Україна

Рівень мовної самоідентифікації українців стабільно зростає – шосте загальнонаціональне опитування

Соціологічна група «Рейтинг» провела шосте загальнонаціональне опитування серед українців. Тема дослідження: «Мовне питання в Україні». Згідно з опитуванням, рівень мовної самоідентифікації українців стабільно зростає.

Джерело: ratinggroup.ua

Дослідження проводилося 19 березня 2022 року. Соціологічна група поставила питання у 1000 респондентів серед населення України віком від 18 років і старші.

Результати дослідження

 • Українську рідною мовою вважають 76 %, а у 2012 році таких було 57 %. Російська мова за 10 років втратила з 42 до 20 %.
 • Зменшився російськомовний сегмент українців: у 2012 таких респондентів було близько 40 %, наприкінці 2021 – 26 %, а на початку війни – 18 %. Натомість «перетік» російськомовних відбувається у сегмент «двомовних» (з 15 до 32 %). Ті, хто постійно користується лише українською вдома зросла з 44 % до 48 %.
 • Дві третини тих, хто користується двома мовами у побуті готові найближчим часом перейти виключно на українську. Серед російськомовних – таких третина.
 • Сьогодні абсолютна більшість (83 %) за те, щоб українська була єдиною державною мовою в Україні. При цьому за надання державного статусу російській мові до війни виступали майже чверть, а сьогодні – лише 7 %.
 • Сьогодні мова є швидше регіональною особливістю, але не способом мислення. Наприклад, у грудні 2021 року серед двомовних, Росію агресором вважали 65 %, серед російськомовних – половина. Водночас у сегменті україномовних кожен десятий мав проросійські погляди.
 • Сьогодні більшість (67 %) вважають, що ніяких проблем між україномовними та російськомовними громадянами в Україні не існує. 19 % вважають, що мовна проблема існує, але вона не є настільки важливою. Лише 12 % вважають, все-таки, що це питання є загрозою для внутрішньої безпеки. Згідно з попереднім дослідженням, лише 2 % українців вважають, що Росія прийшла захищати російськомовних громадян України.

Висновки соціологічної групи «Рейтинг»

 • Рівень мовної самоідентифікації українців стабільно зростає.
 • Перехід на українську у побуті відбувається еволюційно.
 • «Мовна проблема» та намагання розпочинати дискусії навколо цієї теми не мають підтримки у більшої частини населення. Ця проблема носить суто політичний і частково локальний характер.

Детальніше результати опитування можна прочитати за посиланням.

Нагадаємо, що понад 3/4 українців відповіли, що єдиною державною й офіційною мовою по всій країні має бути українська. Стільки ж вважають рідною мову українську. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

2 Коментарів

 1. Порівнювати останні дані соцопитування щодо мовної самоідентифікації українців з рівнем 2012 р. не зовсім коректно. Якщо не сказати: навіть дещо маніпулятивно.
  Тим паче, що в 2014 р. російські окупанти захопили такі – майже повністю російськомовні регіони, як Крим та значна частина Донбасу.

 2. Вважаю подібні дослідження корисними та важливими, тож дозволю собі не погодитись з попереднім коментатором. Не дивлячись на те, що більшість російськомовних регіонів дійсно було окуповано, люди, що жили в тих регіонах, виїхали в західні області нашої держави. Звісно, не всі, але погодьтесь, ще до початку повномаштабного вторгнення в країні було чимало ВПО. Також, варто зазначити, що і в західних регіонах нашої країни до 2014 року вистачало російськомовних. Можна сказати, що революція гідності дуже вплинула на самоідентифікацію українців. Тому не варто “списувати” російськомовність тільки на Крим та Донецьку і Луганську області. Краще не розділяти людей на “східних” та “західних”, а далі розкривати важливість мовного питання в цілому.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button