Сила істориї

Відносини Бога зі своїм народом не закінчується подіями, записаними в книзі Діянь Апостолів, останній історичній книзі Біблії. Адже вся історія людства – свідоцтво Божої дії в житті людей. Концепція історії як Божого об’явлення найглибше відображена в псалмі 118. Єврейське слово eduth, «свідчення», використано в ньому 23 рази, завжди у множині, і позначає сукупний досвід переживання благодаті Божої як обраним народом, так і всім.
Подібним чином Апостол Павло надає в своїх проповідях і власну історію відносин з Богом, і історію єврейського народу, і історію відносин Бога з усім людством. Кожен з нас – частина цієї історії.
Читайте також:
Слабкість евіденціальних аргументів – в їх суб’єктивності. Всяк тлумачить свій особистий досвід в контексті власного світобачення. Сила ж їх – в їх незаперечно. Люди можуть критикувати ваші доводи, вашу логіку, вашу філософію, ваше богослов’я. Але хто може спростувати те, що сталося саме з вами, що ви пережили особисто? Заперечувати особисте свідчення безглуздо. Його можна тільки або визнати, або відкинути. Але, відкидаючи його, доведеться шукати альтернативне пояснення перетворень, які відбуваються в людині під час зустрічі з Богом – будь то зцілення, звільнення від залежності, відновлення сім’ї, зміна способу життя, зміна світогляду.