Проза

Чудо

Літній день поволі добігав свого кінця. Над самим озером стояв Нестор, лісний робітник. Біля нього лекала на траві пилка, а трохи далі – застромлена в пень сокира.

Нестор дивився на далеке заходяче сонце і думав про свою дружину, дітей, про свою хату.

На широкій прогалині розтягнулися двома рядами дерев’яні бараки лісних робітників. Тут у п’ятому бараці його затишна кімната з ліжком, двома кріслами і столом. Він любить побути в своїй кімнаті, відчинити навстіж вікно до лісу, читати книжку, думати, вдихати здоровими грудьми повітря, сповнене запахом живиці.

Але сьогодні, поки він матиме таку приємність, йому ще треба йти до загальної кухні на вечерю. А там так багато робітників. І які ж порожні їхні розмови, які беззмістовні і тяжкі їхні слова! Через це Нестор сідає в самому куті, швидко їсть свою вечерю, а потім швидко йде до своєї затишної кімнати. Вже не довго, за кілька тижнів кінчається його умова праці і він поїде додому. Але поки що треба дещо перетерпіти, навіть зазнати кривди, зневаги, насмішок. Але потім він поїде назад додому, матиме зароблений гріш, купить дещо дітям, дружині, викінчить хату, зробить ще дещо необхідне при господарці.

Сьогодні Нестор також зайняв у куті своє щоденне крісло і налив до чашки молока. В столовій було гамірно, ніби на торговиці. Під стінами стояли столики, а біля них посхилялися веселі робітники. Поміж ними кружляють килішки з горілкою, великі скляні куфлі з пивом. Над їхніми розкуйовдженими головами пливають клубки сивого цигаркового диму. 

– О, вже прийшов. Спитайся його, він отам сидить, – чувся захриплий чоловічий голос.

Схожі статті

Розкуйовджена голова повернулася до Нестора.

– Ей, ти, апостол, – розлігся п’яний голос, заглушуючи ввесь гамір. – Ти оце нам поясни… Розумієш? Поясни, як це сталося, що Христос перемінив був колись воду на вино?.. Га? Скажи. А може б ти таке чудо міг зронити?
В столовій затихли всі голоси. Було тільки чути шипіння чайника на печі.

– А якщо не на вино, то може б ти отак перемінив воду на пиво? – розлігся інший п’яний голос. – Оце було б чудо, коли б отак кілька бочок води обернулося на пиво!… То було б!
Нестор мовчав, хоча і знав, що ті слова спрямовані до нього.

– Ну, чого ж ти набрав води до уст? Скажи. Ти ж сам нам про те колись читав з Євангелії. Пригадуєш, там у лісі?
– Ну, Несторе, що ти думаєш на це? Ха, ха, ха! – летіли і диму п’яні голоси.

Нестор допив своє молоко, лишив недоїджену вечерю і відсунув від себе крісло, щоб вийти до дверей.

Йому хотілося відійти від такого товариства, піти самому до лісу, над озеро, відпочити думками, побути на самоті, щоб хоча проти святої неділі не бачити тієї п’яної юрби.

Але одна розкуйовджена голова заступила йому дорогу.

Ну і що, боїшся? – сказала голова, дишучи цигарковим димом. – Ти ж такий герой, то скажи їм.

Нестор відійшов за свій стіл і став під стіною, випроставшись на ввесь свій ріст. Він був високий. З густим чорним волоссям, з твердими мускулами на руках. Він би порозкидав оте все сміття, коли б хотів, потовк би на їхніх головах оті порохняві столи і крісла, але він не на лежав до забіяк і авантюрників, він був християнином. Тому стояв під стіною і з співчуттям та жалем дивився на своїх друзів по праці, які на його очах пропивали все те, що за ввесь тиждень заробили. Як багато він говорив з кожним з них окремо, але все це нічого не помагало. Всі його слова були на вітер, ніби горох об стіну.

– Ну, чого ж ти мовчиш? Скажи нам, як це так сталося, щоб з води було вино?
– Того я не знаю, – сказав голосно Нестор, ковтнувши слину.
– А що ж ти знаєш? – знову почулося кілька голосів разом.
– Я можу вам розказати про інше чудо. І це чудо я знаю, як сталося, – повів Нестор по широкій кімнаті очима.
– Ану, ану, скажи! – впали голоси в темряві. – А яке ж це чудо? Про що воно? – спитався ще чийсь голос в темному куті.

І тепер всі чекали.
Нестор кашельнув і поклав кашкета на кінці столу. Я можу розказати вам про чудо, коли Христос замінив вино на хліб, – впали між слухачів тверді Несторові слова.
Ого!.. То це справді чудо. Такого ми ще ніколи не чули, – почулися зо всіх боків голоси.
– Ану скажи! – Хліб нам не дуже потрібний, але кажи…
– Але щоб це була правда, – летіло від кожного столу, з кожного кута.

Нестор відчув приплив якоїсь сили. Він ніколи не був за кафедрою в своїй церкві, ніколи не виступав ніде публічно з якою будь мовою, але тепер побачив, що така хвилина прийшла. Він шукав потрібних слів, а блискучі очі п’яних робітників з темряви їли його цікавістю.
– Ну то кажи, кажи. Чого думаєш? – неслося з усіх кінців просторої столової.
І Нестор почав, посиливши голос:
– Колись я був такий самий, як ви всі отут, – казав він. – Як ти Петре, ти Василю, ти Дмитре, але моє положення було трагічніше, ніж ваше. Ви самотні, хлопці, а я вже був одружений, у нас було двоє малих дітей. І я страшенно пив. Бувало все, що заробляв за тиждень, і за один вечір пропивав. Отримавши плату, я не йшов з нею додому, але йшов до корчми. Часто моя дружина з дітьми стояли під корчмою на вулиці, чекаючи мене. Коли ж виходив з корчми, в мене часто не було вже й гроша.

Потім мене викинули з праці, господар корчми не впускав мене до середини, то я стояв на сходах, жадний понюхати запах пива, що вилітав з-за дверей. Я ходив обдертий, голодний, знищений і такими були мої діти, моя дружина. В нашій хаті не було жодних меблів, не було посуди. Бо я все побив, повертаючись бувало з корчми. Це було тяжке, прокляте життя. Але… – і Нестор спинився, витираючи рукавом чоло.

В столовій постала така тиша, що було чути, як до вікна билася втомлена муха. Хлопці поклали на попільнички недокурки, де вони давно погасли. Дим розплився, втиснувся в стіни, в людські куфайки. Електрична лямпка блимнула яснішим світлом.
– Кажи, кажи далі – почувся з найдальшого кута одинокий голос.

І Нестор казав:
– Були часи, хлопці мої, що я шукав, як би то позбутися того життя. Думав про самогубство і воно було б прийшло, коли б не Христос. А Він якраз тоді прийшов до нашого села.
– Хто, Сам Христос? – обірвав хтось Несторову мову.
– Ні, не Сам Христос, – вів далі Нестор. – Він прийшов у виді Свого слуги. Прийшов місіонер і проповідував у нас Євангелію.
– Отак і кажи, – зітхнув хтось на всю столову.
Я не вірив тоді в Бога так само, як дехто з вас, але я пішов послухати місіонера. І того самого вечора я переконався, що Бог є, що Христос може зробити ще більше чудо, ніж було те, коли Він замінив воду на вино. І таке чудо сталося. Воно сталося зі мною, воно може статися з кожним з вас, якщо ви приймете до свого серця Христа. Я колись не міг ні одного дня бути без алкоголю, він пройшов усе моє єство, знівечив мою душу, моє тіло, моє здоров’я. Я ходив під двері корчми, щоб хоча почути запах алкоголю, а тепер ви можете навколо мене поставити цілі бочки найдорожчого вина, і воно для мене чуже, далеке. То, скажіть, хіба це не чудо?.. Хіба може таке зробити людина, наука або щось інше? Ні, не може, кажу вам, що не може. Я знаю одного учителя, який казав, що дав би кому-будь велику суму грошей, коли б хтось зробив таке, щоб він перестав пити, курити. Але такого людина своєю силою зробити не може. Тут треба, щоб сталося чудо…

– Так, але ти ж казав, що Христос перемінив вино на хліб? – почувся із гурту голос.
– Так, перемінив, – вів далі Нестор. – Колись у мене в хаті не було хліба, бо я кожен запрацьований гріш віддавав на алкоголь. Моя родина не мала одежі, бо я все пропивав. Ми не мали меблів, не мали своєї хати, нічого не мали. Все пішло на вино, на пиво, все забрала корчма. Але коли я прийшов до Христа, Він зробив зо мною велике чудо. Те вино, що я колись пив, Він перемінив на хліб, пиво, в якому я кохався, перемінив на одежу для моєї родини, на взуття моїм босим дітям, перемінив на наш добробут. Оце і є те чудо, про яке ви казали розповісти вам, – і Нестор закінчив. Він витер чоло хустиною і сміливо дивився перед себе на своїх співробітників.

В столовій ніхто не ворухнувся. Ніде не брязнула тарілка, ніхто не кашельнув. А Нестор стояв під стіною, не знаючи, чи сідати, чи виходити. Він узяв кашкета до рук. Хтось рипнув дверима і вийшов надвір. А Нестор ще раз поглянув по своїх слухачах і сказав:
– І кожен з вас, дорогі мої друзі, може пережити і таке чудо, яке сталося зо мною. І тоді ви будете найщасливішими людьми на світі, новими. Треба тільки прийти до Христа, віддати Йому своє серце, своє життя. Він любить, кожного з вас і готовий вас простити і до Себе прийняти. І зробити з вами таке саме чудо, як Він зробив зо мною, – закінчив Нестор.

Більше про те як звільнитися від алкоголю:

Йому ніхто не сказав ні слова. Хтось тільки голосно зітхнув, хтось кашельнув, десь брязькнула чашка.

Нестор вийшов надвір. Взавтра неділя, праці немає, то можна ще побути надворі, – і він пішов стежкою до лісу. Сів на камінь біля озера.

Нестор згадує дім, родину, згадує свою сьогоднішню промову, і згадує, що оце сьогодні якраз п’ять років, коли Господь зробив над ним таке велике чудо. Так, якраз п’ять років… Як швидко вони промайнули. Можливо, що був би навіть не згадав про це, коли б не те, що сталося в столовій. А так…Пригадалося все. Далеке, минуле.

Він дивиться до зір. Чує щасливе тепло на своїй душі, відчуває на очах вологість. Тиха молитва вдячності знову і знову лине з його серця і з його уст до зоряного неба…

Михайло Подворняк 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button