Блог Сергія Головіна

Хто побожніший?

До часу Христа фарисеї виявилися найвпливовішою політичною партією, пасивно опозиційною як до храмової, так і до світської влади. Основою їхнього впливу були громади («кагал» по-єврейськи або «екклесія» грецькою), які регулярно збиралися для молитви й вивчення Писання. Ця інституція, що виникла в юдейській культурі в період вавилонського полону, збереглася в Ізраїлі після відновлення Храму у вигляді «будинків зборів» (на івриті − бейт-кнессет, грецькою − синагога).

Ступінь впливу фарисеїв і рівень поваги, якою вони користувалися в народі, визначався двома чинниками. По-перше, їхні ідеї ефективніше доводилися до загального відома. Адже Храм (центр впливу садукеїв) був лише один, і не кожен мав змогу приходити туди хоча б тричі на рік, як приписано в Законі Мойсеєвому. Палаців (центрів впливу іродіанів) було кілька, але далеко не кожен був вхожий туди. А ось синагога існувала в кожному селищі. У кого було більше можливості поширювати своє вчення?

По-друге, фарисеїв поважали за їхнє справді моральне і благочестиве життя. Адже в контексті громади кожен був у всіх на виду, що виключало можливість тимчасового удавання.

Проблема фарисейства, розкрита Ісусом, полягала не в нестачі щирої релігійності, а в тому, що, оскільки основою їхнього авторитету виступало благочестя, виникала спокуса «порівняльної благочестивості». Мовляв, хто більш благочестивий, той і авторитетніший. Той, хто потрапив на цей гачок, починав приділяти більше уваги розвитку не стільки благочестивого характеру, скільки зовнішнім проявам своєї благочестивості. У зв’язку з цим Ісус говорив: «Стережіться закваски фарисейської, яка є лицемірство» (Лк. 12:1).

У 23-му розділі Євангелія від Матвія Ісус сім разів проголошує: «Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри» (вірші 13, 14, 15, 23, 25, 27, 29, 33).

Читайте також:

У словах Ісуса можна виділити три ознаки фарисейства:

  1. Акцент на правилах замість святості.
  2. Акцент на формі замість змісту.
  3. Акцент на самоповазі замість самоконтролю.

Дивлячись на ці ознаки, доводиться погодитися, що фарисейство існувало набагато раніше появи цієї назви й, на жаль, продовжує існувати донині.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button