Креаціонізм

Бджоли-парфумери: не роблять мед, зате створюють парфуми!

Бджоли-парфумери (також називають Бджола-Орхідея) – це гарний вид бджіл, що мешкають у тропічних регіонах Америки. Свою назву вони отримали, тому що грають головну роль в запиленні орхідей.

Ця комаха, схожа на дорогоцінний камінь, належить до групи орхідейних бджіл Euglossini.

У плані соціальної організації орхідейні бджоли стоять на одному з останніх місць серед бджіл, але з квіткової частини їм немає рівних. Щоб пити нектар, що ховається в глибині орхідей, орхідейні бджоли мають найдовший хоботок серед усіх перетинчастокрилих.

Бджіл в орхідеях приваблює не лише нектар. Задовго до людини вони винайшли рецепт приготування парфумів на основі квіткових ароматів. У 1960-ті роки біологи помітили, що самці Euglossa нерідко відвідують орхідеї, які зовсім позбавлені нектару, зате виділяють сильні пахощі. Виявилося, що ці комахи виготовляють «парфуми». Спочатку бджола торкається своїми щелепами поверхні квітки та видавлює на неї крапельку секрету лабіальних (слинних) залоз. Потім крапелька, що складається з ліпідів та їхніх похідних, розтирається передніми щетинистими ніжками й вбирає духмяну речовину. Подібну технологію екстракції квіткових ароматів (наприклад, пелюсток троянд) за допомогою жирів, так званий анфлераж, застосовували раніше в парфумерії.

І нарешті, ці бджоли пролітають рекордно довгі дистанції у пошуках квітів з улюбленим запахом.

Орхідейних бджіл разом із джмелями, медоносними та безжалісними бджолами об’єднують у групу корбікулярних, або корзиночкових, бджіл: у всіх у них на задніх гомілках є корзиночка (corbicula) — спеціальний пристрій для збору пилку, утворений загнутими довгими волосками.

Схожі статті

На відміну від решти власників корзиночки, у орхідейних бджіл немає спеціалізованих робочих особин. Кожна сім’я складається з десятка статевозрілих самок, які разом виробляють і вирощують потомство.

Першою цікавою особливістю бджоли є дуже довгий язик, який під час польоту розташовується під тулубом, як вихлопна труба в автомобіля. Зате такий язичок дозволяє діставати нектар із найважчих квітів.

Відомо понад двісті видів орхідейних бджіл, їх відносять до п’яти родів, найбільший з яких – рід Euglossa. Ареал орхідейних бджіл простягається на північ аж до півдня США, але найбільше їх живе в тропічних лісах Південної Америки, де росте величезна кількість орхідей, від яких ці крихітки отримали свою назву.

Нас дивує різноманіття комах і тварин. Нам досі не вдається вивчити усі їхні можливості і вміння. Але це все разом ще раз свідчить про незбагненного Творця, який усе це створив і продовжує нас дивувати і сьогодні.

Джерело: portal.azertag.az

 

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button