Актуальне

Християнський бізнес, або як віра може принести перетворення

Християнський бізнес не тільки може, але і має бути соціальною силою, яка принесе в пострадянське суспільство справжні переміни. Віра заохочує таланти, їхнє активне застосування і ріст. Віра може збагачувати, про це знають і свідчать багато християн-бізнесменів. Але чи може і чи повинна віра зробити більше – не лише збагатити людину, її сім’ю, коло друзів, братів по вірі, але змінити суспільство, змінити відносини в ньому, закласти інші цінності, сформувати інший світогляд?

Візьмімо знамениту, але болючу тему етики бізнесу. Сьогодні про етику говорити не популярно. Переможців нібито не судять, а успішних визнають само собою. Ось і не хоче ніхто відповідати на запитання про те, як він заробив свій перший мільйон. Але без етики, без чіткості моральних основ не буде якісних змін: цінностей, переконань, мислення, попиту, ринку. Поза етикою є поточний момент, в якому можна вкрасти чи заробити на обмані чи паніці. Зі справжнім бізнесом, на мій погляд, подібні авантюри мають мало спільного. А етика – лише частина віри, точніше світогляду, богослов’я, християнського життя. І бізнес – це лише частина, а не ціле. Етика може бути «християнською», а успіху не буде, і мріяти про нього заборонять благочестиві старці. Бізнес може бути успішним, а на питання етики покладуть табу ефективні підприємці. Так що частина може бути успішною, але в цілому все буде безперспективним.

Ось чому святі і праведні люди мають ризикувати і вірити так, щоби віра стала творити перетворення, а християнські підприємці, в свою чергу, мають думати не тільки про ефективність, але і про внутрішні, фундаментальні умови успіху.

Ось вже сто років після Макса Вебера нікому не вдалось заперечити тезу соціолога, що віра творить економічні чуда і змінює спосіб життя суспільства. Є непохитні християнські принципи, які заохочують підприємництво, які роблять його змістовним і дають йому етичне наповнення. Цей зв’язок принципів віросповідання і економічного успіху потрібно розуміти правильно: він складний, неоднозначний. Але ще складніше зрозуміти віру і успіх поза цим зв’язком – розрив цього зв’язку закінчується абсурдом.

Мотивом християнського підприємця не може бути лише прибуток, тут має бути присутня відповідальність за дані таланти, і задоволення від праці, і прагнення до лідерства, і бажання помножити можливості.

Навіть сам прибуток не є самоціллю, він служить для розширення справи, розвитку бізнесу, є сходинкою росту. А ще – внеском в такі перетворення світу, коли багатства стає більше, «щоби було з чого вділити тому, хто потребує» (Еф. 4:28), а бідності і дефіциту – все менше.

За логікою християнського підприємництва класове співробітництво, за допомогою якого багатий примножує не лише своє, але і спільне, є загальним благословенням. Коли при збагаченні багатого бідний не бідніє, але збагачується – і не подачками, а можливостями отримати медичну допомогу, стипендію, роботу.

Звичайна логіка бізнесу – тримати народ у стані невігластва і бідноти, заробляючи на експлуатації людей із найнижчими потребами. Логіка християнського бізнесу – змінювати суспільство, розширюючи можливості інших, пропонуючи їм нові інструменти успіху, збільшуючи їхню купівельну спроможність, прививаючи смак, змінюючи потреби і цінності.

Потрібно визнати гірку правду життя: для християнського підприємництва відкриті далеко не всі сфери ринку, найприбутковіші вже захоплені і захищені від конкуренції. На мій погляд, це не так і погано. Потрібно бачити перспективні сфери, передбачати завтрашній день, формувати новий попит.

В той час, коли ведуться криваві війни за звичні місця швидкого прибутку, варто економити час, сили і ресурси для нових ринків. Або ж подумати по-іншому: як внести свіжі підходи у традиційні сфери бізнесу, щоби повернути до них інтерес. Якщо в кафе можна буде «підвісити чашку кави» для бідного студента і залишити журнал чи книгу на полиці безкоштовного користування; якщо у взуттєвому магазині по ціннику можна буде дізнатися, що в ціну куплених черевиків включена дешева пара для сирітського притулку (причому, за половину подарунку платить клієнт, а за другу половину зі свого прибутку платить власник магазину), то цей бізнес стане не тільки соціально відповідальним, але і соціально привабливим.

Беручи на себе відповідальність за перетворення ринку-суспільства-людини, бізнес стимулює власний розвиток. Тепер бізнес взаємодіє зі суспільством не стільки через рекламу і її спотворені образи, скільки через активну і зацікавлену співучасть у трансформуванні суспільних цінностей і потреб, моделей успіху і стратегій розвитку.
Є лише один спосіб йти в ногу з часом так, щоб цей незрозумілий прискорений час не обанкрутив тебе, – зрозуміти цей час, не триматися за минуле, грати на випередження. Є лише один спосіб встигнути за замінами – стати частиною цих змін, змінюватися і змінювати, передбачати переміни і генерувати їх.

Хороший товар, надійні стосунки, довіра до партнерів, вірність слову, заохочення ініціативи, шанс кар’єрного росту «з нуля» – все це потрібно не лише бізнесу для створення соціально привабливого бренду, але і суспільству. Християнський бізнес виробляє звичайні речі, але при цьому задає незвичні, християнські орієнтири для членів суспільства – заохочення для бажаючих бути успішними; надію для тих, хто на дні; солідарність і відповідальність для тих і для інших. Купуючи речі і послуги, суспільство купує їхній зміст, цінності, установки, відношення. Ось чому бізнес бере участь у світоглядних війнах не менше, ніж школа чи церква.

Бізнес – брудна сфера, але не більше, ніж будь-яка інша в суспільстві, де Бога вбили або виставили за двері. Бізнес – свята сфера, як і будь-яка інша, якщо людина відноситься до своєї справи і власності як до Божого доручення управляти і розвивати Його творіння.

Бізнес може вміщати в собі як цінності віку цього, так і цінності Божого Царства. Якщо бізнес інвестує в добрі переміни, він стає частиною місії і отримує особливе благословення і Боже покровительство.

Михайло Черенков

Сподобалось? Підтримайте Газета Слово про Слово на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Привіт 👋 А ви уже підписані?

Підпишіться, щоб отримувати новини кожного вечора!

Підтримайте наших журналістів, пожертвуйте прямо зараз! Це дуже потрібний і гучний голос на підтримку якісної християнської журналістики в Україні. 5168 7574 2431 8238 (Приват)

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button