Блог Сергія Головіна

Розподіл влади

Кожна людина грішна. Писання стверджує: «Лукаве серце людське найбільше і вкрай зіпсоване» (Єремія 17:9). До правителів це відноситься не меншою мірою, ніж до їх підданих. Іван Хреститель викривав четвертокласника «за все, що зробив Ірод поганого» (Від Луки 3:19). Даниїл закликав Навуходоносора: «Спокутувати гріхи твої правдою і беззаконня твої» (Даниїла 4:24). Навіть цар Давид, чоловік по серцю Божому (1 Царств 13:14), впадав у гріхи, і Соломон, наймудріший з правителів, робив «не угодне перед очима Господа» (3 Царств 11:6).

Влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно. Лорд Актон

Наївно припускати, що серце людське може змінитися на краще лише від того, що людина займе керівну посаду. Навпаки, той, хто отримав владу, отримує разом з нею великі спокуси. Незрівнянно множаться у нього й можливості для потурання гріху у порівнянні з тими, хто не наділений владою. Чим більшою владою володіють безбожні політики, тим більше вершать вони беззаконня, «бо це в їхніх силах» (Михей 2:1, МБО). Як казав Лорд Актон (1834-1902), «влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно». Ісус же попереджає: «Від кожного, кому дано багато, багато й буде потрібно, і кому багато довірено, з того більше стягнуть» (Від Луки 12:48).

Саме тому, щоб наскільки це можливо захистити правителів народу від спокус, а суспільство та його громадян від нічим не обмежених зловживань правителями, влада ніколи не повинна бути повністю зосереджена в руках однієї людини або однієї групи людей. У цьому, власне, і є широко відомий принцип поділу влади. Принцип цей сьогодні визнають навіть ті, хто не має жодного уявлення про його біблійну підставу.

З давніх часів розрізняють існування трьох різних гілок влади. Так, Арістотель у своєму трактаті «Політика» (335-322 рр. до н.е.) пише: «У будь-якій державі цих складових частин три… Перша – законодавчий орган, який розглядає справи держави, друга – посади, третя – судові органи». Але ще за чотири сотні років до Арістотеля і всієї класичної грецької філософії з її теоріями держави, пророк Ісая, якого веде Дух Божий вказував не тільки на існування цих трьох складових частин влади, а й на вищий авторитет у кожній з її гілок: «Бо Господь – суддя наш, Господь – законодавець наш, Господь – цар наш; Він спасе нас» (Ісая 33:22).

Важливо відзначити, що судова влада – на першому місці у цій тріаді. Адже суду призначено відстоювати принцип справедливості, первинний стосовно і законодавчої влади, і уряду. Недарма саме судді постачали перших царів народу Божого. В узурпації або контролі судочинства з боку правителів – основна причина й умова корумпованості таких.

Захисним механізмом громадянського суспільства служить так звана «система стримувань і противаг», коли судова, законодавча та виконавча гілки влади взаємно незалежні та контролюють одна одну. Яскравим прикладом цього підходу є втілення цього принципу у державному устрої Швейцарії, де гілки влади розділені не лише юридично, а й територіально: Федеральний суд перебуває у Лозанні, а Федеральна рада (уряд) і Федеральні збори (парламент) – у Берні.

Читайте також:

У наші дні, коли громадянське суспільство не обмежується масштабами міста/полісу, «горизонтальний» поділ влади доповнюється «вертикальним» розмежуванням повноважень державних та муніципальних органів. Так, наприклад, у Сполучених Штатах Америки армія знаходиться у розпорядженні федеральних (державних) органів влади; національна гвардія підпорядковується уряду штату; спецслужби підзвітні владі округу; поліція (все ті ж слова «поліс», «місто») – міська структура; міліція ж (добровільне об’єднання озброєних громадян) у разі потреби підтримує правопорядок у своєму районі. Подібний розподіл «стримувань і противаг» виключає формування будь-якої «вертикалі влади» та використання урядом силових структур проти власного народу.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button