Світ

Польський парламент ухвалив законопроєкт про «захист дітей від морального розкладання» у школах

Парламент Польщі ухвалив законопроєкт щодо централізації контролю над школами. Призначені урядом керівники освіти отримають додаткові повноваження щодо найму та звільнення директорів шкіл, а також щодо запобігання діяльності сторонніх організацій у школах.

Джерело: notesfrompoland

Законодавство викликало критику з боку НУО, спілок вчителів, місцевої влади, а також опозиції. Вони кажуть, що метою є посилення ідеологічного впливу правлячої національно-консервативної партії «Право та справедливість» на школи.

Але міністр освіти стверджує, що нова система потрібна для «захисту дітей від морального розкладання».

Законопроєкт був схвалений Сеймом, нижньою палатою парламенту, вчора більшістю голосів − 227 проти 214. Проте чотири депутати від «Злагоди» («Порозуміння»), колишнього молодшого партнера з коаліції в уряді PiS, заявили, що вони проголосували «за» помилково, і подали офіційне пояснення спікеру.

Законодавство тепер передається до контрольованого опозицією Сенату, який може його відхилити. Але це рішення може бути скасоване більшістю в Сеймі, після чого воно перейде до президента Анджея Дуда, союзника PiS, для ухвалення рішення про підписання закону.

Законопроєкт був уперше запропонований міністерством освіти влітку минулого року і став відомий як «Lex Czarnek», на ім’я голови міністерства Пшемислава Чарнека.

Відповідно до законодавства, суперінтенданти, які призначає уряд у кожному з 16 воєводств Польщі, отримають більше повноважень у виборі та зміщенні директорів шкіл коштом місцевих органів влади, які у багатьох містах та селищах перебувають під контролем опозиції.

Їм також буде дозволено блокувати заняття, які проводять сторонні організації, навіть якщо вони схвалені всіма батьками. Критики побоюються, що ці повноваження завадять школам приймати неурядові організації, які, як вважається, не відповідають ідеологічним цілям уряду, наприклад, ті, що пропагують статеве виховання.

Деякі директори шкіл уже стали політичними постатями. Барбара Новак із Малопольського воєводства запропонувала учням початкової школи додаткові заліки за участь у конкурсі пісень, віршів, фільмів чи інших художніх матеріалів, спрямованих проти абортів, контрацепції, штучного запліднення та евтаназії.

У 2020 році начальник управління освіти Лодзинського воєводства заявив, що «вірус ЛГБТ набагато небезпечніший», ніж коронавірус. Його слова захищав тодішній міністр освіти.

Сам Чарнек відомий як ультраконсервативний голос уряду. Він стверджував, що «ідеологія ЛГБТ виходить із того ж коріння, що й нацизм», і закликав до більш активного викладання християнства в школах, щоб «врятувати латинську цивілізацію в Європі та світі».

Його міністерство стверджує, що запропоновані зміни необхідні через «чисельні повідомлення від суперінтендантів, батьків, вчителів та вчительських спілок». Більшість із них, за словами міністерства, стосуються «незаконних дій, що впливають на якість викладання та умови для розвитку учнів».

Проте опозиційні політики назвали це законодавство «намордником для шкіл», порівнявши його з практикою, що існувала за колишнього комуністичного режиму.

Коаліція з більш ніж 100 неурядових організацій, профспілок та місцевих політиків під назвою «Вільна школа» («Wolna Szkoła») неодноразово критикувала запропоновані зміни та організовувала акції протесту. Цього тижня вони звернулися до прем’єр-міністра із закликом припинити роботу над новим законодавством.

Вони також закликали міністерство освіти зайнятися вирішенням більш нагальних, на їхню думку, проблем у системі освіти Польщі, включаючи відсутність психологічної підтримки молоді, нестачу кадрів та низьку оплату праці вчителів.

«Цей законопроєкт позбавляє впливу людей, які щодня формують школи: вчителів, батьків, учнів», – сказав мер Варшави Рафал Тшасковський, опозиціонер. Це «чергова хвиля централізації… на користь партійних висуванців».

Заступник лідера найбільшої польської профспілки вчителів ZNP попередив, що закон «зруйнує порядок, який добре працював протягом багатьох років» у Польщі. «Він дав школі (отже, учням, батькам та вчителям) спокій, дозволивши автономію та нормальний розвиток», − сказав Кшиштоф Бащинський в інтерв’ю Польському радіо.

Читайте також:

В Україні МОН планує реформувати систему дошкільної освіти

Проте, виступаючи цього тижня в парламенті, Чарнек заявив, що ці заходи необхідні для того, щоб «школи не отримували контенту, який морально розбещує дітей, тому що держава зобов’язана захищати дітей від морального розкладання», − повідомляє Onet.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Цікавий, загалом, закон. Мабуть, він ще потребує деякого удосконалення і корекції. Щоб зробити його – все-таки – більш урівноваженим і демократичним.
    Одначе – в основному – він, як видається, “стоїть на правильному шляху” й, відповідно, націлює і рухає всю систему шкільної освіти, в цілому, в потрібному напрямі.
    Наразі прийняття у ВР України чогось подібного і схожого, судячи з усього, навряд чи реальне й можливе. На превеликий жаль…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!