Варто замислитись

Правда та істина

Чим відрізняється правда від істини? Цікаве питання, чи не так? Людина може говорити правду, тобто не обманювати, але ця правда не буде істиною. Простий приклад. Двоє приятелів, що живуть у різних кінцях землі, розмовляють телефоном. Надворі кінець травня.

– Ну, як там у вас погода? Загоряєте, мабуть, тепло у ваших краях.

– Ні, ти що? У нас ще сніг лежить…

Людина сказала правду, але не істину. Правдою його слова є тому, що сніг насправді «лежав», напередодні він несподівано випав і одразу розтанув, залишаючись у деяких місцях білими плямами під густими деревами, біля яких розпускалися квіти; при цьому світило яскраве сонечко та зігрівало землю.

Отже, відповідь була правдою, але при цьому не була істиною. Істина – це повна картина того, що відбувається, а не деяка, навіть правдива її частка. Видавати правду за істину – це мистецтво. Цим частіше за інших грішать сьогоднішні ЗМІ, «акули пера» виносять правду в гучний заголовок, а істину читачеві належить розшукати в дрібних деталях статті самостійно.

Наприклад, великим шрифтом на першій шпальті газети написано: «Вчора наш мер упав із 40-метрових сходів!». Рідкісний житель міста не зацікавиться такою новиною, почне читати замітку і виявить, що мер не постраждав, оскільки на момент падіння встиг піднятися лише на другу сходинку.

Пам’ятаю, як про одну відому особу говорили: «Ось людина, яка любить їсти та пити вино, друг митарям та грішникам». Напевно, це було правдою, але якою мірою правда була істиною? Це була безвідповідальна правда, а по суті – наклеп!

Найзнаменитіший наклепник, що обмовляє дітей Божих день і ніч, теж напевно говорить «перед Богом нашим» правду (Господь без його доносів знає все повною мірою, який сенс Йому брехати?); в принципі він і Єві в раю сказав правду: «Ні, не помрете» (Буття 3:4), але це твердження не було істиною. Таким чином, правду кажучи, сатана не перестає бути наклепником.

Псалмоспівець Давид, відповідаючи на найважливіші життєві питання: Господи! Хто може перебувати в наметі Твоєму? відповідає: Той, хто <…> робить правду, а говорить істину! І навіть у своєму серці (Пс. 14:1-2).

Джерело: t.me/A_Patz

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Андреас Патц

Пастор, християнський журналіст та автор книг. Засновник щомісячного видання «Міжнародна християнська газета», яка друкується зараз в кількох країнах світу. Є головним редактором.

Схожі статті

Одне повідомлення

  1. Правда – це як цілісний діямант, а грані її – це істини. Істини – це лише частина правди, а не вся правда. Ми ж не кажемо – біблійні правди, а біблійні істини, які розкривають правду Біблії. Справді. слово істина вживають і як самостійний термін, незалежно від свого мовного собрата-синоніма “правда”. Однак надуживати словом “істина” скрізь – значить збіднювати свою мову. Є стилістичні відтінки при використанні цих слів. Не можна сказати: Це істинні слова”, коли мова йде про достеменність, правдивість, об’єктивність чогось. Тут ліпше сказати “Це правдиві слова”. Але коли ми досліджуємо Біблію, і ми бачимо на перший погляд те, що не бачили раніше, ми кажемо – Бог відкрив мені істину цього уривку, Хоч і тут ми можемо сказати, що Бог відкрив нам Свою правду, просвітив нас Своєю правдою. Істина – це лише частина правди, але не сама правда. Істина – це маленька крупиця правди. Тому то правильний переклад в Івана Огієнка Івана 3:16 “Я є правда, і дорога і життя” . Ісус Христос – ціла правда, неподрібнена, неподільна, цілісна, як діямант, не розтягнений на істини кожної деномінації. Щоб не було того, як писав свого часу Шевченко “У кожного своя правда, і свій шлях широкий…!” А в іншому він писав так: “Моліться Богові одному,
    Моліться правді на землі,
    А більше на землі нікому,
    Не поклонітесь…”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button