Україна

За даними опитування соціологів, 78 % українців вважають своєю рідною мовою українську

За даними опитування соціологів – 78 % українців вважають своєю рідною мовою українську, а 18 % − російську. На Заході та в Центрі майже абсолютна більшість зазначає, що українська мова є рідною. У Південному регіоні 56 % називають українську мову рідною та 41 % російську. На Сході українську мову вважають рідною 59 %, а російську − 34 %.

Джерело: censor.net

14 % українців зізнаються, що завжди переходять з рідної мови на мову, якою розмовляє співрозмовник (звичайно, якщо вони володіють цією мовою). 41 % переходять, але в залежності від ситуації. Ще 41 % сказали, що ніколи не переходять.

По всій країні 95 % російськомовних говорять російською вдома. З іншого боку, серед тих, для кого українська мова є рідною, 77 % розмовляють нею вдома (тобто близько 20 %, попри те, що вони вважають українську рідною, все ще говорять російською вдома). Молодь віком 18–29 років частіше вважає українську рідною мовою – 83 %, а серед найстаршої групи (тим, кому за 60) – 74 %. Якщо окремо аналізувати, то така ж динаміка спостерігається на Півдні і Сході: українська мова рідна для 64 % молоді, а серед найстаршого покоління – 53 %. В обох цих регіонах також є близько 30 % тих, хто ще не визначився або їм байдуже.

Також 55 % опитаних українців підтримують норму «мовного закону» про обслуговування та надання інформації. 21 % не підтримують таку норму і майже 18 % українцям взагалі байдуже. Суттєвий вплив на сприйняття цієї норми закону має рідна мова опитуваних.

Опитування проводилися шляхом особистого інтерв’ю за місцем проживання респондентів з 29 липня по 4 серпня 2021 року в усіх областях України крім окупованих територій. Загалом було опитано 2019 респондентів віком від 18 років.

Читайте також:

Ймовірно, існує вікова динаміка серед населення міст-мільйонників Півдня та Сходу (тобто молодь у великих містах частіше сприйматиме українську як рідну, ніж старше покоління). Проте цю тенденцію можна буде перевірити в майбутніх опитуваннях із більшою вибіркою, оскільки такий аналіз вимагає залучення чотирьох змінних: регіон, вік, тип поселення та рідна мова респондента. Це призводить до низької чисельності групи, тому результати такого аналізу можна вважати надійними при опитуванні вибірки з близько 2000 респондентів, зазначається на сайті dif.org.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Маргарита Стралківська

Журналістка стрічки новин. Студентка 3-го курсу журналістики в Українському гуманітарному інституті.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button