9 листопада День української писемності та мови й вшанування пам’яті Нестора-Літописця

Щорічно в Україні з 1997 року 9 листопада святкується День української писемності та мови, коли Президент України Леонід Кучма видав указ на підтримку ініціативи громадських організацій. Також це день вшанування пам’яті Нестора-Літописця, ченця Києво-Печерської лаври.
Джерело: ukrinform
Вченні вважають, що саме від преподобного Нестора-Літописця почалася писемність української мови. Книжкова справа стала змістом його життя. Він був монахом, першим давньоруським письменником й літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. У своїх творах він детально розповідав про життя за часів правління перших князів Київської Русі. Традиційно вважається одним з авторів «Повісті временних літ». Також він відіграв провідну роль не лише в українській, а й у світовій історії.
Це не тільки державне, а й церковне свято. Прийняття християнства поглибило культурно-освітні процеси, доброчинно вплинуло на розвиток духовності всього давньоруського суспільства, стала розвиватися книжкова справа, література, історія, філософія, з’явилися перші літописи та церковна література. Значною культурною революцією стало запровадження єдиної писемності.
Читайте також:
День української державності – нове державне свято у день хрещення Київської Русі-України
У 2000 році на Українському радіо започаткували нову традицію: щороку 9 листопада проходить радіодиктант національної єдності, кожен може взяти участь у написанні диктанту та проявити єдність з усіма, хто любить і шанує українську мову. І цей рік − не виняток. Сьогодні традиційний Радіодиктант, прочитав автор цьогорічного тексту та письменник Юрій Андрухович. Трансляція розпочалася о 10:00. Текст диктанту буде опубліковано на сайті Українського радіо 11 листопада об 11:00.
“Прийняття християнства поглибило культурно-освітні процеси, доброчинно вплинуло на розвиток духовності всього давньоруського суспільства, стала розвиватися книжкова справа, література, історія, філософія, з’явилися перші літописи та церковна література. Значною культурною революцією стало запровадження єдиної писемності.”
Та, вочевидь, ГОЛОВНЕ тут саме те, що “прийняття християнства” Руссю-Україною відкрило благословенний шлях до Христового спасіння, зцілення і, врешті-решт, райського блаженства – причому, не лише, власне, для нашого народу. А й згодом (і аж дотепер) і представників багатьох етносів і народностей, зокрема, на величезних обширах Східної Європи, Північної і Центральної Азії та Північно-Західної частини Північної Америки.