Актуальне

День подяки

День подяки – це свято з тривалою історією, що відзначається в переважній більшості країн світу. Головна його мета – подякувати Богу за врожай та плідну працю, за свої особисті досягнення та надбання, а також за злагоду і все добре, що мала упродовж року вся нація. Традиція таких святкувань уже понад століття притаманна і протестантському середовищу України. Відзначається в США у листопаді, в Канаді – у жовтні, в Україні – у вересні. А 17-го вересня 2017 року Свято Подяки вперше святкувалося і як Всеукраїнське.

Біблійна історія свята

Свято Подяки бере свій початок ще понад 3500 років тому. Саме тоді, після визволення з єгипетського рабства, Бог заповідав ніколи не забувати про вдячність: «Стережися, щоб, коли ти будеш їсти й наситишся, і добрі доми будуватимеш, а худоба твоя велика та худоба твоя мала розмножиться, і срібло та золото розмножаться тобі, щоб не забув ти Господа, Бога свого, щоб ти не сказав у серці своїм: Сила моя та міць моєї руки здобули мені цей добробут» (Повт. Зк. 8:11-14).
Вдячність – це чисте серце, це запорука благословення та довголіття народу, це дух перемоги. Тож юдеї трималися заповіді Господньої, святкуючи Свято жнив. За часів християнства це стало добрим прикладом і для інших народів.

Світові традиції

День подяки – давня традиція більшості народів світу. Приміром, у Кореї з нетерпінням чекають на це свято, оскільки це не лише свято врожаю, а ще й свято сім’ї.
В Голландії та Швейцарії святкування проходять у змаганнях за найбільший вирощений гарбуз.
В Індії це свято відзначається в багатьох штатах, але найкраще дотримуються цієї традиції християни в Гоа.
Однак для розвинутих країн, як-от Сполучeні Штати Америки та Канада, цe нe лишe добра традиція, а всенароднe державнe свято.

У Сполучених Штатах Америки

Це державне загальнонародне свято США щорічно святкують у четвертий четвер місяця листопада; свято відзначає перший урожай, який зібрали пілігрими із Плімутської колонії у 1621 році після голодної зими в Новому Світі. Губернатор пілігримів Вільям Бредфорд проголосив День подяки Богові за те, що Він допоміг їм пережити сувору зиму. Колоністи, які вижили завдяки допомозі індіанців, влаштували для себе і для них триденне святкування з молебнями подяки і бенкетом.
Через 2 роки колонія страждала від посухи й губернатор проголосив день посту та молитви. Незадовго після цього почався дощ. Щоб відзначити Божу відповідь на молитву, 29 листопада було проголошене Днем подяки. Ця дата вважається початком того, що зараз є Днем подяки у США, який відзначають у четвертий четвер листопада. У 1789 році перший президент США Джордж Вашингтон проголосив це свято національною подією і на прохання конгресу визначив дату – 26 листопада, четвер. Остаточно національним святом День подяки став у 1863 році, коли президент Авраам Лінкольн встановив його в останній четвер листопада і оголосив національним святом і вихідним днем.

В Україні

Культура вдячності з давних-давен була традицією у багатьох країнах світу. Україна не виключення – в давнину слов’яни відзначали Свято жнив, Обжинки, його святкували по закінченню збору врожаю. На жаль, традиція з роками загубилася, натомість День подяки в Америці та Канаді стали загальнодержавними святами. Та віряни українських протестантських євангельських церков святкують Свято жнив в Україні вже майже 100 років. А 3 бeрeзня 2006 року на зустрічі Всeукраїнської Ради Цeрков із Прeзидeнтом України була прeдставлeна концeпція провeдeння Дня подяки Богові на загальнонаціональному рівні. І хоча рішення по цьому питанні не прийнято ще й досі, 17 вересня 2017 року, в рамках відзначення 500-річного ювілею реформації, вшанування якого було офіційно підтримано і Українською державою, відбулося грандіозне святкування Дня Подяки на Хрещатику. Урочистості на головній вулиці столиці, співорганізаторами яких виступила і Рада євангельських протестантських церков, зібрали, за деякими підрахунками, до півмільйона українців. Востаннє така кількість громадян збиралася у центрі Києва тільки під час Євромайдану. Та цього разу людей об’єднала не політика, а бажання подякувати Богу та помолитися за мир.
Гості Свята: Брії Блессінг, депутат Парламенту Великобританії Марк Прітчард, віце-президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Валеріу Гілецькі, президент Християнського Центру державного управління ім. Кеннеді при Конгресі США Джордж Роллер, міс-Америка Террі Мьюс та екс-зірка NBA (баскетбол) Даніель Дролінгео. А закінчився святковий день надихаючим виступом людини-легенди Ніка Вуйчича. Всесвітньо відомий спікер, що народився без рук і ніг, спеціально прилетів до Києва, щоб святкувати День Подяки разом із українцями.
2018 року Свято подяки відбудеться 23 вересня на Хрещатику. Планується участь зірки Голлівуду Стівена Болдвіна, чемпіона світу з боксу Менні Пак’яо, мотиваційного спікера Ніка Холла, відомого британського співака Мартіна Сміта.

За що дякувати

«Той, хто не може дякувати, не може і отримувати. Бути вдячним означає бути щасливим! Подяка – ознака благородства душі» (Езоп).
«Багато людей моляться, коли вони хворі або близькі до смерті, а коли одужують, смертельно занедужує їхня подяка». «Почніть дякувати Богові за те, що у вас є, і Він дасть вам те, чого вам не вистачає» (Чарльз Сперджен).
Голова Оргкомітету R500, головний організатор урочистостей, народний депутат Павло Унгурян сказав про це так: «Головна причина святкування Дня подяки – це вдячність Богу за те, що маємо як держава та суспільство. Зараз знаходимось у дуже непростій і турбулентній ситуації. Україна переживає, мабуть, найскладніші часи за всю історію Незалежності, але вона вистояла і продовжує розвиватися. І за це потрібно дякувати! І головне, що цим відзначенням хочемо донести ідею: Україна зміниться тоді, коли зміниться кожна людина у серці своїм. Коли кожен вирішить для себе будувати життя на духовних та патріотичних цінностях, коли кожен зможе взяти відповідальність за себе, за своїх дітей, за свій дім і державу. Тоді і прийде справжній успіх».

Схожі статті

Вікіпедія

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дивіться також
Close
Back to top button
Дорогий читачу, дякуємо, що ви з нами

Запрошуємо стати частиною спільного майбутнього та приєднатися до друзів “Слово про Слово” – тих, кому не байдуже, чим наповнюється український інформаційний простір. Тих, хто дивиться на світ з християнської позиції. Підтримати проєкт

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!