Блог Сергія Головіна

Проти течії

Нерідко доводиться чути, що ми живемо в особливий час: ми не знаємо, що буде далі. Погодитися з цим можна лише частково. Ми, дійсно, живемо в особливий час. Але його принциповою відмінністю є не те, що ми не знаємо, що буде далі, а те, що тепер ми знаємо, що не знаємо цього! Ми лише плекали ілюзію, що знаємо, хоча ні найменшого уявлення про те, що має бути, не мали.

Стародавні були куди мудрішими. Так, у грецькому тексті Писання одне й те саме слово opiso може означати й «ззаду», і «потім». Для нас така комбінація значень абсолютно неочевидна. Адже кожному ж має бути ясно: «потім» означає майбутнє. Отже, воно − попереду, а не позаду. Ми сприймаємо час, як дорогу, якою йдемо. Минуле залишається позаду, а «найкраще, звичайно, попереду», − як співається в дитячій пісеньці. Ми − мандрівники в часі! Щоправда дуже повільно і тільки в один бік.

У давнину ж вважалося, що не ми рухаємося в часі. Ми стоїмо на місці, а час являє собою якийсь потік, що тече через нас (пам’ятаєте такий фразеологізм «з плином часу»?). Причому тече він ззаду − вперед. Ми не бачимо майбутнього, що насувається на нас, воно − у нас за спиною. Споглядати дано лише минуле, що віддаляється.

Впевненість у прогнозованості майбутнього сформувалася в контексті так званого світу «SPOD». Світу, якому були властиві Сталість, Передбачуваність, Простота, Зрозумілість (в англомовній літературі цей стан отримав назву SPOD − steady, predictable, ordinary, definite). На перевірку ж виявилося, що за милостивою ілюзією «світу SPOD» ховається сувора реальність «світу 4Н», який характеризують Нестійкість, Незрозумілість, Незв’язність, Неоднозначність (VUCA − volatility, uncertainty, complexity, ambiguity).

Усе навколо піддається постійним змінам. Велика кількість суперечливих відомостей не дає змоги одразу визначити, які з них істинні, які − ні. На ситуацію одночасно впливає безліч не пов’язаних між собою чинників, більшість із яких і зовсім невідома. Ті ж, що відомі, часто туманні й можуть бути витлумачені по-різному. І це ще не беручи до уваги того, що нам взагалі-то невідомо навіть, чи відомо нам те, що нам відомо. Адже і ЗМІ, і соціальні мережі продовжують послідовно (і часто − цілеспрямовано) вносити свій внесок у формування горезвісної «3D реальності» − Дезінформації, Дезорієнтації та Дестабілізації.

Читайте також:

Схожі статті

Утім, що в усьому цьому нового? Апостол давно попереджав: «Хто думає, що він знає що-небудь, той нічого ще не знає так, як належить знати… Ми частково знаємо, а частково пророкуємо» (1 Коринтян 8:2, 13:9). Незмінний світ − міраж. Зміни − єдине, що в ньому постійно. Лише у Отця світів «немає зміни і ні тіні зміни» (Якова 1:17). Його заповіді дані задовго до формування уявлення про світ «SPOD» і розпізнання «4Н» − проблем, у нього закладених. Лише вірність Божому слову дозволяє зберігати правильний курс серед мінливих течій життєвого моря.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button