Новини суспільства

Контакт із природою у містах зменшує самотність, показало дослідження

Контакт із природою у містах значно знижує почуття самотності, стверджує група вчених. Самотність є серйозною проблемою психічного здоров’я і може підвищити ризик смерті.

Джерело: zn.ua

Самотність є однією з основних проблем охорони здоров’я, як показують результати дослідження, і може підвищити ризик смерті людини на 45 % − більше, ніж забруднення повітря, ожиріння або зловживання алкоголем. Дослідження є першим, у якому оцінюється, як навколишнє середовище може впливати на самотність. У ньому використовувалися дані, зібрані в режимі реального часу за допомогою програми для смартфона, а не на основі спогадів людей про їхнє самопочуття.

Дослідження показало, що почуття скупченості збільшує самотність у середньому на 39 %. Але коли люди могли бачити дерева, небо чи чути птахів, почуття самотності знижувалося на 28 %. Почуття соціальної інтеграції також знижує самотність на 21 %, а коли це почуття збігається з контактом із природою, то позитивний ефект посилюється ще на 18 %.

«Необхідно впроваджувати конкретні заходи, що підвищують соціальну інтеграцію та контакт із природою, особливо у густонаселених містах», − кажуть дослідники.

Відомо, що час, проведений на природі, сприяє покращенню самопочуття: наприклад, прогулянки лісом, за оцінками, щороку заощаджують Великобританії не менше £185 млн на витратах на психічне здоров’я. На думку дослідників, природні місця у містах можуть зменшити самотність, оскільки посилюють почуття прихильності до місця або надають більше можливостей для спілкування.

За словами професора Андреа Мечеллі, члена дослідницької групи та експерта з раннього втручання у психічне здоров’я у Королівському коледжі Лондона (Великобританія), дослідження спростувало традиційне уявлення про міста як про місця, які завжди погано впливають на психічне здоров’я та самотність. «Можуть бути такі аспекти, як природні особливості та соціальна інклюзивність, які насправді можуть зменшити самотність», − додав він.

Майкл Смайт, художник, який працює над соціальною архітектурою та міськими ландшафтами та входить до складу дослідницької групи, сказав:

«Для таких людей, як ми, що працюють з громадським простором, подібні дослідження несуть корисну інформацію. Здоров’я довкілля та здоров’я населення взаємопов’язані», − зазначив Смайт.

Дослідження, опубліковане в журналі Scientific Reports зібрало дані від міських жителів з різних куточків планети за допомогою додатка Urban Mind. Протягом двох тижнів людям пропонували відповісти на прості питання про самотність, перенаселеність, соціальну інтеграцію та контакт з природою тричі на день.

Понад 750 людей надали 16 600 таких оцінок, які включали питання «Чи відчуваєте ви себе самотнім серед людей навколо?» і «чи бачите ви зараз дерева?».

Учасники дослідження «визначалися самостійно», тому вчені не надали репрезентативної вибірки для широких груп населення. Але коли дослідники взяли до уваги вік, етнічну приналежність, освіту та рід занять, переваги контакту з природою та почуття соціальної інтеграції для самотності залишилися статистично значущими.

Крістофер Гідлоу, професор прикладних досліджень у галузі охорони здоров’я в Стаффордширському університеті у Великій Британії, який не брав участі в дослідженні, сказав:

«Вже давно визнано, що доступ до природного середовища може сприяти соціальним взаємодіям та зв’язкам. Це дослідження додає додаткової ваги до існуючих доказів нашої прихильності до природного середовища та потенційних переваг для соціального добробуту».

Джоанна Гіббонс, ландшафтний архітектор і член дослідницької групи, сказала: «Міста − це, мабуть, єдине місце існування, яке росте високими темпами. Тому ми повинні створювати міське середовище, де люди можуть процвітати. Природа − найважливіший компонент цього. Я вірю, що в глибині нашої душі є справді глибокі зв’язки із природними силами».

Дослідження показують, що хронічна самотність може бути такою ж шкідливою для здоров’я, як і викурювання 15 сигарет на день.

Вчені б’ють тривогу: самотність безпосередньо впливає на психічне здоров’я та сприяє симптомам тривоги та депресії. Це пов’язано зі слабкою імунною реакцією та порушенням когнітивних функцій, а також підвищеним ризиком хронічних захворювань.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button