СвітХристиянські новини

Висока ціна за віру в Христа: 10 фактів про християн в Афганістані

У серпні 2021 року бойовики терористичного руху «Талібан» встановили контроль над всією територією Афганістану. Після захоплення влади таліби оголосили, що збираються перетворити країну в ісламський емірат, що живе по законах шаріату.

Багато країн провели евакуацію своїх посольств і громадян, але крім них країну намагаються покинути і багато з тих, хто співпрацював із західними організаціями в останні 20 років. Експерти прогнозують погіршення у всіх сферах життя країни, але особливо тяжкими наслідки можуть бути для жінок і немусульманських віруючих, серед яких і раніше найбільш страждали християни.

Портал Католицька церква в Казахстані опублікував 10 фактів про християн в Афганістані. 

10 фактів про християн в Афганістані

1. В Афганістані проживало близько 30 тис. християн

За даними різних досліджень, до теперішнього часу в Афганістані проживало близько 30 тис. християн, які складали менш як 0,1 % населення цієї країни. Більшість афганських християн – іноземці, що постійно мешкають в країні. Найбільшою конфесією є протестантизм. За деякими даними, налічується близько 200 католиків (не рахуючи військових з інших країн).

2. За Конституцією Афганістан є ісламською республікою

Будь-яке вираження віри, крім ісламу, не допускається і переслідується. Офіційно в цій мусульманській державі взагалі немає християн з місцевого населення, а ті, що є – члени міжнародних військових, дипломатичних і некомерційних організацій. Перехід в іншу віру з ісламу розцінюється як зрада і підлягає покаранню, аж до смертної кари. Саме тому неможливо знати точно кількість християн з корінних афганців, бо вони змушені ховатися через страх переслідування і не можуть практикувати свою віру (деякі джерела оцінюють чисельність підпільних християн в розмірі близько 8 тис. осіб мусульманського походження).

3. Афганістан займає 2 місце у світі (після Північної Кореї), де найважче бути християнином

За підсумками дослідження міжнародної благодійної християнської організації «Open Doors» за 2020 рік, Афганістан займає 2 місце у світі (після Північної Кореї), де найважче бути християнином. Християни зазнають утисків і дискримінації. Людей, які вірять у Христа, і навіть просто цікавляться християнством, можуть звільнити з роботи, позбавити майна, ув’язнити або запроторити в психіатричну лікарню, катувати й навіть вбити. Зафіксовані випадки нападів, викрадень і вбивств християн, які є співробітниками іноземних організацій.

4. Християнство в Афганістані має давню історію

Згідно Дій Апостолів (2: 9), в Біблії етнічні євреї й навернені в юдаїзм з Парфянскої імперії (яка включала частини західного Афганістану) були присутні на П’ятидесятниці. Згідно з літописом Євсевія, апостоли Фома і Варфоломій були покликані в Парфію. Історія, заснована на апокрифічному Євангелії від Фоми та інших стародавніх документах, говорить, що св. Фома проповідував в Бактрії, яка сьогодні є північним Афганістаном, і навіть навернув там місцевого правителя. Саме святого Фому називають покровителем Афганістану.

5. Християнство завжди було представлено меншістю в цьому регіоні

Християнство завжди було представлено меншістю в цьому регіоні, де в різний час переважали індуїзм, буддизм, а з середньовіччя – іслам. Коли в 1581 році сюди прибули єзуїти на зустріч з третім імператором з династії Великих Моголів Акбаром I Великим, то вони виявили тут невеликі християнські громади, які вважали своїм засновником апостола Фому. Цей ісламський правитель проводив чимало реформ, цікавився іншими релігіями й дозволив їх практично вільне віросповідання (включаючи будівництво християнських церков в Гоа). Але місіонери не затрималися в країні надовго.

6. У XVII столітті завдяки вірменським купцям вдалося побудувати християнський храм в Кабулі

У XVII столітті завдяки вірменським купцям, що розвивали торгівлю в регіоні, вдалося побудувати храм в Кабулі для громади Вірменської Апостольської Церкви. Але він був зруйнований в XIX столітті. І пізніше мусульманські радикали перешкоджали появі нових громад християн.

7. Християнська присутність відновилося в XX столітті

Християнська присутність відновилося в XX столітті, коли в країну стали приїжджати дипломати й технічні фахівці з країн Заходу. У 1919 році Італія стала першою країною, яка визнала незалежність Афганістану. На знак подяки за цей дипломатичний акт афганський уряд дозволив побудувати невелику каплицю для іноземців, які жили й працювали в той час в столиці країни. Католицька каплиця була побудована на території італійського посольства в 1933 році й до сьогоднішнього дня є єдиною офіційно визнаною християнською церквою в країні.

8. У 1928 р. Папа Римський Пій XI домігся від афганського уряду дозволу перебувати на території Афганістану католицькому священнику

У 1928 р. Папа Римський Пій XI домігся від афганського уряду дозволу перебувати на території Афганістану католицькому священнику, щоб той міг займатися пастирською діяльністю серед католиків-іноземців. У 1932 році піклування про католиків було доручено монахам з чернечого ордену Варнавити (Регулярні клірики св. Павла). З 1955 року в Афганістані стали працювати черниці з чернечої конгрегації Малих сестер Ісуса. 16 травня 2002 року, всього через кілька місяців після того, як США очолили вторгнення в країну після трагедії 11 вересня і повалення Талібану, Папа Іван Павло II заснував католицьку місію Sui iuris для роботи серед католиків, які проживають в Афганістані. Пізніше в Афганістан прибули монахи з конгрегації «Місіонери Милосердя» (заснованої Матір’ю Терезою), щоб займатися тут благодійною діяльністю. В країні також здійснювали свою роботу єзуїтська служба у справах біженців, італійське відділення Карітас, організація «За дітей Кабула». Їхні проєкти в галузі охорони здоров’я та освіти спрямовані на відновлення і розвиток країни й служіння нужденним.

9. Єдина католицька церква в Афганістані посвятила мусульманську країну Богоматері

У 2017 році о. Джованні Скалезе, капелан каплиці Богоматері Божественного Провидіння в Кабулі, вчинив акт посвячення Афганістану Фатімській Божій Матері і її Непорочному Серцю.

10. Єдиною офіційно визнаною афганською громадянкою-християнкою була Рула Гані, дружина колишнього президента Афганістану Ашрафа Гані Ахмадзая

Єдиним винятком з другого пункту і офіційно визнаною афганською громадянкою-християнкою була Рула Гані, дружина колишнього президента Афганістану Ашрафа Гані Ахмадзая. Вона народилася і виросла в Лівані в сім’ї християн-маронітів. Під час терміну правління чоловіка (вересень 2014 − серпень 2021) вона активно захищала права жінок і боролася за їх розширення. У 2015 році журнал «Time» включив Рулу Гані в свій список 100 найвпливовіших людей світу. Після взяття талібами Кабула вона разом з родиною покинула країну.

Читайте також:

Тепер, коли ми знаємо трохи більше про важкі і небезпечні умови, в яких жили і живуть християни в Афганістані, звернімось до Бога, щоб Він захистив тих, хто сподівається на Нього, і дарував мудрість всім тим, хто може вплинути, щоб в країні встановилися мир і безпека.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button