Про відомих

Джон Толкієн

Постійно перебуваючи в колах письменників, спілкуючись з відомими літераторами і маючи глибоку віру в Бога, Толкієн ніби нащупував навколо себе те, що могло б змусити людей задуматися про вічне. Одного разу Толкієн створив дивний світ, в якому у всій повноті відобразилась духовна боротьба між добром і злом, гріхом і святістю. Протягом ось вже півстоліття цей світ не залишає байдужим мільйони читачів…
Джон Рональд Рейєл Толкієн народився в 1892 році в британській сім’ї в Південній Африці. Його батько – англійський банківський службовець з Бірмінгему Артур Толкієн – отримав посаду в Африканському банку. Коли хлопчику було три роки, мати Мейбл забрала його на батьківщину в Англію.
Через рік після переїзду маленький Толкієн пережив свою першу втрату – в Африці помер його батько. Мати швидко збідніла, і сім’я внаслідок того постійно переживала нужду.
Віра і наполегливість майбутнього письменника супроводжували його протягом всього життя. Толкієн отримав хорошу освіту в Оксфордському університеті. Спочатку він вивчав філологію, а потім захопився англосаксонською літературою. Захоплення перервала Перша Світова. Джон потрапив на фронт і приймав участь у найкривавішому бою – битві на Соммі.
Проживши більше місяця в окопах, він захворів тифом і поїхав лікуватися до Англії. Саме тоді, на ліжку у шпиталі, він замислюється над змістом життя і справжньою сутністю війни. Жорстокість, ненависть, жадність протистояли обов’язку, сміливості і любові. Реальність і близькість Бога приголомшили Толкієна в цій ситуації. Він взявся за перо.
Багатьом відомий Толкієн як письменник-фантаст по його трилогії «Володар Перснів». Але лиш дехто знає, що він був близьким другом відомого християнського автора Клайва Льюіса, який навернувся до Бога, завдяки Толкієну.
Створення «Володаря Перснів» зайняло інтервал з 1936 по 1949 рік. Посада викладача забирала багато часу, тому під час Другої світової письменник міг працювати над книгою лише вночі. Приблизно через десять років побачила світ дитяча казка «Хоббіт, чи туди і назад», про дивний народ – хоббітів, які воюють проти дракона. На її основі Толкієн вибудував свою епопею «Володар Перснів», яка вразила читачів своїм масштабом: півтори тисячі сторінок, триста п’ятдесят персонажів, події розтягнуті на три роки, також і хронологія попередніх шести тисяч років, шістдесят пісень, віршів і балад. Це величезний світ, який живе своїм життям. «Володар Перснів» – це грандіозний філософський роман-казка: в ньому і вічні християнські істини, і проблеми сучасного Толкієну XX століття, і подорож душі, і фатальна влада…

Більше про християн письменників:

Головна ідея книги в тому, що перстень – це символ зла, тобто гріха. Це прообраз гріховної природи людини. На початку Господь створив все творіння, наділивши їх свободою. Саме свобода дозволила Адаму згрішити. З тих пір людство знаходиться в стані вибору між добром і злом. Толкієн пише, що зло можна перемогти тільки відмовившись від нього, ставши на бік добра. Зло ніколи не можна застосувати на благо, адже, використавши його, ти потрапляєш під його владу і тільки примножуєш зло на землі.
У духовній війні добра і зла останній вирішальний удар належить Богу. Христос вмер за наші гріхи, назавжди перемігши смерть і диявола. Його жертва за нас – це пряме втручання Бога на територію, яка контрольована злом, щоб спасти людство, звільнити його від співучасті в ділах зла і повернути у сферу Божої любові.
В 1972 році королева Єлизавета ІІ нагородила Джона Рейла Толкієна титулом кавалера ордену Британської імперії 2-го ступеню, а через рік письменник помер на 81-му році життя.
В 2000 році газета «Християнство сьогодні» назвала трилогію Толкієна в числі 10 кращих християнських книг XX століття.

Валентина Кульчицька 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник та головний редактор "Слово про Слово", видання з християнським корінням. Служить пастором. Його особисте життя відзначається відданістю родині: він є люблячим чоловіком і батьком трьох дочок, що додає йому натхнення у професійній сфері.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button