Хто побожніший?

До часу Христа фарисеї виявилися найвпливовішою політичною партією, пасивно опозиційною як до храмової, так і до світської влади. Основою їхнього впливу були громади («кагал» по-єврейськи або «екклесія» грецькою), які регулярно збиралися для молитви й вивчення Писання. Ця інституція, що виникла в юдейській культурі в період вавилонського полону, збереглася в Ізраїлі після відновлення Храму у вигляді «будинків зборів» (на івриті − бейт-кнессет, грецькою − синагога).
Ступінь впливу фарисеїв і рівень поваги, якою вони користувалися в народі, визначався двома чинниками. По-перше, їхні ідеї ефективніше доводилися до загального відома. Адже Храм (центр впливу садукеїв) був лише один, і не кожен мав змогу приходити туди хоча б тричі на рік, як приписано в Законі Мойсеєвому. Палаців (центрів впливу іродіанів) було кілька, але далеко не кожен був вхожий туди. А ось синагога існувала в кожному селищі. У кого було більше можливості поширювати своє вчення?
По-друге, фарисеїв поважали за їхнє справді моральне і благочестиве життя. Адже в контексті громади кожен був у всіх на виду, що виключало можливість тимчасового удавання.
Проблема фарисейства, розкрита Ісусом, полягала не в нестачі щирої релігійності, а в тому, що, оскільки основою їхнього авторитету виступало благочестя, виникала спокуса «порівняльної благочестивості». Мовляв, хто більш благочестивий, той і авторитетніший. Той, хто потрапив на цей гачок, починав приділяти більше уваги розвитку не стільки благочестивого характеру, скільки зовнішнім проявам своєї благочестивості. У зв’язку з цим Ісус говорив: «Стережіться закваски фарисейської, яка є лицемірство» (Лк. 12:1).
У 23-му розділі Євангелія від Матвія Ісус сім разів проголошує: «Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри» (вірші 13, 14, 15, 23, 25, 27, 29, 33).
Читайте також:
У словах Ісуса можна виділити три ознаки фарисейства:
- Акцент на правилах замість святості.
- Акцент на формі замість змісту.
- Акцент на самоповазі замість самоконтролю.
Дивлячись на ці ознаки, доводиться погодитися, що фарисейство існувало набагато раніше появи цієї назви й, на жаль, продовжує існувати донині.