть тому.

У співпраці з вченими з Університету Монпельє (Франція), Інституту екологічних досліджень Арава (Ізраїль), Нью-Йоркського університету Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати) та Університету Цюріха (Швейцарія) доктор Саллон втілила свою ідею в життя. У 2008-му році вони успішно проростили 2000-річне насіння з фортеці Масада біля Мертвого моря і, відповідно, назвали цей паросток «Мафусаїл». Минулого року вони виявили проростання ще шести видів насіння: одного з Масади, чотирьох із Кумрана та одного з Ваді Макух. Їх назвали «Адам», «Іона», «Уріїл», «Боаз», «Юдіф» та «Ханна» відповідно. Радіовуглецеві дати їх насіння показують, що Мафусаїл, Ханна й Адам належать до четвертого-першого століть до нашої ери, Юдіф і Боаз − до середини другого-середини першого століть до нашої ери, а Уріїл і Іона − до першого-другого століть нашої ери.

Для свого останнього дослідження вчені вибрали 34 насінини, які добре збереглися з розкопок в Юдейський пустелі. Залишивши один з них як контрольний зразок, вони підготували решту до посадки. Спочатку вони замочили їх у воді на 24 години, потім у гиббереловой кислоті на 6 годин, потім у розчині Hormoril T8 на 6 годин (щоб допомогти укоріненню), і, нарешті, у добриві KF-20 на 12 годин. Під час цього процесу вони виявили одне пошкоджене насіння. 32 насінини, що залишилися, вони посадили в ґрунт для горщиків в Інституті екологічних наук Арава на півдні Ізраїлю. З цієї групи проросло лише шість.

Через вісім тижнів дослідники додали в ґрунт шести саджанців добрива KF-20 та хелат заліза. Вони періодично повторювали цей крок, щоби стимулювати зростання. Саллон та її команда змогли вивчити генотипи саджанців. Гени сучасних фінікових пальм походять із двох досить різних популяцій: східної (з Близького Сходу, Аравії та Азії) та західної (з Африки). Дослідники визначили, що юдейська фінікова пальма з’явилася внаслідок схрещування східних сортів із західними. Вони могли спостерігати хвилі цього схрещування у своїх сіянцях. Проростки зі старшого насіння − Мафусаїл, Ханна та Адам − мають найбільш східні генотипи; Юдиф і Боаз досить змішані, а проростки з молодшого насіння – Уриїл та Іона – мають найбільш західні генотипи.

Читайте також:

Це показує, що західні сорти з часом були додані до східних (місцевих та іноземних) сортів. Фермери навмисно схрещували свої місцеві дерева з іноземними сортами задля досягнення бажаних ознак.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 4-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button