Новини археологіїХристиянські новини

Археологами підтверджено вік водопровідного тунелю Єзекії

Вчені довели що водопровідний тунель Єзекії збігається з часом життя царя Єзекії. Радіоактивний вуглець показує, що тунель висічено у період, який збігається з Біблійним описом, а не відноситься, як стверджують деякі критики, до другого сторіччя до нашої ери, пише Слово про Слово з посиланням на origins.org.ua.
Амос Фрумкін з Єврейського університету виявив дерев’яний і рослинний матеріал в штукатурці, що датується за допомогою радіовуглецю періодом від 727 до 698 років до нашої ери. Сталактит, який виріс пізніше, датувався за допомогою іншого методу 400 роком до нашої ери. Зразки були взяті з 15 різних точок водопровідного тунелю, довжина якого, в загальному, становила 500 метрів. Склад штукатурки також відповідає очікуванням від матеріалів і методів Залізного Століття.

Інший археолог з Бенгуріонского університету сказав, що дослідження “дозволило встановити точний вік водопровідного тунелю”.
Водопровідний тунель, інженерне досягнення того часу, проходить зигзагоподібно від джерела Гіхон і входить в місто Єрусалим. Дві групи людей вийшли з протилежних кінців пагорба і зустрілися посередині. Вони відзначили своє досягнення написом, в якому нічого не згадувалося про ім’я Єзекії. Один історик з Великобританії зазначив: “Я думаю, що цей запис просто означає, який надзвичайний подвиг здійснили робітники”.
Біблія розповідає про це в 2 Царів 20:20: “А решта діл Єзекії та вся лицарськість його, і як він зробив става та водотяга, і впровадив воду до міста, ото вони написані в Книзі Хроніки Юдиних царів”. Мета споруди тунелю чітко описується в II Хронік 32:2-4″І побачив Єзекія, що прийшов Санхерів, і що він задумує війну на Єрусалим, то він нарадився зо своїми зверхниками та своїми лицарями позатикати джерельні води, що назовні міста. І вони допомогли йому. І було зібрано багато народу, і вони позатикали всі джерела й потік, що плив у Краю, говорячи: Нащо б мали так багато води асирійські царі, коли прийдуть?”.
Раннє датування тунелю грунтувалося на палеографічних даних (стиль написання і так далі) цього запису – це більш суб’єктивний метод і його часто критикують, тому що вважається, що напис був зроблений пізніше для того, щоб “виглядати” так, як ніби він був зроблений раніше.
Складнощі датування інших Біблійних місць перераховані в наступному уривку: “погане археологічне збереження, невизначеність в розпізнанні, нестача матеріалів, які піддаються датуванню, і обмежений науковий доступ в точно встановлені місця поклоніння”. Саме тому “до сьогоднішнього часу за допомогою радіометричного методу не було датоване жодна з виявлених Біблійних споруд”. Тепер Фрамкін впевнений в тому, що сходяться дані палеогеографії, Біблійних записів, а тепер і результати методів радіометричного датування, представляють “водопровідний тунель Сілоам, як найбільш точно датоване спорудження серед усіх відомих Біблійних споруд, які належать до Залізного Віку”.
Уважне читання 2 книги Царів показує, що описувані події й люди мають досить свідчень. Туристи, які приїжджають в сучасний Єрусалим, і які подорожують по водопровідному тунелю Єзекії, мають прекрасну можливість зануритися в історію часів Старого Завіту, яка є істинною історією.
Тунель Єзекії (також відомий як Сілоамский тунель) проходить від джерела Гіхон до Сілоамської купелі. У світі є лише кілька подібних споруд, що належать до 8-го століття до нашої ери, які відкриті для відвідувань. В Біблії описується, що цар Єзекія прорив 533-метровий тунель і розгорнув потоки Гіхон, щоб захистити місто перед навалою ассирійців і залишити їх без води. 
Виявив цю історичну споруду в 1838 році американський дослідник Біблії Едвард Робінсон. Відвідування тунелю, проритого людьми понад 3000 років тому, саме по собі є унікальним досвідом. Пройтися по воді, яка ніде не підіймається вище пояса, буде однаково цікаво як дорослим, так і дітям.

[sc name=”futerblock” ]

 

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button