Новини культуриХристиянські новини

Ювілей: 1025 років тому завершили освячення Десятинної церкви

12 травня 2021 року Україна відзначала ювілей: 1025 тому було завершено освячення Десятинної церкви, або, як її ще називають, Храму Успіння Пресвятої Богородиці у Києві. Церква посідає особливе місце в українській історії. Це перший кам’яний християнський храм Руси-України.

Джерело: risu.ua з посиланням на Facebook-сторінку «Православна Церква України».

Десятинна церква була зведена впродовж 989–996 років з ініціативи князя Володимира Великого. На будівництво та утримання храму князь виділив десяту частину своїх прибутків, тобто десятину. Церква мала статус головного храму держави та отримала неформальну назву – Десятинна церква.

Як повідомляє «Літопис Руський», для будівництва Десятинної церкви було запрошено грецьких майстрів.

У той час церква Успіння Пресвятої Богородиці була найбільшим, після Софії Київської, храмом, багато оздобленим фресками, мозаїками, мармуром і пірофілітовим сланцем. Археологи майже двохсот років розкопували залишки храму, і в результаті дійшли висновку, що Десятинна церква будувалася в кілька етапів: первісна споруда, яку було освячено у 996 році, з часом була добудована. Тож її висота могла досягати 30 метрів, що співмірно з сучасним дев’ятиповерховим будинком.

Храм Успіння Пресвятої Богородиці, до появи Софійського собору, виконував функції кафедрального храму. Також при церкві відкрили першу на Русі школу.

Згодом це місце слугувало усипальницею для найвидатніших князів. Там були поховані князь Володимир і його дружина Анна, сюди перенесено прах княгині Ольги, а ще поховали братів батька князя Ярослава Мудрого – Ярополка й Олега.

Історія Десятинної церкви не була втішна, бо храм зазнавав чимало пошкоджень, зокрема від пожежі та землетрусу. Цей храм не зберігся до наших днів, оскільки був зруйнований під час монголо-татарської навали в XII столітті.

Відомо, що митрополит Петро Могила законсервував залишки давньої церкви. Тому в 1828–1842 роках збудували новий кам’яний храм.

У часи радянських антирелігійних гонінь церкву Успіння Пресвятої Богородиці було закрито, а богослужіння – припинено. Згодом, за рішенням тогочасної влади, будівлю зруйнували.

Нині фундамент Десятинної церкви є пам’яткою національного значення. З 2005-го року тут ведуться дослідження, а також продовжуються дискусії щодо можливої відбудови храму.

В Православній церкві України закликають молитися, щоби з Божою допомогою ця унікальна святиня, яка свідчить про глибоке і давнє коріння та духовне багатство українського народу, була відновлена й надалі була осередком справжньої віри.

Нагадаємо, що у Білорусі загорівся Будславський костел. Через пожежу обвалився дах будівлі. З храму вивезли все можливе.

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Євген Коновальчук

Новинний редактор Всеукраїнської християнської газети «Слово про Слово». Студент Запорізької Біблійної Семінарії. Навчався в Запорізькому національному університеті на факультеті "Журналістика", спеціальність "Видавнича справа та редагування".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button