Варто замислитись

Апологет Френк Турек каже, що концепція «відносної істини» є хибною ідеєю, яка суперечить сама собі

Нещодавно апологет Френк Турек спростував ідею «відносності істини», тому що ця ідея суперечить сама собі.

Джерело: christianpost.com

60-річний автор, оратор, радіоведучий та засновник служіння християнської апологетики CrossExamined.org сказав аудиторії, переважно молодим людям у Cornerstone Chapel у Лісбурзі, штат Вірджинія, що будь-яке висловлювання, яке стверджує, що «істини не існує» – це програшна заява, бо вона суперечить сама собі.

«Ви чуєте, як люди кажуть: «істини не існує, у кожного своя істина. Істина є відносною, отже, якщо істини не існує, то християнство не може бути правдою. Якщо не існує істини, то атеїзм не може бути правдою також. Річ у тому, що якби не було правди, пішли б ви коли-небудь до школи? Або до церкви? Змогли б ви когось викрити у брехні, якщо правди не існує? Ні. Брехня передбачає наявність істини. Вірно? Звичайно, це правда», – сказав Турек.

«Якщо хтось вам скаже: «істини не існує», то ви повинні поставити людині питання… Ви можете сказати: «Це правда? Правда, що істини не існує? Тому що якщо правда, що істини не існує, то саме це твердження є хибним, бо не може бути істиною, каже оратор.

Турек визначив заяву програшною, яка не відповідає власному стандарту, бо вона порушує закон суперечності, який є одним з основоположних законів усього мислення. Це говорить про те, що протилежні ідеї не можуть бути істинними одночасно.

«Наприклад, якби я сказав: “Я не можу сказати ні слова англійською”. Ви б сказали, що я тільки що використав англійську. Вірно? Це твердження суперечить саме собі. Найлегший спосіб розпізнати твердження, які руйнують самих себе – спрямувати твердження на себе. Це уміння мислення. Ви повинні навчитися звертати твердження на себе», – зазначив Турек.

Турек сказав: «Якщо хтось скаже християнину, що «істина відносна», християнин може змінити твердження, відповівши: «Це відносна істина?».

«Це абсолютна істина, хоча стверджується, що “істина відносна”. Люди кажуть: “немає абсолютів”. Що ви збираєтесь відповісти цій людині? “Це абсолют?”», – сказав він.

Сьогодні в нашій культурі люди часто кажуть: «немає істини, є лише моя правда» та «ви живете своєю правдою, я живу своєю».

«Звучить так, ніби кожен повинен погодитись з цим, чи не так? Просто є проблема. Коли хтось каже: “немає правди, існує тільки моя правда”, якщо ви звернете твердження на себе, яке питання ви збираєтесь поставити у відповідь?», – запитав Турек  присутніх.

«Ви можете сказати так: “це тільки ваша правда чи це правда для усіх?” Правильно? Якщо це твердження є просто “вашою правдою”, іншими словами, вашою думкою, тоді чому я маю в це вірити? Вірно? Але якщо ви говорите, що це твердження є правдою, але ви тільки що сказали, що немає ніякої “істини”, ви бачите в цьому проблему? Це твердження “істини”, яке стверджує, що “істини не існує”.

Коли люди кажуть: «ні в чому немає істини, крім науки», – Турек каже, що на це твердження можна відповісти: «Це твердження є наукою? Це наукова істина?»

«Ти можеш піти у лабораторію та довести це твердження. Ні, це філософське твердження. Річ у тому, що ви не можете довести це в лабораторії. Насправді ви не зможете займатися наукою без філософії», − пояснив Турек.

«Наука нічого не говорить. Науковці також. Чому я кажу про це? Тому, що всі дані потрібно зібрати, а потім дані потрібно буде інтерпретувати. Хто це зробить? Науковці так роблять. Наука нічого не говорить».

Турек сказав, що християнам важливо розуміти, що кожне сумнівне питання, яке задає нехристиянин про істину, може бути суперечливим.

Апологет також сказав, що для християн важливо зрозуміти, що ділитися істиною означає більше, ніж просто смиренно суперечити тим, хто сумнівається у вірі. Він сказав, що існує два види віри, «вірю, що» та «вірю в» («belief that» та «belief in»).

«”Вірю, що” надає впевненість в існуванні Бога, в тому, що Ісус воскрес з мертвих, що документи говорять нам правду. Усе це апологетика; маючи докази того, у що ти віриш. Але це не пробачить ваші моральні провини. Для цього вам потрібно перейти від «вірю, що» до «віри в», − заявив Турек.

Він зазначив, що Яків, зведений брат Ісуса, написав в посланні до Якова 2:19, що «навіть демони вірять, що Бог існує, і тремтять».

Турек каже, що згадані демони не хотіли довіряти Ісусу. Хоча вони знають, що Він – Бог, але не вірять Йому.

«Є різниця між “вірю, що” та “вірою в”. “Віра, що” – це лише розум. “Віра в” – це не тільки розум, а й серце. Ви можете знати, що щось є істиною, але все ще не довіряти цьому», – уточнив Турек.

Насправді ми це бачимо в стосунках, чи не так? Коли я вперше зустрів мою дружину 37 років тому, я був впевнений, що вона буде хорошою дружиною. Проте всі докази світу не зробили б її моєю дружиною. Мені довелось зробити крок віри, щоб попросити стати її моєю дружиною… Це різниця між «вірою, що» і «вірою в».

Турек стверджував, що він часто чув пояснення людей, які відмовляються від християнства, тому що вони стикаються з «сердечними проблемами», а не з фактичними доказами.

«Проблема не в голові. Проблема в серці, – додав Турек, – тому люди не хочуть, щоб це було правдою».

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button