Новини археології

Археологи вимагають більш ретельного вивчення сенсаційних знахідок в Ізраїлі

Провідні ізраїльські археологи та дослідники засудили «відсутність нагляду» на тлі ряду археологічних відкриттів, включно із нещодавніми оголошеннями професора, який стверджував, що розшифрував історичні написи біблійної епохи.

Джерело: christianpost

Понад 30 учених нещодавно підписали відкритий лист, у якому наголошується на необхідності проведення експертної оцінки та публікації результатів «з наукової точки зору», перш ніж робити публічні заяви в пресі про археологічні відкриття.

У листі не названо конкретних дослідників, проте він був написаний після серії заяв Гершона Галіля. Почесний професор біблеїстики та колишній голова кафедри єврейської історії Хайфського університету стверджує, що розшифрував кілька написів, у тому числі один, що містить ім’я біблійного царя Юдеї Єзекії.

«Хоча ми всі визнаємо, що можна інформувати пресу про знахідки до їх публікації (і багато хто з нас робить це, включаючи мене), основний сенс був у тому, що якщо хтось стверджує, що знахідки є сенсаційними та революційними, вони мають бути повністю опубліковані академічно, до оприлюднення сенсаційних заяв», − сказав The Christian Post професор Арен Мейр з університету Бар-Ілан, який підписав лист.

«Інакше немає можливості переконатися в тому, що ці твердження мають підстави. Саме так повинні проводитися всі наукові дослідження».

The Christian Post також зв’язалися з Хайфським університетом, але на момент публікації відповіді не отримали.

Лист, опублікований 24 грудня, підписаний дослідниками з різних ізраїльських установ, які критикують представлення кількох археологічних знахідок, названих «переломними», у пресі та соціальних мережах до того, як ці відкриття пройшли експертну оцінку. Також лист підписали експерти з кількох інститутів, включаючи Тель-Авівський університет та Єврейський університет.

«Як ясно будь-кому, хто має справу з наукою та дослідженнями, однією з основ усіх досліджень та відкриттів є те, що результати перед публікацією мають пройти процес експертної оцінки, щоб перевірити якість, запропонувати покращення та коментарі, а в деяких випадках і відхилити пропозицію», − йдеться у листі.

«Без цього процесу дослідження проводяться без належних стримувань та противаг. Крім того, колеги з досліджень (у цьому випадку археологи та історики) не можуть належним чином переконатися, а якщо потрібно, то й не погодитись із цими твердженнями».

Експерти також наголошують на необхідності «повного подання, з високоякісними ілюстраціями, цих знахідок у наукових публікаціях, навіть через довгий час після початкового повідомлення громадськості», перш ніж розміщувати знахідки в соціальних мережах або робити заяви в пресі.

Галіль сказав газеті The Times of Israel, що лист був написаний «озлобленими» та «заздрісними» колегами. Проте в окремій заяві Маейр, директор археологічного проєкту Телль-ес-Сафі/Гат, сказав, що дослідники могли б стверджувати будь-що, якби їм не довелося дотримуватися стандартів доказів, описаних у листі.

Як раніше повідомляло видання The Christian Post, Галіл стверджував, що він та його колега археолог Елі Шукрон розшифрували напис, що містить ім’я юдейського царя Єзекії. Галіл сказав, що напис підбиває підсумки перших 17 років правління Єзекії та його звершень, описаних у 2 Царств 20 у Біблії.

«Це надзвичайно важливе відкриття, яке змінює [деякі основні припущення] досліджень, оскільки до сьогодні було заведено вважати, що царі Ізраїлю та Юдеї, на відміну від царів стародавнього Близького Сходу, не робили собі царських написів та пам’яток… на згадку про свої досягнення», − сказав Галіл.

Він також стверджував, що написи «підтверджують твердження, що писання у книзі Царств засновані на текстах, що походять з хронік та царських написів, і що Біблія відбиває історичну реальність, а не уяву».

Коли газета The Times of Israel попросила надати фотографії написів у високій якості, Галіль спочатку пообіцяв надати знімки РТІ, а потім заявив, що неназваний видавець не дозволив йому їх опублікувати. Представлені Галілем зображення написів або намальовані від руки, або мають надто низьку роздільну здатність, щоб академіки могли їх прочитати.

Однак Галіль стверджує, що це неправда. Професор заявив, що він та його команда робили фотографії у польових умовах, та інші можуть робити свої власні знімки, якщо у них виникають проблеми із переглядом його фотографій. Професор Метью Моргенштерн з кафедри івриту та семітських мов Тель-Авівського університету вважає це твердження «незвичним», повідомляє The Times of Israel.

«Зазвичай вчений, який робить твердження, наводить і очевидні докази цього», − сказав Моргенштерн.

Хоча Галіль стверджує, що кілька відомих дослідників вивчили його новий розшифрований напис, він не назвав жодного імені. Натомість він пообіцяв, що імена будуть розкриті в його майбутній книзі «Написи Єзекії, царя Юдейського».

Читайте також:

Археологами підтверджено вік водопровідного тунелю Єзекії

Інша серія знахідок Галіля, які були поставлені під сумнів, включає табличку прокляття з гори Ебель і табличку правителя Єрусалима. Скрижаль прокляття, як повідомляється, є раннім текстом на івриті, який доводить, що ізраїльтяни були грамотними при вступі на Святу землю.

Інша табличка, як повідомляється, була використана в церемонії вуду для прокляття правителя Єрусалима. Якщо це правда, було б одним із найраніших написів, виявлених на сьогодні в Єрусалимі. Однак ці знахідки також були опубліковані без експертної оцінки та фотографій високої якості.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button