Про відомих

Абрахам Кайпер – нідерландський діяч, богослов, прем’єр-міністр

Абрахам Кайпер народився 29 жовтня 1837 в Мааслуісі, біля Роттердама. Він закінчив богословський факультет Лейденського університету, в якому більшість викладачів були ліберальними християнами, і став пастором Реформатської церкви Голландії.
Кайпера запросили у прихід в околицях Утрехта. Там він зробив несподіване відкриття: простих людей його приходу не вразила його вченість. На їх думку, новопризначений пастор лише давав теоретичні «осучаснені» знання. Дочка простого робітника П’єте Балтуса допомогла пастору відкрити духовну сутність Письма і пережити особисті взаємини з Богом.
У 1874 році Абрахама Кайпера обрали до голландського парламенту, але в наступному році погане здоров’я змусило його взяти відпустку і поїхати до Швейцарії. В цей час він багато думав про те, як панування Христа поширюється на такі напрямки діяльності, як політика, освіта і суспільство в цілому.
Кайпер виділив п’ять сфер управління, кожна з яких підпорядковується безпосередньо Богу, і кожна взаємодіє з іншою в рамках Богом даних обмежень її влади. Це:

  1. Самоврядування, коли кожна людина відповідальна перед Богом за себе.
  2. Управління на рівні сім’ї, встановлене і підзвітне Богу. Батьки несуть відповідальність за виховання і освіту дітей.
  3. Церковне управління є сферою, що відноситься до визначення церковних заходів, структури лідерства та церковної дисципліни. Церква не поставлена як посередник між Богом і окремими людьми або Богом і сім’ями. Якщо церковні лідери намагаються грати таку роль, вони переступають кордони Божественної влади і переходять на бік тиранії.
  4. Цивільне управління володіє божественним мандатом носити меч для обмеження наслідків гріхопадіння людини. Коли держава втручається в церковні справи або навпаки, поширюється тиранія.
  5. Громадське правління або сфера добровільних асоціацій вміщає в себе громадські організації і бізнес, які процвітають при здоровому демократичному правлінні і знаходяться під жорстким контролем при тоталітарних режимах.

Повернувшись до Голландії в 1876 р., Кайпер почав вести роботу в декількох напрямках: у засобах масової інформації, школі, церкві і сім’ї. Він відновив свою працю в щоденних і щотижневих виданнях, використовуючи ці канали для того, щоб настановляти читачів газет у тому, як застосовувати християнські цінності в житті суспільства.
Далі він проявив свої політичні здібності, реорганізувавши антиреволюційну партію (АРП). Ця партія була заснована в 1830 році Гійомом Гроеном ван Прінстерером. Гроен ван Прінстерер тоді говорив про необхідність християнської освіти, в якій всі предмети вивчалися б в світлі Божого одкровення і всі діти навчалися б поклонятися Богу розумом. Тоді Кайпер почав створювати широкий рух середнього класу на прогресивній соціальній платформі, заснованій на традиційній християнській доктрині.
Залишаючись вірним баченню Гроена, Кайпер відновив боротьбу за вільні школи, тобто за право батьків відправляти дітей в школи, в яких пропонується освіта, заснована на християнському світогляді. Початкова освіта була тільки однією з частин бачення Кайпера.
Вже в 1870 році він писав про необхідність вільних університетів, заснованих приватними особами. Десятиліття потому доктор Кайпер відкрив Вільний університет в Амстердамі. Його привітальна промова була публічним проголошенням позиції панування Христа в різних сферах життя.
За дев’ять років до того Кайпер написав у газеті «Вісник»: «Ми трудимося для далеких цілей. Не прагнемо до сьогохвилинного тріумфу, але до кінцевого успіху нашого починання. Питання не в тому, який вплив чинимо зараз, але який вплив зробимо через півстоліття. Не те, як мало маємо зараз, але скільки молоді встане з нашими принципами».
У квітні 1894 Абрахам Кайпер повернувся в парламент після двадцятирічної відсутності, щоб почати семирічний період політичної діяльності, яка однаково вражала як його друзів, так і ворогів. На додаток до того, що він очолював антиреволюційну партію, він був редактором щоденної газети «Стандарт» і тижневика «Вісник», а також викладав у Вільному університеті на двох факультетах: теології та голландської літератури.
У 1898 р. він здійснив поїздку в Америку, де прочитав свої знамениті лекції про цілісний християнський світогляд у Прінстонському університеті.

Більше про християн політиків:

Після виборів 1901 королева Нідерландів попросила доктора Кайпера сформувати кабінет і стати прем’єр-міністром. У вітальній промові новий прем’єр висловив бажання будувати націю на основі християнських принципів життя. Абрахам Кайпер керував країною до 1905 р. Про нього говорили, що він мав «десять голів і сто рук».
В 1897 р., у двадцять п’яту річницю свого перебування на посту головного редактора газети «Стандарт», Кайпер сказав: «Одне бажання завжди було рушійною силою мого життя, один високий мотив запалював мою душу і розум: незважаючи на всі протистояння світу, святий Божий провід буде встановлено знову в родині, школі і державі, для блага народу; щоб у свідомість нації увійшло розуміння проводу Господа, про який свідчать Біблія і творіння, щоб народ знову почав шанувати Бога».

Дж. Фонтейн

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Анатолій Якобчук

Засновник і редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Одружений, разом з дружиною Оленою виховує 3 дітей. Член Асоціації журналістів, видавців і мовників, "Новомедіа".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button