Актуальне

9 фактів, які вам варто знати про індуїзм

Індуїзм є третьою за кількістю послідовників релігією у світі після християнства та ісламу – його сповідують понад мільярд людей. І ось 9 фактів, які вам потрібно знати про індуїзм, як давньої сукупності релігійних традицій і філософських шкіл:

  1. Попри те, що індуїзм часто представляють як єдину релігію, його було б правильніше позиціювати як споріднену групу релігій, об’єднаних спільними догмами й характеристиками. Деякі вчені стверджують, що ранній індуїзм виник близько п’яти з половиною тисячоліть до н. е., що робить його однією з найдавніших релігій. Вперше термін «хинду» з’явився в Персії у 6 столітті до н. е. і вказував на людей, що жили по іншу сторону від річки Інд. Понад тисячі років це слово не мало будь-якої релігійної конотації. Але на початку 19 століття термін «індуїзм» ввели в ужиток британські автори, описуючи ним сукупність ведичних релігійних традицій. Деякі сучасні індуси слову «індуїзм» вважають за краще назву «ведична релігія» або «санатана дхарма» (вічний закон).
  2. Більшість варіацій індуїзму генотеїстичні, тобто індуїзм практикує поклоніння одному божеству, але не обов’язково заперечує існування інших богів. Індуси найчастіше розглядають богів і богинь як персоніфікацію безмежної єдиної сили, якій підвладне все суще і яку людям неможливо зрозуміти до кінця. Три основних божества відомі як тріада тримурти – Брахма – творець всесвіту, Вішну – той, ким зберігається всесвіт, і Шива – руйнівник всесвіту. Деякі з індусів навіть стверджують, що Ісус був втіленням одного з цих богів.
  3. Замість однієї священної книги (як, наприклад, Біблія або Коран) в індуїзмі існують численні священні писання. Ці тексти відомі як Веди (складені близько 1500 р. до н. е.) і є зібранням віршів і гімнів санскритською мовою. Веди містять одкровення, отримані древніми мудрецями. Упанішади – текст, який служить базовим джерелом для багатьох важливих складових індійської філософії, наприклад, кармі й дхармі. Інші священні тексти включають Бхагавад Гіту (частина епічної поеми Махабхарата), 18 пуранів (що містять 400000 віршів) і Рамаяну, ще одну епічну поему.
  4. Індуси вірять, що в житті людей є чотири цілі, відомі як пурушартхи («об’єкт людських прагнень»): дхарма (правила поведінки, що сприяють духовному вдосконаленню), артха (прагнення до матеріального добробуту), кама (насолода матеріальним світом) і мокша (звільнення від уподобань, викликаних залежністю від матеріального світу і циклу народження і переродження). В цілому індуси вважають дхарму більш важливою, ніж артху, однак мокша вважається кінцевим ідеалом людського буття.
  5. Священні тексти індуїзму виділяють чотири головних способи досягнення брахмана, тобто кінцевої реальності, і набуття мокші: карма йога (безкорисливе виконання своїх обов’язків), бхакті йога (любов до брахмана за допомогою посвяти й служіння), джняна йога (вивчення священних текстів і роздуми над ними) і раджа йога (фізична підготовка тіла і розуму до глибокої медитації та рефлексії, що дозволить узяти гору над стражданнями, викликаними прихильністю до матеріальних речей). Ті заняття йогою, які практикуються на заході та виконуються в певній позі, беруть свій початок від раджа йоги.
  6. В індуїзмі відсутня концепція гріха, хоча індуси вірять, що за вчинками людей слідують хороші або погані наслідки. Ця ідея відома у них як карма (санскритське слово, що буквально означає «дія») і відображає закон, згідно з яким кожна дія викликає рівнозначну реакцію або відразу, або в майбутньому. Хороші чи доброчесні вчинки та дії, здійснені в гармонії з дхармой (тобто спрямовані на духовне вдосконалення), викличуть сприятливу реакцію або відповідь. Погані ж дії, тобто дії, вчинені врозріз дхарми, матимуть протилежний ефект.
  7. Індуси вірять, що душа, атман, є вічною, і що коли фізичне тіло вмирає, душа перероджується в інше тіло – будь то тіло комахи, тварини або людини. Цей безперервний цикл життя, смерті й переродження зазвичай називають реінкарнацією, проте в індуїзмі він відомий як самсара. Карма може привести до повторного народження людини людиною або вплинути на форму тіла, в яке переродиться людина. Коли людина досягає мокші, вона звільняється від циклу смерті й переродження.
  8. Індуїзм сповідує понад мільярд людей, що робить його третім за кількістю прихильників релігії у світі після християнства та ісламу. Переважна більшість індусів (98%) живе в Індії, Бангладеші та Непалі. Індуси входять в найменш освічену групу серед віруючих всіх світових релігій. В середньому індуси до 25-річного віку отримують формальну освіту в школі протягом 5,5 років в Індії, 4,6 року в Бангладеші та 3,9 року в Непалі. Однак індуси, які живуть в Європі та Північній Америці, зазвичай дуже освічені. У Сполучених Штатах дорослі індуси в середньому отримують освіту протягом 15,7 року, і 96% відсотків дорослих здобувають вищу освіту.
  9. З огляду на те, що індуси шанобливо ставляться до священних писань, багато християнських апологетів радять при євангелізації індусів не починати з аргументації, а звертатися відразу до Біблії. Місіонер і засновник нових церков Дж. Бреннан рекомендує наступні тексти, які можна прочитати разом з ними: історія створення (Буття 1-2), гріхопадіння людини (Буття 3), закон Божий (Вихід 20:1-21), що значить справжня нечистота (Від Марка 7: 14-23), зцілення кульгавого (Від Марка 2:1-12), Ісус здобуває перемогу над сатаною (Від Луки 4:1-13), смерть Ісуса (Від Марка 15), воскресіння Христа (Від Матвія 28), багач і Лазар (Від Луки 16:19-31), фарисей і грішниця (Від Луки 7:36-50), покаяння тих, хто слухали проповідь Петра (Дії Апостолів 2:37-41), усвідомлення того, що значить слідувати за Ісусом (Від Матвія 10:26-39) і порятунок по вірі (До Ефесян 2:1-10).

Читайте також:

Джерело: ieshua.org з посиланням на blagovestie.today та thegospelcoalition.org.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button