війна

Геноцид українців: війська РФ утримують близько 200 громадян України у російських СІЗО

Терористи РФ утримують українців у слідчих ізоляторах російських міст Курськ і Брянськ. Там над ними знущаються. Вже відомо про 200 викрадених громадян України – чоловіків та жінок. Їх затримували вдома, на вулиці, на блокпостах тощо під час окупації частини Київщини та інших українських регіонів. Про це повідомила експертка координаційної групи з визволення полонених Генерального штабу ЗСУ Ірина Баданова. Також Радіо Свобода поділилася свідченнями про перебування українців у СІЗО.

Джерело: radiosvoboda.org

Донька Катерина розповіла про 52-річного батька

За її словами, її батько їхав до Маріуполя, щоб вивезти звідти свою родичку, людину з інвалідністю. Сподівався на «зелений коридор». Але 22 березня в окупованих російськими військовими Пологах, що на Запоріжчині, його затримали.

Близько місяця Катерина не мала про батька ніякої звістки. Вона зверталася до різних структур і писала пости в соцмережах із його фотографією, аж поки не відгукнувся чоловік, який перебував з ним у слідчому ізоляторі в Курську.

«…Ми зідзвонилися [з цим чоловіком], вони разом з батьком були в Мелітополі – шість днів в одній камері. А потім їх відвезли до Курська. У Курську вони бачилися на допитах. Він розповідав страшні речі: їх щодня по три рази на день допитують і б’ють. Примушують співати гімн Росії та російські пісні… Юридично їхній статус невідомий. Їх просто викрали з країни. Чоловік, який надав мені інформацію, повернувся додому за обміном. Я чекаю, коли до батька пустять адвоката і коли буде хоч якась інформація. Про стан батька я нічого не знаю. Але знаю, що з цієї ж колонії вивезли хлопця – йому довелося ампутувати пальці. Інший – залишився без кінцівок…», – розповіла Катерина.

Свідчення про Ольгу та її чоловіка

Жінка з Київщини сама побувала в заручниках російських військових. Її разом з чоловіком в середині березня забрали з дому, погрожуючи зброєю. Ольгу протримали добу й відпустили.

Її чоловік пробув у руках окупантів близько місяця, пережив знущання й тортури в курському СІЗО й зрештою повернувся додому після обміну.

«…Нам одягли на голову целофанові пакети, замотали скотчем, тримали так 20 секунд без кисню і тільки тоді прорізали дірки для дихання. Скажу чесно: я вже думала, що це кінець. Руки замотали скотчем: мені – спереду, чоловікові – ззаду. Вони говорили: “Мы пришли вас освободить”. Я казала: “Від чого? Від нашого майна? Для чого ви розірвали наше життя на частини? Ми абсолютно цивільні люди”. Вони казали: “Від нацистів”. Кажу: “Де ви бачили нацистів у моєму будинку?”. Мовчання… Мій чоловік був поранений, його відправили до СІЗО Курська. Весь цей час я нічого не знала про нього. Він розповідав потім, що там застосовувалися тортури. Вони роззували людей на морозі. Обливали їхнє взуття і босі ноги водою. На морозі – мінус 10 градусів! Люди обморожувались. Справжні садисти. А під тортурами людина може погодитися на будь-які звинувачення», – розповіла Ольга.

Випадки викрадення українців і знущання з них

Експертка координаційної групи з визволення полонених Генерального штабу ЗСУ Ірина Баданова сказала, що випадків викрадення українців багато.

«…Наприклад, в Іванкові на Київщині захопили військкомат і відповідно, картки обліку. За цими документами йшли по домівках і забирали хлопців призовного віку. Інший випадок, також на Київщині: ракета влучила в домівку, хлопці пішли допомогти й там їх і забрали. Одного підправили до інших заручників, а над другим знущалися, били, повиламували ребра, зрештою його знайшли мертвим. Ще випадок: хлопець їхав на роботу, натрапив на російський блокпост і його забрали. Дівчину захопили вдома. Вона заповнювала інформацію в чат-боті «єВорог». Вона не заперечувала, говорила: “Я на своїй землі, я передавала інформацію в державні структури”. Зараз їй світить стаття за “тероризм”. І такі випадки непоодинокі. Це люди віком від 18 до 60 років. Зараз їх утримують в СІЗО. Готують дві колонії в Рязанській області та, ймовірно, Ростові. Отже, їх можуть потім розмістити в цих колоніях», – зауважила Ірина Баданова.

За її словами, ніяких звинувачень громадянами України поки не висувають, на обмін їх також не пропонують. Вона припускає, що саме цих людей можуть використати для фільмування пропагандистських роликів. Вірогідно також, що ці люди можуть бути звинувачені в «тероризмі» й отримати тривалі терміни ув’язнення.

«Списки тих, кого утримують в СІЗО Курська і Брянська, – закриті. Я відповідаю за цифру 200 осіб, можливо, їх більше. Цим людям не вдається передати ніяку допомогу – ні харчі, ні засоби гігієни, ні ліки. Першому адвокату, який намагався туди потрапити, сказали, що такої людини у них немає, хоча ми достеменно знаємо, що ця людина там. Ми не знаємо, як цих людей будуть використовувати. Вони можуть отримати статті, як це було з Олегом Сенцовим, Валентином Виговським, який сидить 8 років, та іншими», – зазначила експертка.

Звинувачення громадян України у «тероризмі»

Як повідомила правозахисниця, програмна директорка Правозахисної групи «Січ» Наталя Кожина, у 2013 році в російському Кримінальному кодексі з’явилася стаття 205, де йдеться про «тероризм». На її думку, є ймовірність, що незаконно вивезеним до Росії українцям інкримінуватимуть саме її. Зокрема, українцям можуть висувати обвинувачення у «фінансуванні терористичної діяльності» – тобто «будь-який збір коштів, харчів, надання послуг організаціям, які в Росії вважаються терористичними [на кшталт нашого «Айдара», «Азова», «Правого сектора»], матеріальне забезпечення осіб, пов’язаних з цими організаціями тощо. Термін ув’язнення за це – від 10 до 20 років».

Однак, каже Наталя Кожина, міжнародне законодавство, зокрема Женевська конвенція, говорить про те, що цивільні особи не можуть бути вивезені з території однієї країни на територію іншої країни без їхньої згоди.

Суди над цивільними українцями, яких незаконно утримують у РФ, будуть використовуватися Росією для виправдання порушення ними ж норм міжнародного гуманітарного права, вважає правозахисниця. Саме тому, каже вона, цих людей потрібно повертати в Україну вже зараз і не допускати псевдосудів над ними. Надія – на обміни полоненими, наголошує Наталя Кожина.

Центр з пошуку та звільнення полонених

Зазначається, що можна звернутися до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених, аби дізнатися інформацію про зникнення їхніх близьких – як військових, так і цивільних.

Телефони працюють цілодобово: +38 067 650 83 32 та +38 098 087 36 01.

Нагадаємо, що за словами постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої, російські загарбники на окупованій Херсонщині викрадають людей з дому, утримують та катують їх. Вже відомо про близько 500 жертв, які перебувають у підвалах під контролем військ РФ. Детальніше читайте за посиланням.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button