Блог Сергія Головіна

Кроскультурний конфлікт

Відразу хочу попередити. Хоча цей текст і зачіпає тему неспровокованої збройної інтервенції російських військ на територію суміжної суверенної держави, він – не про це. Не те щоб мене не хвилювали питання, пов’язані з несправедливою загарбницькою війною в Україні, що супроводжується цинічною брехливою пропагандою і неприкритим терором щодо мирного населення – від безпосереднього насильства до планомірного знищення цивільної інфраструктури. Вони мене хвилюють, ще й як! Тільки мова тут піде не про це.

Про що ж піде мова? Неодноразово було помічено, що під час обговорення теми війни (як у соціальних мережах, так і в безпосередніх бесідах) представники країни-агресора і країни-жертви не можуть знайти навіть базових вихідних точок для взаєморозуміння. Причин тому безліч: відмінність інформаційного середовища, цільової установки, мотивації, ступеня особистої залученості тощо. Про це йдеться чимало. Але є ще один аспект, який зазвичай залишається за межами розгляду: ми, на додачу до всього іншого, маємо справу з кроскультурним конфліктом.

Відповідно до даних культурної антропології, населення України й РФ належать до принципово різних типів культури – культури провини й культури сорому (http://honorshame.com/map/). Відповідно і критерії, згідно з якими оцінюються події, що відбуваються, будуть у них принципово різними. Тоді як у культурі провини роль демаркаційного критерію відіграють дії, у культурі сорому цю саму функцію виконують зв’язки.

Культура провини кваліфікує дії як або справедливі, або – несправедливі. І в разі несправедливих дій не мають значення жодні аргументи на кшталт політичної, економічної, військової тощо доцільності. Так само як і посилання на те, що просто випала нагода скористатися чужою беззахисністю, необачністю, наївністю тощо.

Культура сорому розрізняє суб’єктів дії як «наших» і «не наших», виправдовуючи будь-які дії «своїх» і засуджуючи дії, що утискають інтереси «своїх», незалежно від їхньої законності та справедливості (типовим прикладом культури сорому може слугувати кримінальна спільнота).

Читайте також:

У підсумку і виходить, що сторони не можуть досягти розуміння. Їхні взаємні претензії перебувають у різних вимірах:

– Чому ви чините стосовно нас несправедливо?
– Чому ви не з нами?

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Сергій Головін

Доктор філософії (Ph.D), доктор прикладного богослів'я (D.Min), магістр гуманітраних наук МА, релігієзнавство,, магістр природознавства (фізика землі), магістр педагогіки (фізика). Президент Християнського Науково-аполегетичного Центру.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button