Релігія

Звернення щодо порушення прав на свободи віросповідання під час збройної агресії Росії проти України

Євромайдан SOS та Круглий стіл з релігійної свободи в Україні опублікували звернення щодо наступу на свободу релігії під час збройної агресії Росії проти України.

Джерело: irs

«Збройна агресія РФ проти України супроводжується численними порушеннями прав і свобод, зокрема свободи думки, совісті та релігії».

Російські релігійні переслідування в окупованих Донецькій і Луганській областях

Ще у 2014 році підконтрольні Російській Федерації незаконні збройні формування в окупованому Донецьку оголосили православ’я Московського патріархату основною релігією в регіоні та почали цілеспрямоване переслідування релігійних меншин. З метою реалізації цього положення на практиці на підконтрольних Росії територіях Донецької та Луганської областей почали переслідувати інші конфесії, крім Православної Церкви Московського Патріархату.

Було захоплено десятки храмів, молитовних будинків та культових місць. Викрадення, катування та позасудові страти духовенства та віруючих Православної Церкви України (колишня назва – Українська Православна Церква Київського Патріархату), Української Греко-Католицької Церкви, ряду протестантських церков (євангельських християн-баптистів, п’ятидесятників, адвентистів, УХЄЦ тощо).

Цілеспрямоване переслідування зазнали члени ЦІХСОД (мормони) та Свідки Єгови. Як наслідок, в окупованих Росією Донецькій та Луганській областях більшість релігійних громад перестали існувати, віруючі були змушені молитися та збиратися таємно, а свобода думки, совісті та віросповідання зникли, як явище.

Російські релігійні переслідування в окупованому Криму

Застосування російського законодавства суттєво погіршило становище релігійних громад та об’єднань в окупованому Криму. З початку російської військової інтервенції на Кримському півострові в лютому 2014 року українські церкви та релігійні громади стали об’єктами цілеспрямованого переслідування їхньої діяльності. За роки окупації кількість парафій ПЦУ зменшилась з 49 до 5.

На сьогодні окупаційна влада Криму продовжує переслідувати релігійних діячів та окремих віруючих, зокрема мусульман з-поміж кримських татар, Української православної церкви, євангельських християн та Свідків Єгови. Їх позбавляли права власності на культові споруди українських церков шляхом фізичних захоплень та рішень судів окупаційної влади

Через визнання Росією Свідків Єгови екстремістською організацією 5 членів цієї релігійної групи вже перебувають за ґратами в Криму, багатьом іншим загрожує багато років ув’язнення.

Також поширеною на даний час є практика масових рейдерських захоплень у мечетях у Криму з метою перевірки документів у мусульман. Зростає кількість справ, порушених за належність до релігійних організацій, визнаних в Росії терористичними чи екстремістськими, які найчастіше що являються лише формальністю для легалізації переслідування релігійних меншин.

Російські злочини проти релігійних діячів і храмів під час війни проти України

Релігійні переслідування стали ще більшими під час масштабного збройного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року і триває донині. Були зафіксовані цілеспрямовані обстріли та руйнування храмів, церков та інших релігійних будівель, у тому числі архітектурні пам’ятки. Щонайменше в шести областях України: Київській, Донецькій, Житомирській, Луганській, Харківській та Чернігівській – пошкоджено щонайменше 28 будівель духовного значення (без прилеглих будівель).

Більшу частину релігійних споруд – це православні храми, було пошкоджено та зруйновано в результаті авіаобстрілів й ракетних ударів російськими загарбниками.

Серед постраждалих культових споруд – синагога Об’єднаної єврейської громади України в Харкові, мечеть у Костянтинівці та Маріуполі Донецької області та Українська євангельська теологічна семінарія в Пущі-Водиці під Києвом.

У ніч на 13 березня російські війська обстріляли Святогірську лавру УПЦ, де на той час перебувало близько тисячі людей, поранивши понад 30 мирних жителів. Таким чином, Росія знищує духовну спадщину України, незалежно від релігійної приналежності культових споруд.

Протягом трьох тижнів бойових дій російська армія вбила щонайменше чотирьох християнських священників в Україні, щонайменше двох захопила в полон (згодом одного звільнили), а до одного намагалися проникнути в житло.

Як приклад, 27 лютого 2022 року священник Одеської єпархії Православної Церкви України о. Василь Вірозуб перебував на борту рятувального корабля «Сапфір», який мав забрати тіла загиблих українських воїнів на Зміїному острові, священник був викрадений російськими окупантами.

28 лютого у Києві предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епіфаній (Думенко) пережив замах на проникнення у житло на території Михайлівського Золотоверхого монастиря. Охорона знешкодила російську диверсійну групу, яка намагалася проникнути в монастир. Також неподалік від території виявили та знешкодили знаки, з поміччю яких російські збройні сили коригували вогонь по містах України.

1 березня в селі Грабівка Куликівського району Чернігівської області від осколкових поранень російськими військами загинув настоятель Свято-Троїцького храму УПЦ КП ієромонах Феодосій (Гончаров).

2 березня було вбито священника Православної Церкви України о. Максима Козачина, він служив у церкві поблизу м. Іванків Київської області. На момент вбивства він був у одязі священнослужителя.

5 березня вбитий священник ПЦУ о. Ростислав Дударенко. Його вбили в рідному селі Ясногородка Фастівського району Київської області, але тіло священника знайшли лише на наступний день.

Також 5 березня у Бучі Київської області розстріляли викладача церковнослов’янської та грецької мови Київської Духовної Академії та семінарії Олександра Кислюка.

9 березня в Маріуполі Донецької області російські військові захопили в полон двох братів – пастора місцевої церкви Михайла Резнікова та його брата Андрія Фоменка, який виховує десятеро прийомних дітей.

13 березня у Волновасі Донецької області убили військового капелана ігумена Платона (Моргунова).

14 березня провели обшук у помешканні священника ПЦУ о. Олега Ніколаєва з окупованого Бердянська, його заарештували та вивезли в невідомому напрямку. На щастя, пізніше священника відпустили додому до хворої дружини, яка потребувала постійної терапії.

Також 14 березня Штаб Збройних Сил України оприлюднив доповідь про часте використання російськими військами цивільної інфраструктури, зокрема храмів та інших релігійних об’єктів, для облаштування вогневих позицій, розміщення озброєння та військової техніки, що окрім загрози цивільному населенню також є й актом святотатства та наруги над святинею.

Використання Російської православної церкви для виправдання війни

Попри значне явище, Предстоятель Російської Православної Церкви Патріарх Московський Кирило (Гундяєв) публічно благословив російську армію на війну проти України, про що він сказав після літургії з нагоди Торжества Православ’я в Москві.

А у листі-відповіді до Всесвітньої Ради Церков від 10 березня 2022 року він поширив неправдиві наративи російської пропаганди про нібито війну Заходу проти Росії, приховуючи жахливе знищення цивільного населення та українських міст російською авіацією та ракетним обстрілом. Таким чином він підтримав збройну агресію РФ та переслідування інших конфесій в Україні.

У зв’язку з цим Євромайдан SOS, учасники Круглого столу з питань релігійної свободи в Україні та інші громадські організації, які підписалися нижче, закликають:

 1. Міжнародні організації та держави-члени ООН – закликати Російську Федерацію припинити війну проти України та атаку, що триває на свободу віросповідання, а також негайно звільнити всіх громадян України, які ув’язнені за свої релігійні переконання в окупованому Криму та інших українських територіях, які знаходяться під контролем російських військ.
 2. УПЦ та православні церкви інших країн, об’єднані з Московським патріархатом, розірвати зв’язки з Російською православною церквою, яка підтримує невиправдано агресивну війну Російської Федерації проти України.
 3. Всесвітня Рада Церков виключити Російську Православну Церкву, розірвати з нею зв’язки та засудити квазірелігійну складову ідеології «російського світу», оскільки релігія має служити миробудівництву і не повинна використовуватися для виправдання безпідставної агресивної війни Росії проти України, обстріли шкіл, дитсадків, лікарень, пологових будинків та іншої важливої інфраструктури.
 4. Церкви, релігійні організації та міжконфесійні установи по всьому світу – публічно закликати РФ негайно припинити війну проти України та засудити позицію Російської православної церкви щодо підтримки невиправданої агресивної війни Росії проти України.

Читайте також:

ОБСЄ звернула увагу на переслідування християн, зокрема в Україні

Звернення підписали:

 • Центр громадянських свобод (Олександра Матвійчук);
 • Інститут релігійної свободи (Олександр Заєць, Максим Васін);
 • Українська Гельсінська спілка з прав людини (Олександр Павліченко, Тамара Харчилава);
 • Харківська правозахисна група (Євгеній Захаров);
 • Кримська правозахисна група (Ольга Скрипник);
 • ГО «Адвокатська дорадча група» (Євгенія Закревська);
 • Український незалежний центр політичних досліджень (Світлана Конончук);
 • Рух ЧЕСНО (Віта Думанська);
 • Центр протидії корупції (Дар’я Каленюк);
 • ГО «Регіональний центр прав людини» (Микола Кіккас, Ірина Усманова);
 • Православна Церква України (архієпископ Євстратій (Зоря));
 • Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів (Ігор Бандура);
 • Асоціація єврейських організацій і громад України ВААД (Йосиф Зісельс);
 • Українське Біблійне Товариство (Григорій Комендант);
 • Братство Незалежних Церков та Місій ЄХБ України (Сергій Дебелинський);
 • Українська Християнська Євангельська Церква (Леонід Падун);
 • Духовне управління мусульман України «Умма» (муфтій Саїд Ісмагілов);
 • Східноєвропейський інститут теології (Роман Соловій);
 • Одеська богословська семінарія євангельських християн-баптистів (Олександр Гейченко);
 • Міжнародна екологічна академія (Василь Костицький);
 • Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості (протоієрей Георгій Коваленко);
 • Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України (Віктор Єленський);
 • Запорізький національний університет (Микола Фролов);
 • Національний університет «Острозька академія» (Андрій Смирнов);
 • Українська асоціація релігієзнавців (Людмила Филипович);
 • Ініціатива «Діалог у дії» (Тетяна Калениченко);
 • ГО «Майстерня академічного релігієзнавства» (Анна Марія Басаурі Зюзіна);
 • Всеукраїнський громадський рух матерів та родичів учасників АТО «Берегиня» (Алла Макух);
 • ДП «Український національний центр розбудови миру» (Марія Цип’ящук);
 • Мережа захисту національних інтересів «АНТС» (Ганна Гопко);
 • Київський Безпековий Форум (Данило Лубківський);
 • Euromaidan Press (Олександра Шандра);
 • ІАЦ «Громадський Простір» (Алла Прунь);
 • Медійна ініціатива за права людина (Ольга Решетилова);
 • Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (Вячеслав Горшков, Ігор Лоссовський, Яна Вестель, Ярослав Котилко);
 • ГО «КримSOS» (Євгеній Ярошенко);
 • Фундація DEJURE (Михайло Жернаков);
 • ГО «Жіночий Антикорупційний Рух» (Альона Береза);
 • ГО «Центр досліджень визвольного руху» (Дарія Гірна);
 • МБО «Екологія – Право – Людина» (Олена Кравченко);
 • ENGin / The Manoff Foundation (Katerina Manoff);
 • ГО «Український кризовий медіа центр» (Наталія Попович, Юлія Шмигальова);
 • Інститут «Республіка», всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» (Олександра Гліжинська);
 • ГО «Центр ліберальної сучасності» (Ірина Солоненко);
 • ГО «Переселенці Донбасу на Сумщині» (Тетяна Кривонос);
 • ГО «Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім” (Андрій Щекун);
 • ГО «Культура проти хамства» (Ганна Нароніна);
 • ГО «Ліберально-Демократична Ліга України» (Артур Харитонов);
 • Центр глобалістики «Стратегія ХХІ» (Михайло Гончар);
 • ГО «Коаліція дієвців культури» (Ірина Подоляк);
 • ГО «Молодь для Христа – Україна» (Дмитро Федорчак);
 • ІСАР Єднання (Марія Гелетій, Володимир Шейгус, Наталія Климова);
 • РГНЄХ Церкви «Скеля» м. Рівне (Олег Блощук);
 • ГО «Волонтери Закарпаття» (Власта Рейпаші);
 • ГО «Рука милосердя» (Василь Бідзіля);
 • ГО «Смідинська ініціатива» (Оксана Піцик);
 • ГО «Іршавські Промені» (Віра Глушко);
 • ГО «Політап» (Ольга Корнєва);
 • ГО «Незалежні» (Святослав Літинський);
 • Рух «Простір свободи» (Тарас Шамайда);
 • ГО «Нова Хвиля Затоки» (Надія Дейнега);
 • ГО «Рух за життя та гідність людини» (Артур Погоріленко);
 • ГО «Український світ» (Анастасія Розлуцька);
 • ГО «Країна вільних людей» (Світлана Крот);
 • ГО «Карпатські обрії» (Руслана Джуган);
 • ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля» (Ігор Котелянець);
 • ГО «Українська Школа Еліт» (Олена Полховська);
 • ГО “Правозахисний центр “ДІЯ” (Оксана Михалевич);
 • ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ» (Олександр Степаненко);
 • Причорноморське науково-дослідне товариство, м. Херсон (Микола Дурман);
 • ДМЦ «Мультіклінік» (Ілона Пляцек);
 • Advocates Europe (Latchezar Popov);
 • Martyrs for Christ (Kobus Hanekom);
 • Theologian – Politician (Ioannis Orfanoudakis);
 • Релігійно-інформаційна служба України (Тарас Антошевський);
 • African Leadership and Reconciliation Ministries Incorpotated (Rev. Dr. Celestin Musekura);
 • Українська Церква Християн Віри Євангельської (Юрій Кулакевич);
 • Асоціація Місіонерських Церков Євангельських Християн України (Віктор Танцюра);
 • Церква Християн віри євангельської «Найсвятіша Святиня» (Микола Поварчук, Анастасія Поварчук);
 • Християнська Служба Порятунку (Андрій Оленчик);
 • Spirit of Martyrdom International (David Witt).
Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button