Для життя

Доброта може покращити психічний стан – дослідження

Потік нових досліджень вивчає суб’єктивний добробут людей. Часті позитивні емоції, рідкісні негативні емоції та загальне відчуття задоволеності життям визначають високий суб’єктивний добробут. Коли ви почуваєтеся пригніченими, вам, ймовірно, краще витратити гроші та зусилля, допомагаючи іншим, ніж розважати себе. Це може краще вплинути на ваш психічний стан.

Джерело: meta.ua

Соціальні наслідки пандемії змусили багатьох людей більше зосередитися на своєму психічному здоров’ї та захисті себе від загроз добробуту — словом, у погоні за щастям. Доцент кафедри менеджменту та організацій Університету Торонто та соціолог Міна Андіаппан вирішила дослідити, що найбільш ефективно покращує наше психічне здоров’я та підтримує відчуття щастя.

«Як соціолог, я вивчаю перетин етичної поведінки та добробуту. Минулого року ми з колегами вирішили вивчити способи, за допомогою яких люди могли б покращити своє самопочуття та зменшити все більш поширені почуття тривоги та депресії, що виникли під час пандемії», – зазначила Андіаппан.

Враховуючи недавній популярний рух до ідеалів догляду за собою та егоцентризму, дослідники вирішили глибше дослідити найкращий спосіб підвищення щастя та психічного здоров’я.

Вони порівняли людей, які вирішили побалувати себе, витративши гроші, час або якісь ресурси на власне щастя (на що завгодно, від фарбування нігтів до перегляду улюбленого фільму), з тими, хто допомагав іншим (знов-таки, що завгодно, від відкриття дверей для когось у продуктовому магазині до пожертвування товарів на благодійність).

Прагнення доброти

Те, що виявили дослідники, було для них несподіваним: для людей, які не робили нічого, що виходить за рамки їх звичайної рутини, добрі вчинки не впливали на їхнє щастя. Ці дії не покращували їхній психічний стан й почуття щастя з часом.

Однак, для тих, хто повністю брав участь у дослідженні, постійно виявляючи поведінку, що виходить за рамки їхньої звичайної поведінки, акти доброти мали більший імпульс для їхнього щастя та психічного здоров’я у порівнянні з тими, хто витрачав час й кошти лише себе.

Добрі вчинки були пов’язані зі зниженням почуття тривоги та депресії. Це дослідження дійшло до висновків, подібних до інших аналогічних експериментів.

Зрештою, залишається незрозумілим, чому люди, які допомагають іншим, почуваються щасливішими. Деякі дослідники вважають, що, витрачаючи свою енергію на інших людей (особливо тих, кому пощастило менше), наші власні проблеми здаються менш актуальними.

Також існує переконання, що проводити більше часу з іншими людьми означає будувати та зміцнювати стосунки з ними, а міцні соціальні стосунки є одним із ключів до щастя. Так, у присутності інших людей ми прагнемо набагато частіше посміхатися − власне, частіше відчуваємо позитивні емоції.

Дослідження також показали, що змістовне життя є важливим показником добробуту. Цілком імовірно, що витрачання ваших обмежених ресурсів і енергії на інших людей може допомогти посилити це відчуття сенсу, зробивши життя більш насиченим і вартісним. Водночас дослідження показують, що витрачання часу, грошей або зусиль на себе, здається, не приносить таких переваг.

Провісники щастя

«Зараз ми проводимо додаткове дослідження, намагаючись краще зрозуміти, чи є всі добрі вчинки, в яких можуть брати участь люди, однаковими провісниками щастя, чи існують певні характеристики певних дій, які можуть посилити позитивні емоції», – пояснила дослідниця.

Вчені з’ясували, що якщо ви не робите те саме знову і знову (наприклад, не печете печиво для свого сусіда щодня), ви обов’язково пожинаєте плоди своєї доброти.

Проте є три чинники, які виділила Міна Андіаппан, які роблять певну діяльність особливо корисною для щастя.

  1. Виконання чого-небудь, що виходить за рамки вашої звичайної рутини, наприклад, відвезти вашого сусіда на до лікаря, впливає на ваше щастя більше, ніж рутинні дії, такі як допомога чоловікові або дружині з посудом.
  2. Важливо змінювати добрі вчинки, які ви робите. Наприклад, в один день ви можете допомогти колезі виконати його завдання, а в інший день ви можете витратити час на те, щоб допомогти своїй племінниці у чомусь новому для неї. Отже, головне − різноманітність.
  3. Рівень щастя підвищується, коли ви отримуєте позитивний відгук про свій вчинок. Знання того, як ви допомогли комусь, або отримання подяки та вдячності за ваш вчинок, посилює ваші позитивні почуття.

Спроби підвищити ваше щастя та психічне здоров’я не обов’язково повинні бути важкими, трудомісткими чи дорогими. Насправді це можна зробити за 60 секунд без особливих зусиль і грошей − просто притримайте двері перед незнайомцем або зробіть комплімент колезі.

Читайте також:

Контакт із природою у містах зменшує самотність, показало дослідження

Хоча добрі вчинки не є універсальними ліками для задоволення емоційних потреб, усі ці невеликі вчинки доброти доповнюють стару приказку: допомагаючи іншим, ви можете допомогти собі.

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!